Mateřská a rodičák v r. 2014, jak to bude s vyplácením?

sestrickajanulka
27. lis 2013

Prosím pěkně, nevíte někdo jak to bude s vyplácením peněžité pomoci v mateřství a rodičovského příspěvku v roce 2014? Mám odpracováno 3 a půl roku v kuse, takže na MD bych měla mít nárok. Ale jak dlouho trvá MD? Potom musím někde požádat o rodičovský příspěvek? Musím si zvolit hned na jak dlouho nebo se to dá průběžně měnit? Jaké jsou cca částky? Jde to pouze na 2, 3 nebo 4 roky nebo např. i na 2,5 roku? Na začátku se pobírá vyšší částka a pak se to snižuje nebo je částka po celou dobu rodičovské stejná? Už jsem z toho talián, naa netu nacházím jenom staré paragrafy, tak vůbec netuším, jak to teď vlastně je. Díky moc.

gepe
20. únor 2014

@ratatooy ne nemusis hned z matersky navazovat na rodicak. Me materska skoncila 21.1. a dle vyse matersky za tech 21 dni jsem se mohla rozhodnout zda nastoupim na rodicak od 22.1. a nebo od 1.2. Samozrejme nemuzes si dat prostoj treba pul roku.

madlamme
20. únor 2014

podle zákoníku práce RD navazuje na MD a poskytuje se max do tří let věku dítěte.
když se dítě narodí 1. ledna 2013, tak jde matka nejpozději 2. ledna 2016 zpátky do práce.

dovolená v práci se po mateřské tedy nečerpá proto, aby se prodloužila rodičovská, ale proto, aby mohla být zaplacená a nepropadla.
nemůžu nikde dohledat, jak je to s nastoupením na RD v případě čerpání dovolené po MD, ale myslím, že to pro mě nehraje roli, že si to pro sebe jen poznamená zaměstnavatel - ten totiž RD uděluje a tak nedává smysl, aby mi najednou dával dvě dovolené. nicméně RD si čerpáním dovolené neprodloužím. opravte mě, jestli se pletu.

rozdíl je zase v tom rodičovským příspěvku - který "ze dne na den" navazovat nemusí - záleží na příjmech.

@gepe
@ratatooy

madlamme
20. únor 2014

jo, dočetla jsem si tu radu od gepe a je to to zmatení pojmů - rodičovský příspěvek vs rodičovská dovolená.

s dovolenou nemá moc co dělat ÚP (jen tedy už nelze čekat dávky, když se člověk rozhodne jít zase zpátky do práce, i když si svých 220k nevyčerpá) a příspěvek zase nezajímá zaměstnavatele. tedy klidně člověk může zůstat doma tři roky a přitom pobírat 11500 pro dvouletou variantu. akorát mu teda nesmí vadit, že poslední rok už na dávky mít nárok nebude.

já si třeba hodlám začít poslední rok přivydělávat, takže si pak výšku příspěvku snížím, abych měla nějaký spolehlivý příjem každý měsíc a zbytek si dovydělám. nebo třeba do té doby vyhraju ve sportce, žejo 😀

madlamme
20. únor 2014

a ještě jedna věc mě zajímá. někde jsem to četla a teď to zaboha nemůžu najít...

až do čtyř let věku dítěte je při druhém těhotenství údajně nárok na výšku mateřské jako u prvního dítěte - tedy i v případě, že mezitím nastoupím do práce - pokud bych změnila místo a brala méně peněz, stejně dostanu stejnou mateřskou jako s prvním dítětem - pokud ji stihnu začít pobírat do 4. narozenin prvního dítěte.

víte o tom něco?
jsem nějak mimo, neuložila jsem si to a teď nacházím jen staré diskuze a v zákoně ani prd...

díky

xpila
20. únor 2014

@madlamme O tom jsem teda nikdy neslyšela a podle mě to je blbost.

xpila
20. únor 2014

@madlamme Tak už asi vím, co jsi myslela. Pokud nastoupíš do 4 let věku dítěte na druhou mateřskou, tak se ti počítá ze stejného základu jako ta první, ale musíš být pořád v tom samém zaměstnání. Rozhodně to neplatí pro nové zaměstnání.
http://aktualne.centrum.cz/finance/online-porad...

