Mateřská v Česku, když jsem pracovala na Slovensku?

danzy
28. led 2009

pekny den vsem.. prosim o radu v teto veci:jsem ceska s trvalym bydlistem v cesku,ale ziju a pracuju na slovensku .jsem tehotna a na pracovni neschopnosti od me dr... chtela bych se vratit do cr a tam i zustat, nevim ale jak to udelat kdyz dam vypoved a v cr se prihlasim na pracovni urad tak budu mit minimum penez jako materskou... pokud tu vydrzim dokud se pracovni neschopnost neprehoupne do materske, muzu se pak vratit do cr:? a z ceho se mi bude pocitat materska, z toho co jsem vydelavala na slovensku?vim ze je to dost otazek , kazdopadne predem dekuji za jakoukoliv radu, pomoc. Danzy

emjee
28. led 2009

danzy doplnujuce otazky:
- pracujes na dobu urcitu - neurcitu - dohodu ...
- preco chces dat vypoved? ved ked si na pn, tak si pn a preco by si mala davat vypoved - normalne po pn nastupis na md a po md na rodicovsku dovolenku a potom sa mozes opat vratit do tejto prace (a budes dostavat md zo Slovenska si myslim)
- to ze si na pn este predsa neznamena, ze musis trcat na Slovensku - staci predsa nahlasit, ze v case pn sa budes zdrziavat na tej a tej adrese (aspon si myslim)

danzy
autor
28. led 2009

dekuji za odpoved, no a doplnuji:
pracuji na dobu neurcitou (ale ta firma asi brzo zkrachuje, takze ju stejne zrusi)
chci se prestehovat do ceska
ale to kde su na pn je fakt jedno to je pravda, jen tezko mi tu dr napise pn a pak budu chodit uplne k jine dr v cesku , to asi dost dobre nejde .ja by jsem i zasla do nejake statni instituce se na takoveto veci informovat ale nevim kam , setkavala jsem se s dost velkou neinformovanosti na uradech..s tim ze slovenky v cesku , tak vi kazdy poradit ale cesky na slovensku to uz vetsinou ty urednice nevedeli nic, to mam zkusenosti ze zdravotni poj, i uradu prace.
presto dekuji

bibinka
28. led 2009

ahoj, myslím si, že ako ide vybaviť slovenke v Čechách, tak to ide aj opačne-pôrodné, materské, rodičovské...
1) v žiadnom prípade nedávaj výpoveď- pokiaľ firma vydrží do tvojho pôrodu príp.materskej, je len dobre, lebo ona ti bude platiť materské. pokiaľ firma nevydrží, holt, všetko zrejme bude preberať sociálna poisťovňa a tá ti bude vyplácať podľa svojich nariadení a zákonov.Materské sa ti vypočíta zo slovenského zárobku, budú ti ho posielať na účet trebárs aj v americkej banke.
2) na tvojom mieste by som porodila v ČR-to asi aj plánuješ.Dostaneš pôrodné, rod.prídavky a všetko ako úplne normálna češka-máš tam trvalý pobyt, tým pádom nebude v ničom problém.
3) nikde nie je napísané, že musíš chodiť k slovenskému doktorovi- kľudne môžeš chodiť k českému. neviem ,ale asi máš slovenskú zdravotnú poisťovňu, kde si vedená ako cudzinka a na kartičke máš EU? alebo sa mýlim? a v českej si dočasne odhlásená? je to dôležité, ale každopádne v štátnych nemocniciach ťa musia vziať bez platenia, lebo SR a ČR majú medzinárodné dohody ,že posytujú bezplatne ošetrenia a vyšetrenia pre svojich občanov.
4) dr.,ktorý ti vypisoval nemocenský lístok povedz,aby ti prepísal adresu,trebárs aj českú, kde sa budeš zdržiavať.
on to bude aj tak nahlasovať-myslím tú zmenu pobytu na sociálnu poisťovňu. Ide to,len treba chcieť.a môžem ti povedať, že ak tam bude adresa iného štátu, slovenské kontroly v čechách nebudeš mať-to ti ručím.

