Matka v domácnosti, musím teď kvůli rodičáku na úřad?

michala0101
20. zář 2016

Prosím o radu. Čekám druhé miminko v únoru. První holce jsou 2 roky. Když jsem otěhotněla poprvé byla jsem zaměstnaná na dobu určitou. Když se mala narodila mě skončila smlouva. Měla jsem mateřskou do jejích dvou let. Ted mi skončila a já se přihlásila ke svojí pojištovně jako matka v domácnosti aby za mě platili zdravotní pojištění. Moje otázka zní. Půjdu teda automaticky na rodičák první peníze mi příjdou příští rok v březnu musím kvůli tomu ted na úřad to nějak vyřizovat a budu si moct nastavit délku rodičáku na 3 roky? Prosím o vaše názory či zkušenosti. Moc děkuji Michala

michala0101
autor
25. zář 2016

To se v tom nikdo nevyzná? ☹

michala0101
autor
25. zář 2016

@michala0101 To se v tom nikdo nevyzná ☹

xpila
25. zář 2016

@michala0101 Rodičovský prispevek budeš mit ode dne porodu a pujdes si ho vyřídit, hned jak budeš mit rodný list ditete. Dřív to ani nejde. A sama si výši RP zvolit nemůžeš, automaticky budeš mit na 4 roky. Jedině, kdyby otec ditete splňoval ke dni porodu podmínky pro mateřskou, tak si můžeš RP zvolit pres jeho příjem.

michala0101
autor
25. zář 2016

Pžřítel je OSVČ tam je to taky jiné. Takže až se mimčo narodí pak půjdu na na úřad. Škoda že se mi nepočítá že jsem před prvním dítětem měla odpracováno. I tak děkuji

xpila
25. zář 2016

@michala0101 Tak pokud si neplatí dobrovolné nemocenské, tak mas RP automaticky na 4 roky.

michala0101
autor
25. zář 2016

Platí jen zdravotní a sociální pojištění. Nevíte ještě jaky je rozdíl mezi tím když jdu se přihlásit na pojištovnu nebo na Úřad práce. Sestra říkala že bych měla dostavat podporu v nezaměstnanosti ještě když neberu žádné přídavky, a nemám žádné přijmy.

xpila
25. zář 2016

@michala0101 No, pokud se přihlásíš na ÚP tak podporu v nezaměstnanosti mít budeš. Nicméně samozřejmě i s tím spojené povinnosti - povinné schůzky na ÚP, případně tě budou posílat na pohovory. Na ÚP se má hlásit ten, kdo hledá práci...

michala0101
autor
26. zář 2016

Bylo by to jen 5 měsíců a podpora dělá 3000kc na měsíc. Pořád lepší než nic. Zítra jsi na úřad zjistit co a jak