MUSÍM NASTOUPIT NA MD? JE TU PROSÍM ÚČETNÍ?

alilali
29. dub 2021

Ahoj holky,

úplně předběžné, ale zeptám se.

Jistě jste slyšeli o tom, že RP na první dítě nemusí propadnout.bViz:https://www.penize.cz/…z-neprij...

No, o co mi jde, že já bych nastoupila na druhou mateřskou a pobírala peněžitou pomoc v mateřství tři dny před 1. červencem, a tak můj dotaz je. Je možné nastoupit na MD až dnem porodu s tím, že samozřejmě pak bude PPM pouze 22 týdnů? Já mám stejně RP vyšší než mateřskou. Na RP jsem od 09/20, tudíž budu mít nevycerpanych cca 100 000,–. A navíc RP mám přes chlapa a tedy vyšší téměř o 10 000,–, proto se mi to spíše vyplatí přijít o 6 týdnů PPM.

Snad mi rozumíte. Děkuji!

malenka3
30. dub 2021

Ano, pozdější nárok na mateřskou by měl být možný s tím, že ti zkrátí dobu vyplácení. Oni to spočítají k tomu dni 6 týdnů před TP a od té doby se ti to bude počítat (28 týdnů), ale dokud nezažádáš o dávku, nebude samozřejmě nic vypláceno. Až pak o výplatu zažádáš, pojede se normálně a skončí se těch 28 týdnů od toho data 6 týdnů před TP. Pokud tedy nastoupíš třeba dnem porodu, tak budeš mít reálně vypláceno třeba jen 22 týdnů mateřské.

alilali
autor
30. dub 2021

@malenka3 Super, děkuji ❤️

j.a.n.i
1. kvě 2021

@alilali Je to úplně fuk, když nadtoupis 6 tydnu pred, tak ti budou doplacet do vyse rodicaku, když nenadtoupis, tak to budou akorát slozite resit, neb barok mas a podpurci doba ti poběží.

alilali
autor
1. kvě 2021

@j.a.n.i Děkuji moc, doufala jsem, že napíšeš ty, chtěla jsem tě označit, ale ani za boha jsem si nemohla vzpomenout na přesný nick😀