Mateřská dovolená, oznámení pojišťovně. Co bylo u vás?

sharii
29. lis 2007

Ahojky, můžete někdo poradit, mám trochu zmatky v papírování ohledně nástupu na MD. Jsem normálně zaměstnanec, od MUDr. jsem dostala papír "Žádost o přiznání peněžité pomoci v mateřství" či jak se to jmenuje. To jsem odevzdala zaměstnavateli a kopii odnesla na zdravotní pojišťovnu, protože jsem si myslela, že když je tam razítko doktora a datum vzniku nároku na MD, že mě podle toho zařadí mezi pojištěnce, za které platí pojistné stát. Tam mě ale vyvedli z omylu, že musím přinést až doklad o přiznání mateřských dávek a ten mi prý přijde z Úřadu městské části. Jsem z toho zmatená, protože jsem si myslela, že mateřskou mi vyplácí zaměstnavatel, takže nějaké další potvrzení bych snad měla dostat od něj a ne od Úřadu ne? Jde mi i o to, že nebydlím na oficiálním trvalém bydlišti a pokud mi nějaký doklad bude opravdu posílat nějaký Úřad tak právě na to trvalé bydliště, kde nebudu mít možnost si to vyzvednout a tudíž to pak nestihnu oznámit pojišťovně...no jsem z toho jelen. Můžete mi někdo napsat jak to bylo u Vás? Díky moc předem.

paolin
29. lis 2007

sharii, zadost bys mela zanest na socialku. ne na pojistovnu. na pojistovnu nahlasujes az rodne cislo narozeneho miminka. socialka si te eviduje a po skonceni materske ti dojde potvrzeni pro urad prace. ten ti bude platit rodicovsky prispevek.

sharii
autor
29. lis 2007

Paolin, to ano, ale mě jde o oznámení pojišťovně, že mám nárok na to, aby za mě pojistné hradil stát, když už nepracuju. To je povinnost ze zákona to tam oznámit. Pak samozřejmě nahlásím i mimi to vím, ale nějak tápu v tom, kdo mi vyplácí mateřskou a kdo mi o tom dá potvrzení. Tu žádost po mě chtěl zaměstnavatel, tak předpokládám, že na sociálku jí kdyžtak posílá on...

paolin
29. lis 2007

myslis socialni a zdravotni pojisteni? pises, ze jsi zamestnana, takze to za tebe bude platit zamestnavatel, ne? materskou ti vyplaci bud stat nebo zamestnavatel. podle toho, jestli pracujes v male nebo velke organizaci. no, pokud vim, tak pojisteni zamestnance je vec firmy. a ucetnich se radeji zeptej, jestli zadost na socialku poslaly.

sharii
autor
29. lis 2007

Jojo přesně tak...zaměstnaná jsem a u velké organizace, ale během MD zaměstnavatel to pojištění opravdu neplatí, platí ho stát a ty to musíš nahlásit na pojišťovnu, tohle vím určitě, ve zbytku mám asi zmatek. Účetní mi jen řekla, že mám nástup na MD sama oznámit na zdravotní pojišťovně a zbytek, že zařídí. Budu si tam muset znovu zavolat.

paolin
29. lis 2007

jo, s tim pojistenim mas pravdu. popletla jsem to... 😖
ja teda prvni materskou na pojistovnu nenahlasovala. az narozeni mimi. mozna je to ted zase jinak. ja teda nasla: tuto skutečnost-nástup na MD stačí nahlásit až když půjdete zaregistrovat miminko. K zareigstrování je potřeba předložit rodný list dítěte. tak jestli se neco dovis, tak mi dej prosim vedet. 🙂

paolin
29. lis 2007

sharii a kde jsi nasla, ze se musi MD nahlasit na pojistovnu?

kacka.va
29. lis 2007

U nás teda veškeré změny související s pojištěním a změnami týkajícími se zaměstnanců hlásí na pojišťovnu zaměstnavatel. Aspoň mi to tak bylo oznámeno, že je to povinnost zaměstnavatele. a dokonce je tam nějaký docela krátký termín, do kdy musí tu změnu nahlásit, jinak hrozí zaměstnavateli pokuta.

princezna
29. lis 2007

mateřskou, to jest prvního půl roku, platí zaměstnavatel, čili je to věc zaměstnavatele
po dobu mateřský nemáš výdělak takže sociální ani zdravotní odvody se opravdu neplatí, je to jako bys byla nemocná, za tu dobu to taky za tebe neplatí stát

ale až nastoupíš na rodičovskou tak to pak jdeš na sociálku a až tehdy za tebe zdravotní pojištění platí stát

apson tak to chápu já

princezna
29. lis 2007

kacka.va jediné co zaměstnavatek nehlásí na pojištovnu je změna jména snatkem , a to jsem jako nepochopila
dva roky jsem měla kartu na starý jméno a čekala kdy mijako dojde nová
mezi tím se nám změnila i mzdovka a každá právě říkala něco jiného 😕

paolin
29. lis 2007

princezno, s tim jmenem jsem si to taky myslela. nenahlasovala jsem to ani na socku. tak jsem to vsechno dohanela krapet pozdeji.
kacko, taky mi to s tou pojistovnou takhle rekli.
pes, aby se v tom vyznal..

princezna
29. lis 2007

paolin, já to nahlásila všude jen ne zdravotka, protož mi právě mzdovka ¨řekla, že se nemusím starat
tak jsem se nestarala a ono nic ☹
a to by tomu snad měla rozumět ne 😠

paolin
29. lis 2007

jo, to my mame takovou vybornou ucetni, ze mi delala problemy i s delkou materske..malem jsem na ni poslala urad prace.