madlamme
20. únor 2014

@xpila mně se to taky zdálo příliš krásné 🙂
a zřejmě jde tedy o tenhle případ. jen koukám, že je to z roku 2009. tak jen jestli to ještě platí.
ovšem díky!

gepe
20. únor 2014

@madlamme asi jsi spatne cetla. To co je tam psano, je pro prvni materstvi. RP resi detasovane pracoviste OSSZ vcetne zadosti o vysi prispevku. VyplaciU UP. Dle vyse RP nasledne vyjde, na kolik mesicu je RD a to se nahlasuje zmestnavateli, za predpokladu,ze zena nenastoupi city nenastupuje do prace drive nez ji uplyne doba RD. Uz neni rozdeleni pobirani RD na dva, tri, ctyri roky pokud si zena muze sama urcit dle svych predchozich prijmu, primarne denniho vymeru materske, kolik chce pobirat rd. V pripade, ze jiz zena vycerpala davky RP v plne vysi a zustava dal doma, tak uz neni na rodicku, ale OBZP.
Pokud chces pobirat a mas narok na 11500kc, tj. strop pro RP, tak to menu dva roky, ale 19,13 mesice.

gepe
20. únor 2014

Pardon za preklepy, skace mi eng.

gepe
20. únor 2014

@madlamme dovolena v praci nema zadny vliv na delku RD a cerpani RP. Jinak na RD Ti nevznika narok na dovolenou u zamestnavatele.

madlamme
20. únor 2014

@gepe hm, hm, hm... nevím, jestli tomu nerozumim nebo si nerozumime. nicméně zákon jsem si přečetla dobře.

nebudu se přít. jen si nemyslím, že na rodičovskou dovolenou nastupuješ s prodlevou, byť příspěvek s prodlevou dostat můžeš a stává se to často - důvod jsi sama uvedla.

novinka je pro mě provázanost příspěvku a dovolené, protože i o tom nulovém příspěvku a pokračující dovolené - do tří let věku - jsem někde četla. ale pravda, předpisy nastudované nemám.

s ostatním, co píšeš, souhlasím, vím o tom a dál už radši pomlčím, ať nerozšiřuju zmatení. asi to neumím správně sepsat 😉

gepe
20. únor 2014

@madlamme materska mi koncila 21.1. a dle vyse materske za tech 21 lednovych dni mi vysla xxtis. Zadost o RP v plne vysi tj. 11500kc. Narok na RP mesicne 11500 a vztahoval se uz i na leden. Pokud bych nastoupila na RD od 22.1. za leden bych celkove mohla dostat materskou a RP pouze celkove do vyse mesicniho RP, tj. 11500kc. Strucne, pokud by mi materska za 21 lednovych dni vychazela na vice nez 11500kc, tak nastup na RD vcetne pobirani RP od 1.2. Pokud by byla materska za leden tech 21 dni nizsi nez 11500kc, tak nastup na RD, od 22.1. s tim, ze by mi v unoru prisly penize za 21 dni materske a take RD - ten ven vysi pouze k dosazeni celkove castky RP, tj 11500. Materskou vyplaci OSSZ, RP UP.

O RP muzes zazadat az 3 me sin
Pokud je narok na dovolenou u zamestnavatele, nastupuje se/vybira se, od prvniho dne po dni ukonceni materske a nema vliv na RD ani RP.
V pripade, ze jdes z RD na dalsi MD, pokud jsi nevycerpala celych 220000tis, zbytek penez nedostanes. Vyse MP bude obdobna jako u prvni MP. Pri RD Ti nevznika narok na dovolenou u zamestnavatele 🙂 snad je to srozumitelny.

