Mohu volit délku RD? Nemám nárok na mateřskou

partyzanka91
1. dub 2016

ahoj maminky, ráda bych se zeptala na to, jestli je možné abych si zvolila délku RD v případě že nemám nárok na PPM ale s Míšou (1. dítě) jsem nárok na PPM měla a RD s prvním dítětem stále trvá? Myslím že něco takového v zákoně je a i tu jsem to zaslechla. Jde o to že sme se dostali do svízelné situace. Manžel topí a letos měla být poslední topná sezona, topičů se zbavují. Protože je teplo tak jí ukončili o měsíc dřív (V dubnu měl ještě topit). Takže ke včerejšku skončil a teď čerpá ještě dovču - 10 dní. Pak se asi přihlásí na pracák a práci by měl spíš až od května. Jenže mě se má právě v druhé půlce dubna narodit malý - a sociálka to posuzuje ke dni narození. Potřebovala bych pobírat RD ve výši 7 600 ale po celou dobu, ne jen prvních 9 měsíců a pak půlku z toho. Já mám právě pocit že pokud jsem měla s prvním dítětem nárok na PPM a teĎ nemám tak tu mateřskou sice nedostanu, ale měla by mi zůstat možnost volby. Opravdu tomu tak je? Děkuji

xpila
1. dub 2016

@partyzanka91 Pokud plynule přejdeš z jednoho RP na druhý (pozor, ne RD, to je rodičovská dovolená = omluvené volno z práce), tak si můžeš RP zvolit až do vše 7600 Kč - tedy to, co ty chceš.

partyzanka91
autor
1. dub 2016

@xpila: RP to znamená že ještě pobírám ty peníze že? Tak ty ještě pobírám, dokonce mi jich část propadne. Jenže zrovna mi máme na naše území dost neochotnou úřednici ONa vůbec nic nevysvětlí, s ničím nepůže. Dle ní ani nebylo možno (při první žádosti o rodičák) přejít plynule z MD na RD prý tam může být i dva měsíce prodleva. Díky holkám na koníku jsem to vyřešila po svém a tak mohla plynule navázat a ona pak - ano takhle to jde taky. A te´D sem se s ní hádala (byla jsem si zvednout výši RP) že když jsem měla s Míšou nárok na PPM a na volbu že teď bych si mohla zvolit těch 7 600 jak si přeju a ona furt že ne. Mám doma ten formlář s žádostí tak tam prostě zaškrtnu to správné políčko a s ní se bavit nebudu. Jen nevím které políčko přesně to definuje

xpila
1. dub 2016

@partyzanka91 Ano, RP znamená to, že bereš ještě peníze. Tebe se týká ta čtvrtá odrážka http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/rodicovsky.... Tohle je i přímo v žádosti o RP, tj. v části F. Volba výše dávky zaškrtneš tu druhou možnost "protože pro rodiče uvedeného v části A platí podmínka uvedená v druhé odrážce poznámky na začátku této části".

partyzanka91
autor
1. dub 2016

@xpila: moc děkuju snad jí bue stačit že jí toto odrecituju 🙂. Budu pak potřebovat ještě nějaké potvrzení že při naroziení 1. dítěte u mě denní vyměřovací základ lze vyměřit? Délku RP jsem pa kvolila přes manžela on dokládal svůj DVZ protože ten můj by stačil pouze na 7 600 a j ási při Míše přála pobírat 9 800. V den narození Míši jsem byla zaměstnaná ale už na MD - nastoupila jsem 6 týdnů před porodem. Míša se narodila 22.5. 2014 a 30.6.2014 mě skončila pracovní smlouva na dobu určitou. V pondělí jdu na OSSZ kde musím nechat vyplnit ten papír od doktora, že nemám nárok na PPM. Některé úřady to nechtějí ale ta naše bába doložení tohodle dokumentu požaduje, už mi to říkala. A ještě jednou moc děkuju nebít koníka tak jsem v háji
P.S. to dřívější ukončení topné sezony nám udělalo čáru přes rozpočet. Dokonce se mi z nervů rozběhly kontrakce a strávila jsem Velikonoce v porodnici, ale naštěstí to zastavili

xpila
1. dub 2016

@partyzanka91 Tohle by jí mělo stačit. Ta kolonka na to tam právě je - ty jsi typický příklad, právě to je to, když skončí smlouva. Tak ať vše dobře dopadne!