Může zaměstnavatel uzavřít DPČ ihned po odchodu na MD?

janovkov
18. lis 2013

Je možné, aby zaměstnavatel se zaměstnankyní uzavřel DPČ bezprostředně poté, co odejde na mateřskou? Např. na mateřskou dovolenou odejde 31.7. (mateřskou bude čerpat právě z této pracovní smlouvy) a hned 1.8. nastoupí na DPČ. Je to možné? Nebo má zaměstnavatel povinnost dodržet u ní "nepracovní" lhůtu do 6 týdnů po porodu? A je možné tuto DPC uzavřít na stejnou činnost jako čerpá mateřskou? (přitom jí ta pracovní smlouva samozřejmě běží dál).

j.a.n.i
19. lis 2013

Uzavřít DPC jde hned, ale nesmí být na stejnou činnost jako má pracovní smlouva.

janiju
19. lis 2013

•Do zaměstnání můžete nastoupit po skončení šestinedělí. Můžete pracovat i u stejného zaměstnavatele, ale sjednaný druh práce musí být jiný než před začátkem mateřské dovolené. Nesmíte tedy dělat tutéž práci jako před porodem. V opačném případě přijdete o peněžitou pomoc v mateřství.
•Nastoupit můžete i k jinému zaměstnavateli. Pokud byste u něj měla vykonávat stejnou práci, jako u předchozí firmy před porodem, potřebujete písemný souhlas bývalého zaměstnavatele.Toto omezení se nevztahuje na vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti.

ninive211
19. lis 2013

Já jsem teďa řešila trošičku jiný případ v práci (jsem účetní, hlavně teda finanční, ale dělám občas i drobné mzdy) . že jsem měla zaměstnankyni, které z jedné firmy šel nárok na mateřskou a pak hned po nástupu na MD nastoupila na DPP do jiné firmy. Druh práce byl trošku úžeji pojatý, takže tam snad nevznikla povinnost žádost o souhlas "bývalého" zaměstnavatele. Zpětně jsme řešily, jestli nepřijde o mateřskou, pokud nedodržela to nepracovní šestinedělí - což z některých článků na internetu vyplývalo. Ale nevěř vždy internetu, takže jsem raději volala na sociálku a tam mi paní oznámila, že to je vůbec nezajímá, že klidně může pracovat hned nástupu na MD, že jediné důležité omezení je, aby nešlo o smlouvu, ze které jí jde mateřská a aby nešlo o úplnně stejnou náplň práce. Byla to teda pražská PSSZ, tak mají práce nad hlavu, už jsem se setkala občas i s tím, že na jedné OSSZ tvrdili jedno a na druhé něco jiného nebo dokonce i různé názory v rámi jedné sociálky. Ale stežejní je toto: http://www.cssz.cz/templates/nejcastejsi-dotazy...{297E2F70-A9FC-4549-95A0-74E5AF560B02}&NRORIGINALURL=%2fcz%2fo-cssz%2finformace%2fnejcastejsi-dotazy%2fnejcastejsi-dotazy-nemocenske-pojisteni.htm&NRCACHEHINT=Guest#33 (dotaz úplně nahoře)