Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Mateřská z platu manžela, jaké jsou postupy?

mica86
18. dub 2015

Děvčata, chtěla bych se zeptat : jsem těhotná, ale při první těhu mě zaměstnavatel propustil ( končila mi smlouva) teď, když malej bude mít 3 roky, tak jsem otěhotněla jsem ve 3.měsíci. Nemáte prosím někdo zkušenost s tím, jak to bude mateřskou? manžel pracuje, takže bych si ten půl rok dala z jeho platu, že on by byl na mateřské a pak on by to převedl na mě.. má někdo s tímto zkušenost, jaké jsou postupy atd? jak se počítá těch 6-8 týdnů před porodem a pak? děkuji moc. hezký den 🙂

mysonek
18. dub 2015

@mica86 zkušenost nemám, nicméně předpokládám, že o dítě se chceš starat ty a manžel bude chodit do práce. Takže manžel po dobu pobírání PPM nemůže pracovat u téhož zaměstnavatele na smlouvu co má doposavad, takže je to poměrně složité. A myslím, že nastoupit může až po šestinedělí. Jinak výši rodičáku můžeš volit přes manžela, tam už žádné omezení není.

verunka_korunka
18. dub 2015

@mica86 promiň, ale mateřská je jen pro těhotné ženy odvádějí nemocenskou... Od manžela se to nedá brát. Od něj se dá určit rodičovská, ale ne mateřská.
Mrkni třeba sem
http://www.maminka.cz/clanek/materska-dovolena-...

neu.sona
18. dub 2015

@mica86 určitě to není tak jednoduché, jak píšeš. neporadím přesně, ale vím, jak píše uživatelka přede mnou, že nemůže manžel po dobu mateřské z jeho platu chodit do té samé práce. A na tu mateřskou může jít snad až po šestinedělí.
Rodičovský příspěvek můžeš volit normálně přes něj. A pokud jsi teď nezaměstnaná, tak budeš mít RP od porodu.

mica86
autor
18. dub 2015

aha, tak děkuji, asi jsem si spletla pojmy... 🙂 ale těch 6 týdnů před porodem už dostanu nějakou dávku, nebo nee?

verunka_korunka
18. dub 2015

@mica86 obávám se, že ne. Myslím, že je to až od porodu. Abys měla mateřskou musela bys být stále zaměstnaná. Ale tohle nevím jistě, znám jen z článku, ještě jsem ani na jednom nebyla...

neu.sona
18. dub 2015

@mica86 ne, nedostaneš nic. až se narodí mimčo a budeš mít rodný list, tak zajdeš na úřad práce a zažádáš si o RP. A pokud budeš volit přes manžela, tak je potřeba, aby měl z práce a následně ze sociálky potvrzení. To můžete udělat ještě těsně před porodem.

j.a.n.i
18. dub 2015

@neu.sona No, to potvrzení dost dobře před porodem udělat nemohou, jelikož účetní potvrzuje stav k porodu, což málokterá udělá předem, neb nikdo nikdy neví co se může stát...

neu.sona
18. dub 2015

@j.a.n.i aha 😉 já jsem to vlastně měla taky až po porodu. ale manžel měl v práci super účetní a ona nám to udělala hned po porodu a poslala poštou, takže jsem tam mohla jít 14 po porodu hned.

j.a.n.i
18. dub 2015

@neu.sona Jojo, pokud porod nevyjde hned na začátek měsíce, tak to může udělat okamžitě, u začátku měsíce je problém v tom, že nejdříve musí zpracovat mzdy za minulý měsíc, aby ho tam mohla uvést.

katerina32
18. dub 2015

Až po šestinedělí rodičák přes manžela, mateřská už jde taky, ale tam je to složitější, on by nesměl vykonávat stejnou práci, zaměstanavatel by mu musel vystavit novou pracovní smlouvu na jinou práci, nebo tak něco, řešili jsme to, ale už přesně nevím, jak to chtěli 😒

j.a.n.i
18. dub 2015

@katerina32 Rodičák hned po porodu, není důvod čekat na konec šestinedělí.

Sem začni psát odpověď...

Odešli