Nepříjemná úřednice. Umí mi někdo poradit?

26. srp 2020

Ahoj holky, omlouvám se za anonym a zároveň i za sloh ale potřebuji se vypsat a taky poradit. Jsem totálně vytočená!🤯 Volala jsem dnes na nejmenovaný úřad, aby mi poradili ohledně skončení nemocenské a nástupu na mateřskou dovolenou - co budu potřebovat, kde si zajít atd. No šílený problém! Paní nepříjemná a arogantní jak... že si mám zajít na pobočku osobně, přitom jsem ji poprosila o radu po telefonu, jelikož mám rizikové těhotenství kvůli zkracování čípku a musím ležet, takže nějaké tahání se po úřadech nepřipadá v úvahu.

Kdyby zde byla nějaká hodná duše, která by mi uměla poradit - jsem na nemocenské od 17. července, zároveň mi 31. července skončila smlouva na dobu určitou. Od 1. srpna jsem teda příjemce dávek nemocenského pojištění (na zdravotní pojišťovně jsem tedy nahlásila, že již nejsem zaměstaná a nejsem ani na úřadu práce). V půlce října přejdu z nemocenské rovnou na mateřskou dovolenou a poté rodičovskou dovolenou (termín máme začátkem prosince). Na mateřskou mám nárok, jelikož jsem v ochranné lhůtě 180 dní od skončení pracovního poměru. Potřebovala jsem poradit, co potom. Kde zajít a s jakými papíry. Ze zaměstnání jsem dostala papír "potvrzení zaměstnavatele pro účely posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti", co s tím papírem? Rozumím, že je pro úřad práce, ale kdy ho tam donést? 🤷🏼‍♀️

normalnimatka
Autor odpověď smazal
Zobraz
normalnimatka
26. srp 2020

bejt tebou udělám to, že znova zavolám na úřad, vyberu si jiný jméno, případně zavolám orvnou na nadřízenýho a vylíčím tvou zkušenost s neochotnou úřednicí. a ta by tě měla odkázat na někoho, kdo ti poradí, případně si to vyřídit s úřednicí a dát to za úkol jí.

autor
26. srp 2020

@normalnimatka No ono dovolat se tam je taky perlička, mají to přetížené, protože když byl covid, tak úřad fungoval jen jako telefonní konzultace, tak si lidé zřejmě zvykli a radši volají než aby přišli na pobočku. Ale bohužel mou situaci si vysvětlit nenechala 🤷🏼‍♀️🤦🏼‍♀️.
Ale děkuji za reakci! 😊 Pokud se mi nedostane rady odjinud, tak tam určitě budu volat znovu, ať mám přehled, jak dál postupovat.

jipe
26. srp 2020

na gyndě dostaneš formulář, až se bude blížit tvůj nástup na mateřskou, ten by měl potvrdit (bývalý) zaměstnavatel a poslat na ossz dle sídla zaměstnavatele + gyndař ukončí neschopenku. Až ti bude končit mateřská, tak si dojdeš na pracák požádat o rodičovský příspěvek. Od zaměstnavatele bys měla ještě dostat tzv. zápočtový list. ten ale s mateřskou a rodičovskou nesouvisí

levandule_k
26. srp 2020

Napsala bych email. Úřady jsou trochu loterie, někdo jsou úřednice fajn, jinde jsou protivné.

blondynka400
26. srp 2020

Potvrzení pro ÚP dává většina mzdových účetních automaticky, kdyby byl potřeba. V tvém případě není, když se nechceš registrovat na ÚP.
Potřebuješ tento formulář: https://eportal.cssz.cz/web/portal/tiskopisy-zp...
Zkus se domluvit se mzdovkou v poslední práci, zda bude ochotná, to poslat (běžně se to dělává), případně že ne, musíš si to pak na sociálku dodat sama.

blondynka400
26. srp 2020

Koukám jsme dala blbý odkaz, toto je maličko jiný formulář...

blondynka400
26. srp 2020

Chtěla jsem ti dát tento odkaz,, zde máš vše popsáno. https://www.cssz.cz/web/cz/penezita-pomoc-v-mat...

