Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Mateřská a rodičák přes otce. Je to možné?

kristynael
18. pro 2019

Přeji hezký den potřebuji poradit. V dubnu mi končí rodicak a v květnu se narodí další Mimi. První otázka je prý možné jít přes otce prý i matarska i rodicak. Jak to zařídit přítel má odpracovano. A druhá můžu pak tedy na tu mateřskou na ten měsíc?víc to asi nejde když budu ještě na rodicaku? .dekuji za případné odpovědi a pomoc.

hermia
18. pro 2019

@kristynael za 1. Materska na manzela asi nejde jen v pripade ze by byl s ditetem doma a to az snad po sestinedeli nebo tak.
2. na materskou nemusite vubec jit muzete rovnou na rodičák 😉

jitka_cv
18. pro 2019

Možné to je aby přítel probíral , ale přítel by musel mít kvůli mateřské jinou pracovní smlouvu v práci a mít i jinou náplň. Málo zaměstnavatelů na to ale přistoupí. Jinak pokud bude mít přítel mateřskou, tak ty nemůžeš mít na starší dítě rodičák.navíc na ppm by měl přítel nárok po šestinedělí. Pokud nemáš nárok na mateřskou tak můžeš od porodu druhého dítěte zažádat o rodičovský příspěvek a doložit tam příjmy přítele. On normálně může chodit do práce na stejnou smlouvu, nic by se pro něj nezměnilo.

jitka_cv
18. pro 2019

Nejjednodušší je si po porodu zažádat o rodičovský příspěvek a doložit příjmy otce dítěte.

dandaa
18. pro 2019

Mateřská přes přítele nejde, ale přes jeho vyměřovací základ si můžeš vybrat vyšší rodičovský přispevek. Tedy měsíční částku. Na mateřskou vůbec nastupovat nemusíš, ale přejdes rovnou na rodičak. Já měla jít původně na mateřskou, ale nakonec půjde chlap, ale až šest týdnů po porodu, v práci bude na jinou smlouvu.

hezz17
18. pro 2019

@dandaa samozřejmě že jde.
Ale má to svá pravidla.

lucy_89
18. pro 2019

přesně jako psala @jitka_cv
Můj muž byl na mateřské s oběma dětma. A rodičák mám na sebe, ale s jeho vyměřovacím základem.

kristynael
autor
18. pro 2019

@hermia mateřská je před porodem a Rodicak můžu vzít prez přítele.. Jen jsem slyšela že i mateřská jde udělat prez příjem otce...rodicak vím jen nevím co k tomu potřeba..

kristynael
autor
18. pro 2019

@dandaa když Nemam odpracovano na mateřskou jít nemůžu ne? Nebo ano mám sice třetí rodicak ale vždy to bylo prezemne. Tohle jsme četla jen na netu.. Vím že si můžu prez jeho vyměřovací základ navisi rodicak ale nevím co k tomu jen doloží papír z jeho prace a řeknu že je to prez něj? A prý jde i ta mateřská prez jeho vyměřovací základ.. Tak nevím si to asi někdo vymyslel.. A co ten měsíc tedy mezi ukončením rd a nástupem dalšího?

kristynael
autor
18. pro 2019

@jitka_cv je to druhý rodicak a mě to přijde jak když je to pro mě vše nové hrůza já v tomhle vůbec neumím chodit..

kristynael
autor
18. pro 2019

@lucy_89 muž byl na mateřské? Mateřská je před porodem... Takze to jinak chápu tak že doloží jeho peijmi tak jako u prvních děti jen řeknu že chci prez něj a můžu si určit výši a délku rd a peníze mi navisi z čeho podle staré rd teď to mám podle mateřské.. Ale když ji nemůžu teď mít omlouvám se za hloupé otázky. Ale na úřad se mi teď nechce jít ptát protože tam sedí taková babizna. Ale moc děkuji

kristynael
autor
18. pro 2019

@hezz17 to mi je jasný já jsme to jen někde viděla četla.. Hlavně mi jde o to abych si mohla zvolit částku a délku rd.. Částka s epak odvijela od mateřské podle toho jaká byla výška tak pak i rd. Tak teď nevím z čeho to budou počítat..

jajulin
18. pro 2019

@kristynael máš v tom docela hokej. Ano, když otec dítěte doloží příjmy, vypočítají mu denní vyměřovací základ a podle toho ty si pak můžeš volit, jakou částku RP chceš měsíčně pobírat. U mateřské - PPM - to funguje úplně jinak. Muž na ni může nastoupit, ale pouze sám za sebe. Tzn. musí splnit všechny podmínky pro pobírání PPM a dodržovat všechny požadavky - nevydělávat peníze činností, ze které pobírá PPM. Neexistuje nic takového, že by žena pobírala mateřskou přes muže.

hermia
18. pro 2019

@kristynael ano materska je pred poridem a nejak pul roku po nem 🙈😂 materskou clovek muze odmitnout. Navic zeny co nepracovaly nebo si v podnikani neplatily nemocenske ani na materskou-tudis na nemocenskou nemaji narok! Takze jdou rovnou na rodicak po narozeni ditete 😉

lucy_89
19. pro 2019

@kristynael pokud na PPM (mateřská) nastoupí žena, tak je to už před porodem - tebe se tohle vůbec netýká, pokud nemáš odpracováno. A pokud nastoupí na PPM (mateřská) otec, tak ten může nastoupit až po 6nedělí.

kristynael
autor
19. pro 2019

@jajulin no tak mě to jen přišlo divné aby chlap šel na mateřskou když je to pro těhotnou ženu aby už nemusela pracovat a psala jsme jen že jsme to na internetu četla ale neměla se kde zeptat. Hokej v tom mám i nemám.. jen jsme tohle nikdy nezarizovala dvakrát sme šla na mateřskou a na rodicak vždy za sebe protože jsme měla odpracovano teď budu končit rodicak a nastupovat na druhý je to pro mě nové omlouvám se za své hloupé otázky a děkuji za odpověďi..

jajulin
19. pro 2019

@kristynael v tom je právě jediný rozdíl mezi PPM pro ženu a pro muže. Chlap může ppm pobírat max. 22 týdnů a může na ni nastoupit až po šestinedělí.

lani1
2. led 2020

@kristynael otec muze nastoupit na materskou po sestinedeli, ale kdyz ji cerpa, nesmi v te dobe delat stejnou praci, musi mit bud “jinou smlouvu a na cerno delat to same” anebo jit makat jinam. My to tak meli. Ja sla od porodu na 6t na rodicak pak pritel na materskou a dostal jinou smlouvu a pak sem sla na rodicak. Jestli mas narok na materskou zalezi jestli ti v dobe rodicovske jede porad smlouva u zamestnavatele.