O RP muzes zazadat az 3 mesice zpetne.

gepe
20. únor 2014

Jsem na tlf tak snad to bude citelny. 😀

madlamme
20. únor 2014

@gepe ty to jen tak nevzdáváš, hele 😀
já jsem ten stejnej případ. končila mi MD 19.1. a brala jsem víc než 11500. taky mi napsali RP až od 1.2. s tím, že když jsem měla vysokou MD, tak by mi neměli za leden co doplácet (čekala jsem původně nějakou poměrnou částku za zbytek ledna).

já už jsem z toho jelen, daněk i srnec dohromady a nevím, jestli argumentujem o tom samém.
měla jsem za to, že RD navazuje bezprostředně na MD a RP dostaneš i za načatý měsíc jen v případě, že MD je nižší než zvolený RP. ale dejme tomu.

mně jde pořád o tu dovolenou. tam jsem zase byla přesvědčená, že vybírání dovolené v práci po MD nemá vliv na zvolenou RD. Protože peníze z dovolené a RP se pobírají zároveň - neposouvá se to.
takže jsem se do toho vkládala v momentě, kdy ratatooy přemýšlela, že mezi MD a RD nemá kam tu dovolenou nacpat. takže jsem psala, že imho se tam nenacpává, ale probíhá současně a výhodné je to kvůli penězům.
co nevím, a kde asi nastal ten zádrhel, jestli ta dovolená a RD probíhá současně, nebo pro zaměstnavatele jakoby proběhne nejdřív řádná dovolená a pak začne RD. ale pokud je to vázané na ten příspěvek, jak píšeš, tak to tedy probíhá současně a skutečně jde jen o peníze a nic se tím nastavit nedá.

protože i na to jsem se na ÚP ptala - kdy si mám zažádat, jestli před dovolenou nebo po dovolené v práci. a oni mi řekli, že dovolená v práci v tom nehraje roli, že si mám zažádat hned přípaně do těch tří měsíců, aby mi RP nezačal propadat.

a víc už asi nebudu psát, protože já s tebou souhlasím, v něčem jsi mi to upřesnila - díky - ale nevidím v tom rozpor. dál už bych se jen zamotávala 🙂

gepe
20. únor 2014

@madlamme uz Te chapu 😀 dovolena u zamestavatele muze byt soubezne s RD i RP. Ucetni nase chtela vedet, kdy nastupuju na RD a na jak dlouho, kdyz mi pres asistentku pri reseni vyberu dovolene rekla, ze mi MD konci 21.1. Podstatny pro zamestnavatele je datum, kdy budes koncit RD 😉 tedy pokud nebudes znovu na MD. Hele a mas to aspon poreseny v pohode? 🙂 ja za leden dostala peknou dovolenou za 9 dni 🙂 uz se tesim na proplaceni tech 18ti za unor. O zkratkach se mi bude asi v noci uz i zdat 😀

madlamme
20. únor 2014

@gepe juchů!! už jsem se začínala cítit méněcenně.

pořešený to snad v pohodě mám. za leden jsem měla 10 dní dovolený a dalších 10 mě teď čeká. nějak jsem se nekoukla, kolik za tu dovolenou budu brát a tak jsem zažila příjemný šok při pohledu na zůstatek. tak ještě bude veselý únor a pak čau, no :D.

jen aby toho teda nebylo málo, začínám spekulovat jesli a kdy druhý. trdlo 🙂

j.a.n.i
20. únor 2014

@gepe Ne, dovolená u zaměstnavatele může být souběžně s RP, ale nemůže být souběžně s RD... ono je to celkem logické, 2 volna z práce se najednou čerpají technicky špatně 🙂

gepe
20. únor 2014

@j.a.n.i pobiram RP, mam RD a zaroven i dovolenou soubezne cerpam 😕
@madlamme tak nad druhym u nas uz spekulujeme oba 😀

gepe
20. únor 2014

@j.a.n.i anebo o tom nevim a ucetni si data srovnala sama 🙂

j.a.n.i
20. únor 2014

@gepe Tak to bude to správné 🙂 účetní si to vypsala správně, ona to ani jinak udělat nemůže, zákoník práce to totiž říká dost jasně:

(4) Zaměstnavatel nesmí určit čerpání dovolené na dobu, kdy zaměstnanec vykonává vojenské cvičení nebo výjimečné vojenské cvičení, kdy je uznán dočasně práce neschopným podle zvláštního právního předpisu61), ani na dobu, po kterou je zaměstnankyně na mateřské nebo rodičovské dovolené a zaměstnanec na rodičovské dovolené. Na dobu ostatních překážek v práci na straně zaměstnance smí zaměstnavatel určit čerpání dovolené jen na jeho žádost.

