Matka na mateřské, otec na rodičovské - jde to?

masim89
18. pro 2014

Hezký den přeji,
chtěla jsem tu požádat o radu týkající se dávek. Jedná se mi v podstatě o to, jestli může matka jít na mateřskou a otec posléze na rodičovskou. U nás doma jsme na tom totiž finančně tak, že já mám větší plat a manželovi nevadí být na rodičovské. Předem děkuji mnohokrát za odpovědi. 🙂

xpila
18. pro 2014

Jasně, proč by to nešlo. Je jedno, kdo bude na rodičovské, klidně můžou být oba (samozřejmě za jedny peníze.).

eileenk
18. pro 2014

@masim89 Samozřejmě že to jde. Plánuju to taky tak, i když si popravdě nedovedu představit, jak se bude manžel se vším všudy o mimčo od cca 4-5 měsíců většinu dne sám starat... Jediné co nevím, jak se bude počítat, na jaký rodičák má manžel nárok? Jestli se to počítá z jeho platu, nebo z mého, nebo obou??? Je totiž živnostník a ti někdy nemají na výběr (ženský) a musí si vzít na 4 roky za 3,5tis. Musíme se na to jít zeptat na sociálku, ale nějak není čas...

lucifereeek
18. pro 2014

@xpila tak oba určitě teda být nemůžou, to zase ne.

j.a.n.i
18. pro 2014

@eileenk Bude mít nárok na výběr podle tvého platu. A jinak neměla bych obavu, partner se tedy staral jen 1 den v týdnu, co jem jezdila do práce (taky hned od skončení MD) a zvládnul to naprosto v pohodě.

j.a.n.i
18. pro 2014

@lucifereeek Ale můžou.

j.a.n.i
18. pro 2014

@masim89 Jo, je to možné, není s tím žádný problém.

lucifereeek
18. pro 2014

@j.a.n.i tak o tom pochybuju, že by by dostal třeba přítel "dovolenou na tři roky" a drželi by mu v práci místo, že by byl se mnou na rodičáku 😉

xpila
18. pro 2014

@lucifereeek Musí ze zákona. Takže můžou být doma oba.

j.a.n.i
18. pro 2014

@lucifereeek Nikde se tu nepíše o tom, že by ji mohl mít jen jeden...

§ 196 Rodičovská dovolená
K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let.