Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Matka samoživitelka hledající zaměstnání. Poradíte mi,co dělat?

chcirelax
24. říj 2019

Dobrý den, ženy, maminky... potřebovala bych poradit s dosti nelehkou situací. Počítám, že ale nejsem ani první ani poslední a bude tu někdo ochotný podělit se o své zkušenosti.

Před rokem jsem se rozvedla. S mužem jsme spolu byli 6 let a máme prakticky 4 letá dvojčata (Kiara a Adam)
Můj exmanžel je Americko-Portugalského původu a žili jsme v Portugalsku.

V dubnu jsem se i s dětmi přestěhovala zpět do České Republiky. Za úspory jsem nám pronajala a zařídila 3+1 v paneláku a byla jsem s dětmi doma, pobírám rodičovský příspěvek, který jsem si nechala natáhnout až do 4 let věku. Což bude v listopadu.

Pobírám na dvojčata 22tisíc měsíčně. Ex mi některý měsíc pošle peníze, jindy koupí dětem oblečení, jak kdy. Dohodu osobní ani soudní zatím nemáme.

Podařilo se mi sehnat 2 místa ve školce ted´od září, dětem se tam naštěstí líbí a já si od konce prázdnin hledám práci. Zatím jsem byla na 2 pohovorech, ovšem nic z toho.
Jsme na malém 15tisícovém městě a jediná jistá práce tu je dojíždět do fabriky na třísměnný provoz, což si nemohu dovolit. (Rodiče jsou již staří a nemohou hlídat dlouho a pravidelně, starší sestra momentálně bojuje s rakovinou a bratr je v rozvodovém řízení a také toho má dost na talíři)

Jsem docela zoufalá, protože nevím, co se po skončení mé rodičovské dovolené bude dít a jak vyžijeme.
Byla jsem se informovat na Úřadu Práce, kde mi řekli, že pokud neseženu rychle zaměstnání, dávky jsou kolem 4tisíc.

Platím za byt 10tis včetně záloh, elektriku a plyn si platím zvlášt´, potom ty klasické výdaje jako internet 300 za měsíc a mobil 450 za měsíc.
Dále pak školkovné, což je 1100 na jedno dítě na celý den se stravou.
Zbytek šel na stravu, oblečení, nějaké ty aktivity atd.

Zatím jsem to s těmi 22 tisíci měsíčně zvládala, ale vůbec nevím, co budu dělat až jim budou 4 roky a ještě budu stále bez zaměstnání.

Opravdu potřebuji poradit, pokud se někdo najde. Děkuji moc.

hanka_333
24. říj 2019

@chcirelax Mozna by stacil mensi byt - 2+1 i 2+kk, pokud to prinese nejake uspory. Dobra by byla prace ve skolstvi - kratsi pracovni doba, pokryte prazdniny, kdy je jinak potreba resit hlidani. Nevim jakou mas tedy skolu a hlavne pracovni zkusenosti.

areh
24. říj 2019

Jakou hledáš práci? Jaké máš zkušenosti? Napadla mě pokladní, tam hledají pořád nekoho.
Pokud by si přeci jen skončila na ÚP, tak je možné požádat o další příspěvky - na bydlení, v hmotné nouzi. Ale ti ti jistě poradí někdo jiný. Navíc je to jen dočasné řešení

areh
24. říj 2019

Ještě na ÚP by sis mohla udělat rekvalifikační kurz.

zelenaesmolda
24. říj 2019

@chcirelax
zvazila moznost prestehovat se tam,kde je prace?

magdanaty
24. říj 2019

Tak pokud je opravdu jen jediná možná prace trismenny provoz, tak holt dál dojíždět? Nebo se přestěhovat nekam, kde seženeš práci realneji?i když chápu, že to pak zase asi bude problém s umístěním do školky. Každopádně 3+1 je docela luxus, určitě by vám stačilo něco mensiho/levnějšího. Já žiju s dcerou ve 2kk, taky je nám to malé, nemá svůj pokoj, ale dá se.

trdelnik234
24. říj 2019

Ahoj, v akom odbore hladas? Ake mas skusenosti? SU tu dievcata personalistky, mozno ti niektora poradi. Posledne 4 roky v Portugalsku si nepracovala? A pred RD?
Ake su tvoje obmedzenia? Tipujem, ze budes potrebovat rano zacinat neskor, aby si stihla odviezt deti do skolky. Vyzdvihovanie zo skolky vecer sa da poriesit nejakou inou mamickou ci platenou pani.
S hladanim prace v CR bohuzial neporadim, nemam cerstvu skusenost.
Ak si sa vratila do svojho rodneho mesta, tak skus rozhodit siete cez znamych, obist fy so zivotopisom, zaregistrovat sa v personalnych agenturach a podobne. Vyuzi cas, kym su deti v skolke a poziadaj o rekvalifikacny kurz, dopln si vzdelanie a podobne.
Drzim ti palce, male mesta su fajn, ale toto je jedna z nevyhod.