gepe
20. únor 2014

@j.a.n.i tak parada 🙂

auduka
20. únor 2014

Ahoj holky, mám dotaz. Nejdříve popíšu svoji situaci.
Od 1.7.2013 jsem hlášená na úřadu práce ( byla mi dohodou pro nadbytečnost ukončena pracovní smlouva). Záhy jsem zjistila, že jsem těhotná a tak už jsem ani novou práci nehledala. Vím, že na mateřskou nárok nemám- 270dní odpracovaných mám, ale nevejnu se do ochranné lhůty těch 180 dní. Zajiímá mě, co všechno potřebuji k žádosti o rodičovský příspěvek? Myslím tím hlavně jaké doklady, někde jsem totoiž četla, že stačí až po porodu zajít na sociálku s rodným listem dítěte a když budu chtít tříletou variantu tak nějaký doklad příjmu od manžela z práce, který se má prý ještě donést na OSSZ. No a včera mi paní na ÚP říkala, že potřebuji i od svého gynekologa papír se žádostí na peněžitou pomoc v mateřství, nějak tomu nerozumím a moje gyn. mi sice papír nabízela ale já myslela, že ho potřebuji jen když se žádá o mateřskou a ne rodičák, tak jsem si ho nenechala vyplnit.

Jak to tedy je? Poraďte mi, prosím. Děkuji.

j.a.n.i
20. únor 2014

@auduka No, čistě podle zákona na ten papír na UP nemají nárok... ale je na tobě jestli se raději budeš hádat nebo dojdeš za doktorkou, ať ti ho vypíše.

kacita
20. únor 2014

Zdravim mám dotaz teď pobíram rodičovskou volne nastavitelnou diky manzelovi, nedavno mi pani na socialce poradila pokud otehotnim nastavit si castku na co nejvise to pujde coz je super ale jak to bude dal kdyz rodicak na 16mesicni dceru dovyberu mám pak narok na materskou kdyz pred tim jsem narok nemela (otehotnela jsem kdyz jsem byla na pracaku).Jak to pak bude mohu zadat o materskou a po tom o rodicak a jake castky to jsou prosím a diky moc za radu 🙂 🙂

j.a.n.i
20. únor 2014

@kacita Ne, pokud mezi dětmi nenastoupíš do práce a neodpracuješ alespoň 270 dní, tak nárok na mateřskou nemáš.

nae
20. únor 2014

@j.a.n.i Dobrý deň, prosím o radu... V říjnu nastupujem do práce, ale len na úvazok 0,1. V tej dobe budem stále poberať rodičovský príspevok. Kto bude platiť odvody - moj zamestnávateľ alebo štát? Ako sa to rieši, pokiaľ by to platil zamestnávateľ a odvody by boli vyššie, ako suma za takýto malý úvazok (u mňa to zrejme nenastane, ale pýtam sa pre informáciu). Vopred moc ďakujem za odpoveď a Váš čas.

j.a.n.i
20. únor 2014

@nae Předpokládám, že se ptáš na ČR 🙂 jinak odvody normálně platí zaměstnavatel podle skutečného výdělku a pokud bys měla méně jak minimální mzdu, tak z titulu rodičáku není třeba doplácet do odvodu z minimální mzdy. U sociálního se žádné minimum neřeší nikdy, tam je to vždy % z výdělku.

nae
20. únor 2014

@j.a.n.i Ďakujem pekne, áno, pýtala som sa na český systém. Veľmi ďakujem za vysvetlenie. Úrad práce si to so zamestnávateľom vykomunikuje alebo mám na úrad nahlásiť, že nastupujem na tento čiastočný úvazok?

j.a.n.i
20. únor 2014

@nae UP se zaměstnavatelem nic řešit nebude a ty taky nemusíš, pokud budeš mít méně jak tu minimální mzdu, tak nahlaš, případně dolož zaměstnavateli, že pobíráš rodičák.

ratatooy
21. únor 2014

@madlamme Rodičák ti udeluje stát to nema se zamestnavatelem nic společneho,ani mateřskou už neplatí zamestnavatel,ale teda zas v tom případě nechápu u prodlevy mezi MD a RD a když nekdo dovolenou nečerpá kdo za něj platí socialni zdraviótní to si pak musí sám doplácet ne?