Mohu odejít na mateřskou 4 týdny před termínem porodu?

Ahoj holky, nevíte některá, jestli jde nějak udělat, že bych na mateřskou odešla o 2 týdny později pokud bude vše v pořádku? Měla bych být v práci do 11.10. a napadlo mě, že bych to do konce října dochodila pokud bude vše v pořádku. Je nějaká možnost to normálně nahlásit a najednu na mateřskou o 2 týdny později? Netušíte? Nebo na koho se obrátit nejlépe s tímto dotazem? Děkuji 🙂
aronek
19. srp 2013
@cermij datum nástupu mi počítal dr dle termínu porodu. Potřebovala jsem jít v jiný termín, abych dochodila měsíc, tak mi bez problémů šoupnul termín a bylo. 😉 Záleží tudíž na tom jak se domluvíš s dr 😉
cermijautor
19. srp 2013
@aronek aha. Tak to zkusím a uvidím 🙂 Děkuji
j.a.n.i
19. srp 2013
@cermij No, pochybuji, že ti doktor posune termín o skoro 20 dní... jako pokud by se jednalo, třeba o 4 dny, tak tam jo, ale o tolik ne. Jinak tedy jde na mateřskou nastoupit i později než 6 týdnů před TP, ale okrádáš se tím o mateřskou, protože se ti bude krátit - bude jen 22 týdnů od porodu, takže nejhorší kombinace je odejít na mateřkou později a porodit dřív. To bych se spíš zkusila domluvit se zaměstnavatelem, jestli ti nemůže dát v říjnu prémie a pak tam chodit zadarmo.
cermijautor
19. srp 2013
@j.a.n.i děkuji za info. Asi to uděláme nějak s tím zaměstnavatelem. Děkuji moc 😉 bude to o domluvě nějak nu.
maladama
19. srp 2013
@j.a.n.i když porodíš dřív, tak o to se mateřská nekrátí - rozhodně tedy ne o tu část, o kterou jsi porodila dřív. Krátí se v případě, že se nastoupí později, než je termín porodu mínus 6 týdnů - takže když nastoupí na MD o 2 týdny později a porodí o 3 týdny dřív, tedy týden po nástupu na MD, tak bude mít nárok na ten 1 týden před porodem a (28 mínus ten jeden vyčerpaný mínus ty dva, o které nastoupila později), tedy 25 týdnů po porodu.

A ještě ten zákon je tak blbě formulovaný, že nevím, jestli je k tomu judikatura, ale to ustanovení

(3) Vyčerpá-li zaměstnankyně z mateřské dovolené před porodem méně než 6 týdnů, protože porod nastal dříve, než určil lékař, přísluší mateřská dovolená ode dne jejího nástupu až do uplynutí doby stanovené v odstavci 1. Vyčerpá-li však zaměstnankyně z mateřské dovolené před porodem méně než 6 týdnů z jiného důvodu, přísluší jí mateřská dovolená ode dne porodu jen do uplynutí 22 týdnů, popřípadě 31 týdnů, jde-li o zaměstnankyni, která porodila zároveň 2 nebo více dětí.

by se dalo vykládat i tak, že pokud porod nastal před termínem, tak má stejně nárok na těch 28 týdnů, i kdyby byla nastoupila později.
maladama
19. srp 2013
@cermij případně jde ještě sepsat dohoda o provedení práce/dohoda o pracovní činnosti na pokrytí toho období, pokud se do smlouvy napíše jiná pracovní náplň, než jakou jsi vykonávala na původní smlouvu.
j.a.n.i
19. srp 2013
@maladama Právě, že je to formulované tak blbě, tak může dojít i k výkladu (a věřím tomu, že jsou schopni ho na OSSZ použít a pak je otázka, zda se s nima bude člověk hádat), že se to krátí i o ty z důvodu předčasného porodu... protože nastoupila později z jiného důvodu, ale jestli je k tomu oficiální výklad to taky nevím.
j.a.n.i
19. srp 2013
@maladama Jinak tedy "logicky správný" mi taky přijde ten tvůj výklad, že by se to mělo krátit jen o to, o kolik nastoupí člověk úmyslně později, ale jestli to tak je, to netuším.

Začni psát odpověď...

Odešli