jinak kdyz jsem nemocna, tak za me preci plati zdravotni a socialni stat. takze i kdyz jsem na MD. to preci neplati zamestnavatel.

no a pokud jde o nahlaseni na MD, tak jsem na nasi pojistovne naslam, ze je to povinnost zamestnavatele. zmenu souvisejici s platbou ZP musi nahlasit do 8mi dnu.

princezna
29. lis 2007

paolin socialni se odvadi jen kdyz mas vydelek, cili kdyz pracujes
takze po dobu nemoci se neodvadi, to vim urcite
s tim odvodem na zdravotni, ja nevim, ale kdyz jsem nemocna tak z nemocenskych davek se zdravotni neodvadi, to vim jiste, jestli to dorovnanva stat to fakt nevim, a nebo jeste dalsi moznost : proste se to neodvadi vubec ale pojisteni te kryje , jsi proste nemocna tak tentokrat proste cerpas (oni to v tech jejich prehledech poznaji ty doby kdy platis a kdy cerpas)

paolin
29. lis 2007

tak nejak to bude. nejlepsi na nasem state je, ze nam pomalu nikdo nikde a nic nerekne. a jestli to chces obcane vedet, zeptej se pravnika. 😖

paolin
29. lis 2007

JUPI! zvedavost mi nedala 🙂 a nasla jsem toto:
Dle zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, v platném znění je za příjemce rodičovského příspěvku plátcem zdravotního pojištění stát. Pokud tedy budete splňovat podmínky nároku na rodičovský příspěvek a tuto dávku budete z titulu péče o dítě pobírat, bude za Vás plátcem zdravotního pojištění stát.

Vzhledem k tomu, že sociální pojištění se odvádí pouze z příjmu, který podléhá dani z příjmu (rodičovský příspěvek do této kategorie nespadá), nebude odvádět žádnou částku na toto pojištění. Doba péče o dítě do 4 let věku se započítává jako náhradní doba pro účely důchodového pojištění.

princezna
29. lis 2007

paolin šikovná 😉
jenže sharii mluví a píše o mateřské , a to je něco jiného

paolin
29. lis 2007

jeste tam bylo toto:
Zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, v platném znění §7

(1) Stát je plátcem pojistného prostřednictvím státního rozpočtu za tyto pojištěnce:
c) příjemce rodičovského příspěvku; 7)
d) ženy na mateřské a rodičovské dovolené a osoby pobírající peněžitou pomoc v mateřství podle předpisů o nemocenském pojištění 8) ;

tak by to melo byt totozne pro mamky na MD i mamky pobirajici RD. teda aspon to tak chapu.

princezna
29. lis 2007

tak to pak jo 😎

princezna
29. lis 2007

a pak že ženský neuměj s technikou
a vidíš co dokážeš s komputerem a internetem 😉 🙂

kam se na nás hrabou chlapi 😀

paolin
29. lis 2007

tak snad to holkam k necemu bude 🙂

kacka.va
30. lis 2007

princezno: u nás hlásil zaměstnavatel změnu jména na sociálku a na zdravotní jsem si stejně musela zajít sama, aby mi vyměnili kartičku pojištěnce

sharii
autor
30. lis 2007

Já mám taky informace ze zákona č.48/1997 Sb. a zdravotní pojištění za ženy na MD i za ženy na rodičáku platí stát. V tom zákoně ale taky píšou, že jen za podmínek, že tato skutečnost bude řádně oznámena na příslušné zdravotní pojišťovně. Zdr.pojišťovna si totiž na základě oznámení o nároku na MD nebo rodičák musí tu platbu od státu teprve vyžádat. Oznámení má provést sám pojištěnec, pokud tak neučiní zaměstnavatel. Mě řekli ať to tam oznámím sama, z čehož usuzuju, že to za mě neoznámí. Jenomže nechápu, kde vezmu nějaký ten papír, že už MD pobírám, když by mi ji měl vyplácet zaměstnavatel a tam mi k tomu nic neřekli...asi to ta účetní nějak pomotala. Jinak ta slečna na pojišťovně zas říkala něco o tom, že potvrzení o tom, že jsem na MD dostanu nejdřív za měsíc od podání žádosti. Rodit budu nejspíš dřív než za měsíc, takže se pak znovu poptám až tam půjdu nahlásit mimi. Ale jako fakt mě štve jak Vám nikdo nedá pořádné informace, všechno aby si člověk zjistil sám.

pucik
30. lis 2007

já jsem nehlásila nic, až teď mi přišlo potvrzení od zaměstanvatele na rodičovský příspěveka napsali mi, ať si to nahlásím na pojišťovně, tak se to hlásí asi až po nástupu na rodičovskou, tedy po MD

betka007
30. lis 2007

Ahojte holky, dali ste mi chrobaka do hlavy. Volala som prave na moju poistovnu CNZP, pytala som sa, ci maju nahlasenu zmenu, ze som na MD a oni, ze nie, ze to robi zamestnavatel zvycajne. Takze sa snazim teraz dovolat k nam na mzdovku,aby poslali oznamenie na poistovnu. Waw. Neviete ako to je potom, ked uz budem na rodicovskej dovolenke? Zase to mam hlasit do poistovne? Alebo co? To su fakt zmetky v tych systemoch...

betka007
30. lis 2007

tak a gol, volam na mzdovku a tam mi pani povedala, ze to robi personalne... super, si ma prehadzuju... no,ale volala som uz aj na personalne, tak to pan veduci vsetko hned napisal, vybavi to a zavolami co a ako... fiha.. hned je to vyriesene, ked sa zavola az na veduceho personalneho oddelenia 😕