sudylichozrout
24. říj 2019

@chcirelax Ahoj, zakladem tohohle dotazu by mela byt informace o tom, co umis, jake mas vzdelani. Podle toho ti muzeme dat treba tipy.

motylcice29
24. říj 2019

Já bych asi začala tím, abyste si s mužem dohodli alimenty a pak bys věděla, kolik si potřebuješ vydělat, jestli by třeba nestačil jen zkráceny úvazek. Pokud jsi žila v Portugalsku, tak jak jsi na tom s jazykem?

chcirelax
autor
24. říj 2019

Děkuji.
Vždy jsem pracovala buďto jako asistentka jednatele společnosti, manažerka klientského centra nebo v posledním zaměstnání před mateřskou jsem byla asistentka ředitele exekuční firmy.
U nás ve městě bohužel neuplatním ani portugalštinu, ani angličtinu. Hledala jsem nějaké práce i na doma. Zatím jsem tu našla jednu firmu na vyplňování dotazníku na 3 hodiny denně, ale nejsem si jistá, že to můžu dělat když budu na úřadu práce. Ještě si to příští týden zkontroluji.

Co se bydlení týká, tak jsem ráda, že jsem vůbec našla, byly tu v dubnu v nabídce dva byty. Jeden 2+1 za 11500, krásný. A potom ten 3+1 za 10000, akorát tu jsou stará okna a koupelna. Ovšem já šla podle ceny a nakonec mají aspoň kluk s holkou pokojíček.

Není snadné sehnat práci pouze na ranní směnu, když nemám kam odpoledne dát děti.
Taky jsem přemýšlela, že zkusím nějaký ten online chat, alespoň do začátku, ale podle toho, co jsem si přečetla, tak bych se asi na to moc nehodila.

chcirelax
autor
24. říj 2019

@zelenaesmolda to by bylo hodně kontraproduktivní, vzhledem k tomu, že nechci z dětí mít kočovníky a stěhovala jsem se zpět, abych byla nablízku jak rodičům, tak nemocné sestře.

shaun40
24. říj 2019

Ahoj ja jsem 7let sama z dětmi taky jsem nemohla nic sehnat tak jsem nastoupila do fabriky na tří směnný provoz našla jsem si důchodkyni ktera mi za nákup potravin a pracího prášku hlídala děti.Cca necelé 4 tisíce měsíčne.Když jsem mela ranní tak přicházela ke mně ráno ve 4.40hod vyzvedávala jsem ich sama jelikož ranní končÍ 14.00hod.Pak mi vyšla odpolední asi 5 do měsíce to jsi ich vyzvedàvala ve čtyři odpoledne a čekala u mne doma cca do 22.40hod No a noční ta byla super to jsem ich nakrmila okupala a odvedla k paní kolem 20.00hod a ráno jsem ich vyzvedla a odvedla do školky . Ale ja mela výhodu že paní bydlí v sousedství. A taky by ti možná pohlídala i nějaká mamina na mateřské.Ale ty důchodkyně jsou lepší hlavně když se cítí o samotě tak jsou rádi že si můžou z někým popovídat.Když si žila v cizině nemohla by si nějak prodat znalost jazyka?Skusit v té fabrice místo do kanceláře když máš maturitu?kamarádka dela asistentku údržby u nás ve fabrice a dovolili ji jezdit na sedmou ráno. A nebo skusit domluvit si k lince jenom noční nebo ranní u nás spousta maminek dela jenom noc.A druhá vec neprodlenene zažádej soud o určení alimentů.

chcirelax
autor
24. říj 2019

@shaun40 tak to jste zvládla krásně. Já bych asi měla strach je nechávat s někým cizím, krom školky. Ale chápu, že někdy jiná možnost není.
Poslední tři týdny už zkouším obvolávat firmy v okolí, ikdyž nemají žádné zveřejněné inzeráty, kdyby náhodou. Trochu mi z toho hrabe a říkám si, že pokud brzy něco nenajdu, tak nebudu mít ani nakonec mít děti u sebe ☹

sudylichozrout
24. říj 2019

@chcirelax No a nechces zkusit bankovnictvi? Nejakou administrativu tam. Nebo treba na prepazce... Kvalifikaci bys na to mela.