elencze
26. srp 2020

Určitě zavolej znovu nebo napiš email (ale na ty mi moc úřady nereagují), teď kvůli covidu naopak úřednice při osobní návštěvě jsou nepříjemné, že se má vše, co jde, řešit na dálku.

lpch
26. srp 2020

Jestli jsi doma a lezis, tak bych zkousela volat dal, od niceho te to asi nezdrzi. Zkusila bych jak uz psala pisatelka vyse vyzadat si jineho urednika, pripadne si vyzadat nadrizeneho. Je pravdou, ze urednici nejsou opravneni poskytovat jakekoliv osobni udaje nebo informace, ale na obecny dotaz ti odpovedet musi. Mam stejnou zkusenost a od jiste doby, kdy na me zacne byt nekdo protivny, zadam si o prepojeni na nadrizeneho nebo nekoho kompetentniho, kdo mi pomuze. Opakovane se dotazu na jeji jmeno. Schvalne nepisu “jeho”, protoze s chlapama urednikama nikdy problem nebyl.. Jsou to zamestnanci statu placeni i z mych dani a odvodu a jsou tu primarne pro nas. Prijde mi, ze si kolem sebe vytvari auru nedotknutelnosti a pokud se vsichni nechame odbyt, tak se to bude jen zhorsovat a casem s nimi nevyridite nic.

j.a.n.i
26. srp 2020

Me by tedy predevsim zajimalo, na jsky nejmenovany urad si volala?

autor
26. srp 2020

@j.a.n.i
Já myslím, že je úplně jedno, na kterou instituci jsem volala. 😊 Jsem tady záměrně pod anonymem a nepíšu podrobnosti z toho důvodu, ať "nešpiním" daný úřad. Pouze mě dnes vytočila neochotná úřednice a pouze žádám o radu. Nic více, nic méně.

autor
26. srp 2020

@blondynka400 Děkuji mnohokrát, jste zlatá 🙏🏼

autor
26. srp 2020

@jipe
@levandule_k
@elencze
@lpch
Holky, díky moc všem za reakce!😊

j.a.n.i
26. srp 2020

No, jestli si tam volala tímhle stylem, tak se ani nedivím, že byla úřednice "nepříjemná" a ne fakt není jedno, na jaký úřad si volala, chtít poradit ohledně mateřské třeba na finančáku nejspíš nebude nejšťastnější nápad.
A jinak tedy mateřskou řeší zaměstnavatel, tak nějak nevím proč obvoláváš nejmenované úřady .

autor
26. srp 2020

@j.a.n.i
Ach, tady někdo další nemá den. 🤭 Nevím, co řešíš, nebudu zde sdělovat konkrétní informace, které jsou pro někoho cizího úplně nepodstatné. Nejsem hloupá, abych volala někde, kde by můj dotaz nemohli zodpovědět. Na tuto instituci, kde jsem dnes volala, mě odkázala zdravotní pojišťovna, kde jsem na začátku měsíce řešila nemocenskou, tak můžeš být klidná, rozhodně random úřady neobvolávám. 😉 Můj bývalý zaměstnavatel není povinen řešit mou žádost o mateřskou, vzhledem k tomu, že již nejsem zaměstnanec. 😊 Proto to také řeším 🤷🏼‍♀️. Hezký den

tulikiss
26. srp 2020

ale on je povinnen resit vasi zadost o materskou i kdyz jste jiz byvaly zamestnanec.

autor
26. srp 2020

@tulikiss Ano, kvůli té ochranné lhůtě 180 dní. Ale na zdravotní pojišťovně mi paní sdělila, že si mám formulář potvrdit u zaměstnavatele a vyřídit si to na nejbližší pobočce CSSZ. Proto jsem dnes chtěla radu přímo z úřadu, jak tedy postupovat. 😊

tulikiss
26. srp 2020

jako ja na socialce par mesicu delala, tak jen mala rada. informace si radsi jeste over, to co obcas padalo z kolegyn, to byl des. I nase metodicka nam obcas tvrdila veci, co byly totalne mimo zakon.