ak budeš chcieť niečo viac vedieť, kľudne píš ip, ak budem vedieť,poradím

emjee
28. led 2009

doplnam bibinku
materske neplati zamestnavatel ale socialna poistovna! ale tak ci tak vypoved nedavaj

danzy
autor
29. led 2009

dekuji bibinko,
to zni rozumne, ja mam dokonce pojisteni v obou zemich uplne plne hrazene , na to existuje jakas dohoda mezi ceskem a slovenskem ze kdyz mas na jednom uzemi trvaly pobyt a na druhem praci, tak si muzes pozadat o vyjimku a ta se vztahuje i na tehu.
dobra rada asi to tak udelam...jsi hlavinka 😉
pujdu rodit do Brna, mam tam celou rodinu a ne ze bych byla az takova citlivka , ale tady na malem meste kde bydlim ma porodnice hrozivou povest a navic tu vubec nikoho nemam neznam 😒

bibinka
29. led 2009

danzy- ja mám situáciu presne opačnú ako ty, čiže trv.prac.pomer v čechách,manžela SK,rodila som v SK,trv.ppobyt v SK. mám oboje zdravotné poistenia s tým, že ako zamestnanec sa mi všetko odvádza do ČR vo VZP a na SR mám dôveru,z tej som nikdy neodišla, len som nahlásila, že pracujem v ČR a dali mi kartičku poistenca s logom EU a to ma oprávňuje na všetko bezplatné,aj tehu prehliadky aj pôrod tu na SK. Tá výnimka platí nielen na pôrod a teho prehlaidky,aj napr.na zubára, ošetrenia, rôzne odbery pri chorobách a pod. To si potom vykalkulujú obe poisťovne medzi sebou, to ide mimo teba.
ChoĎ rodiť do Brna,v CA som tiež počula zlé,ale aj dobré. Ale ak sa budeš zdražiavať doma v Brne, niet čo riešiť. A Ak by nešlo prepísať tú adresu na nemocenskom lístku, tak si napíš žiadosť na sociálku, a uveď tam dôvody, že to bol omyl,že bola udaná nesprávna adr.a pod.alebo tam zatelefonuj.

emjee- ja som si myslela, že pokiaľ pracuje, tak zamestnávateeľ platí materské tých 28 týždňov a potom platí sociálka rodičovský. 😕

danzy
autor
29. led 2009

bibinko, ja to vim a je to presne jak rikas, ja mam nektere doktory jenom v brne , napriklad zubare a nemam s tim nejakej problem 😉 jen ten chlap se mnou do Brna nepujde, oni jsou tu jak prilepeni na te "vesnici" ☹

bibinka
29. led 2009

no vidím, že máš Slováka,ktorého je ťažké niekam inam dostať. Ale kde vlastne budete žiť?

danzy
autor
29. led 2009

no ja v Brne a on se bude moci rozhodnout..neda se nic delat ja by jsem se tu zblaznila sama s ditetem kdyz v brne mam tolik pratel a rodinu, tady by mi ani nemel kdo hlidat

lenkpe
28. lis 2013

Ahoj, chtela jsem se zeptat na podobnou situaci, jen nevím či se po tech letech neco nezmenilo. Jsem češka, pracující na Slovensku, jsem tehotná a budeme se nazpet stehovat do ČR. Budu tam i rodit. Potrebovala bych vedet či dát výpoved v práci, a pak se v čr evidovat na urade práce alespon kvuli zdravotnímu pojištení, a či budu mít potom až nastoupím nárok na materskou ze slovenska, když už tady mám odpracováno zdaleko víc než jen 270 dní.
A nebo jít na rizikové tehotenství na pn. vím že mužu nahlásit adresu pobytu i v čr, ale musela bych chodit stále k doktorovi na slovensku a i prodlužovat každý mesíc na sociálce pn, odevzdat papír apod. a nebo bych mohla v čr potom zmenit doktora s tím, že ta pnka by mi byla stále vyplacená ze slovenska?
Prosím poradte, už za mesíc se chceme stehovat a stále nevím co by bylo pro me nejlepší v této situaci.

Dekuju