shaun40
24. říj 2019

@chcirelax chápu to já jsem neměla ani na jídlo pro dětičky naštěstí jsem mela úžasné kamarádky které mi pomohli.Bylo to hrozne období nikdy na to nezapomenu jsem šťastná že mám práci.A co skusit třeba práci v realitce?Nevím asi je to blbost že jo?Ale třeba si tam vydělají. A mamka by ti na noc ne pohlídala že by si šla na brigádu? Domluvit si noční ve fabrice a hledat kancelářsku praci.?Člověk se tvýma skušenostma si určite něco najde.Ale co do té doby 😕 a co na to sociálka? Nenabídnou ti nějaké dávky ?

shaun40
24. říj 2019

@sudylichozrout No tak tá banka by byla super tam im nabízí i práci i na 6hod.

shaun40
24. říj 2019

A proč si si od dubna nevyřídila alimenty pul roku to je dlouhá doba?

zelenaesmolda
24. říj 2019

@chcirelax
co treba ucit v jazykovce nebo delat pruvodkyni kdyz umis portugalsky?

makronka222
24. říj 2019

Doporucuju statni podnik. Skolni/skolkov jidelna? I s premiema se na 18cistyho dostanes, odneses si obed domu, par kousku zeleniny co zbyde atd

sudylichozrout
24. říj 2019

@makronka222 18 tisic cisteho je malo na jeji kvalifikaci. I v jenim regionu.

kafr
24. říj 2019

Pokud jsi na tom s jazyky dobře, tak můžeš zkusit nějaké překlady, tlumočení, doučování... Ale to jsou asi spíš přivýdělky...

zelenaesmolda
24. říj 2019

@kafr
na tlumoceni a preklady musi mit papir,doucovani je dobry napad 🙂

sudylichozrout
24. říj 2019

@zelenaesmolda na ofiko tlumoceni pro statni instituce asi jo, ale na bezne preklady asi ne... Nebo i na to?

zelenaesmolda
24. říj 2019

@sudylichozrout
no pokud vim tak jestli chce prekladat nejake ofiko dokumenty tak musi.
jako bez nejakeho certifikatu ji asi nevezmou nikam kde by chtela treba ucit nebo prekladat.
muze ale zkusit davat soukrome hodiny,ja si takhle privydelavam,doucuju anglictinu 🙂

barchen
24. říj 2019

@chcirelax Na jaké úrovni máš ty oba jazyky? A co klasická práce na PC? Myslím tím např. psát dokumenty ve wordu, umět formátovat, používat excel, tabulky, vzorce, dělání prezentací když si dělala administrativu vedení? V dnešní době jsou korporace, které umožňují práci z domova (myslím tím administrativu) téměř nepřetržitě. Ano, ženám, které znají ještě z doby před MD, nebo výkonnějším zaměstnancům. Ale kvalitní zaměstnanec po úspěšné zkušebce se může domluvit na spoustě věcech, i na té permanentní práci z domova. Do kanceláře se pak jezdí 1-2x měsíčně, obvykle z bezpečnostních důvodů používané techniky. Podívej se na místa v Brně, nebo ještě v Ostravě. Asi by to bylo sakra náročné jezdit denně do Brna, zaučovat se ale pokud by ti po 3 měsících umožnili prac. z domova, tak za zamyšlení to stojí.

prejeta_zaba
24. říj 2019

Asi bych se přestěhovala za prací do velkého města a rodinu navštěvovala ve volnu. Nebo paní na hlídání a pracovat třeba aspoň ranní/odpolední. Lepší než živořit z dávek. Z čeho a jak nás uživím by byl asi základ o čem bych přemýšlela v koloběhu rozvod s dětmi-stěhování. 😣

zelenaesmolda
24. říj 2019

@prejeta_zaba
taky bych to tak resila.ja bych asi mozna zustala i v tom portugalsku pokud by se tam uzivila at nejsou od otce pres pul evropy

sudylichozrout
24. říj 2019

@zelenaesmolda Kdyz ono je to tezke. Pokud ma treba se svou rodinou dobre vztahy, tak chapu, ze jim chce byt nablizku, kdyz maji trable. Je to tezka situace, ale ne neřešitelna. Nastesti.

zelenaesmolda
24. říj 2019

@sudylichozrout
jo,to chapu.jde ale ted o to kde se lepe uzivi.
navic to jidlo v portugalsku....hned bych se tam odstehovala umet rec :D

shaun40
24. říj 2019

Ale mela by řešit alimenty opustila manžela asi měla důvod to je jedna věc třeba na ni byl hnusný.A třeba je zvyklá na rodinu tam se cítila sama.To je jedno ale nemůže všechny platby a do toho výdaje na děti táhnout sama on ji musí platit alimenty nevím proč pul roku to nechala byt třeba ji platil.Ale musí to mít od soudu.

sudylichozrout
24. říj 2019

@zelenaesmolda Ty jo, ja kdybych si mohla lusknout, tak by to bylo Finsko 🙂

Sem začni psát odpověď...

Odešli