autor
26. srp 2020

@tulikiss
Právě, manžel dělá na FÚ a trochu rozumí úředním věcem i z jiného odvětví. Celkem se divil, že to takhle funguje (jak jsem popsala výše), proto jsem si chtěla vše ověřit na příslušném úřadě, ať něco nezanedbám. 😊

zelenaesmolda
26. srp 2020

Napsala bych na urad email

mona91
26. srp 2020

Už si přesně nepamatuju jal to je s nástupem na mateřskou vím ze mi doktor ukončil PN a dal papíry k mateřské s tím jsem jela do práce a pak na socialku. Teď jsem akorát dva týdny řešila zvýšení rodicaku na manzeluv plat protože jsem znovu těhotná... po 3 dnech volání a zjišťování informaci a několika hodinách volání s automatem jsem měla několik formulářů manžel odcházel z armády před narozením dítěte a šel do civilu do soukromé firmy. Čekali jsme dva týdny na potvrzení DVZ od armády, od nynějšího zamestnavatele jsem ho měli hned. Dnes jel manžel 100km pro ten DVZ od armády a já na socialku na potvrzení druhého DVZ kde mi řekli ze na počkání to neudelaj at to necham na podatelne ze až se k tomu dostanou tak zavolaj ale ze to do konce týdne nestihnou (rozbrecela jsem se u auta), tak jsem zkusila jinou socialku kde jsem musela zajet autem protože telefon nikdo nebral jen s dotazem zda mi to vůbec potvrdí tam mi řekli ze jasné takže zase na původní socku vyzvednout z podatelny ty papíry a jela jsem (pominu to ze mě mezitím auto zablokoval nějaký chytrák ze jsem nemohla vyjet). Paní na druhé socialce strašně mila úžasná a řekla mi ze to co mi řekli po telefon u je buď neúplné nebo blbost ze jsme od armády na ten papír vůbec nemuseli čekat ze ho nepotřebuji, z nynějšího zaměstnání blbě vypsáno potvrzení o příjmech, bylo za delší čas než bylo nutné... ale paní úžasná ochotna seděla jsem u ni 45 minut pak jsem vyrazila na pracak kde mi tam slečna taky řekla ze na telefonu sedi pipiny co netuší ze ten canc od armády není nutný ze stačí ten druhy.... naštěstí díky temhle dvěma super ženám jsem to během dneska podala ale vyrazila jsem v 9 ráno a přijela domu ve 14:30...

autor
27. srp 2020

@mona91 Tyjo, tak to je teda zkušenost 🤭.

dolve
27. srp 2020

@mona91 Ono obecně mají na OSSZ velký problém pokud se dodává DVZ z bezpečnostních složek státu... pořádně neví jak na to... Sama jsem na sociálce strávila 2h, kdy si úřednice mezi sebou volali a nevěděli co s tím... ať mi nikdo neříká, že vojandy a policajtky nechodí na mateřský 🙄🤦

mona91
27. srp 2020

@dolve no oni se nedostanou do těch jejich údajů o nemocenské protože armáda nemá českou správu sociálního zabezpečení ale vojenskou správu sociálního zabezpečení... ale i tak mi přijde ze v tom je bordel a ano nikdo nevi 🤦‍♀️

tulikiss
27. srp 2020

@dolve
@mona91
ono se nejde divit ze nevi jak na to, jestli u nich zaskoleni vypada jako u nas. v pondeli jsem prisla, az odpoledne mela pocitac a ve od stredy jsem byla na vse sama a musela vyrizovat vse i kdyz nebyl zadny manual nic. jako zaucovani vpodstate zadne. casto ani metodicka, ktera nas ma vest nevedela jak vec resit.

dolve
27. srp 2020

@mona91 a ještě větší pecka je když ve složkách děláš, ale ne na služební poměr, ale ve státní službě... rozdíl nebyli schopní pochopit 🤦 jsem ráda, že to už řešit nemusím, šla jsem dělat na sebe a mám klid 😊

milisent
27. srp 2020

Byla jsem ve stejne situaci. Na gynde mi mudr dal papir ohledne materske. Ten jsem odevzdala ucetni u zamestnavatele, protoze to jeste spada pod ne. Pred ukoncenim materske jsem zasla na UP a myslim, ze pak jeste na zdravotni pojistovnu.

autor
27. srp 2020

@milisent děkuji 🙋🏼‍♀️