Na jaké dávky v mateřství mám nárok, když nejsem vdaná?

daggg
2. kvě 2019

Ahoj,
přečetla jsem spousta článků a zkoumala jsem spoustu diskusí a stejně nejsem o moc moudřejší... Proto se ptám: - v červenci čekáme syna, nejsme svoji, ale partner je samozřejmě napsaný v rodném listě.. Žijeme spolu, ale trvalé bydliště máme každý jinde (každý u svých rodičů) protože budeme stavět a 10x přihlašovat trvalé se nám nechce 🙄 Na jaké dávky mám v mateřství nárok? Jsem již od března na PN, protože jsem pracovala ve školství kde to nebylo vhodné a jiná práce mi nebyla nabídnuta...
Děkuji za odpovědi 🙏🏼

nita1984
3. kvě 2019

@daggg obojí je otázka volby. Zaměstnanec x OSVČ - vdaná × nevdaná. Obojí má své výhody a nevýhody. Pokud se člověk pro něco rozhodl, musí to brát se vším všudy

mimi1004
3. kvě 2019

@daggg To je zvláštní, zajímáš se, jak podojit stát na dávkách, chtěla bys kdo ví co, ale vyřvat si plný plat, na který MÁŠ nárok, když pro tebe zaměstnavatel nemá přiměřenou práci, to ne. Hlavně že se rozčiluješ tady 🙄

daggg
autor
3. kvě 2019

@nita1984 Jasně, samozřejmě.. To vám nikdo nebere :D Ale když nemám nárok například na informace o partnerovi atp. tak mě zajimalo, zda nás stát bere jako cizí i v tomto ohledu.. A očividně na toto pro stát cizí nejsme 🙂))

sudylichozrout
3. kvě 2019

@daggg ano, presne tak. Mas se starat sama o sebe.

sudylichozrout
3. kvě 2019

@daggg ano, presne tak. Mas se starat sama o sebe. Tepeve kdyz se ti neco posere a nemas, mas se obratit na stat.

daggg
autor
3. kvě 2019

@mimi1004 Máte pravdu, že jsem přišla o neco na co mám nárok... Každopádně v mé situaci toto bylo jednodušší řešení, než se hádat se zaměstnavatelem a dělat si trapeni v nelehkém těhotenství 🙂

daggg
autor
3. kvě 2019

Začínám mít z nekterych z vás dojem, že modrýkoník je platforma pro lidi, kteří mají pouze potřebu urážet, nikoliv poradit... 🙂

zuzineckah
3. kvě 2019

@daggg vzdyt ano, chápu. A bylo ti odpovezeno, ze mas nárok na PPM (tedy pokud si splnila podmínky dopracované doby) a následně RP. Pokud se vám výpadkem tvého platu nějak zásadně nesnižuje příjem, tak na porodné ani další dávky nedosáhneš.

daggg
autor
3. kvě 2019

@zuzineckah Přesně tahle odpověď stačila a nemuselo tady zde mít xyzž dalších až “urážlivých” komentářů 🙂

vineta
3. kvě 2019

@daggg Dostáváš nemocenskou, potom budeš mít nárok na mateřskou a rodičovskou. Myslím, že toho stát dělá poměrně dost, pro člověka, který žije ve funkčním vztahu a evidentně netře bídu s nouzí... Dávky jsou pro potřebné, což tvoje rodina podle všeho není.

moly001
3. kvě 2019

@daggg nezlob se na mě, ale nediv se, že některé z nás tady nechápeme tvůj dotaz. ...já se nedivím. Kromě PPm a RD asi nemáš nárok na nic. My s partnerem také nejsme sezdaní, druhé dítě na cestě, postavili jsme si domek....Nenapadlo by mě řešit, na co mám nebo nemám od státu narok...a to jsem byla v těhotenství také na PN...Prostě " některé" výhody jsou pouze pro sociálně slabe a ty, kdo to opravdu potrebuji..tak to má být. Kdyby chtěl každý, vytriskat od státu co nejvíc, jak by to vypadalo.... Buďme RÁdy, alespoň za PPM a RD🙂.

sudylichozrout
3. kvě 2019

@daggg no vidis, takze prenasis svou neschopnost si vyresit sve veci ke sve spokojenosti na nas. Protoze na PN se ti skladame vsichni a neni nas problem, ze ses nechtela hadat. A jeste resis dalsi davky, pritom nouzi netrpite a stavite dum.. Trochu chucpe. Promin.

daggg
autor
3. kvě 2019

@sudylichozrout Já od prvního dne ukončení maturity dělám pro stát, nikdy jsem namarodila, nikdy jsem nebyla na pracáku, nikdy jsem nepočítala žádné dávky... A najednou je špatně, že bych chtěla od státu podporu v momentě, kdy přináším dalšího funkčního člena společnosti? Vy fakt nejste neformální.. mi tady vyčítat, ze jsme na PN.. Zamyslete se, dámo..

elinka90
3. kvě 2019

@daggg nebudes mit narok na nic. Jinak ani jako manzelka nedostanes k manzelovi informace, pokud on to nepovoli. Slavne GDPR

vineta
3. kvě 2019

@daggg Ale vždyť tu podporu dostaneš- teď ve formě nemocenské, pak mateřské a rodičovské 😳

sudylichozrout
3. kvě 2019

@daggg ja jsem naprosto normalni. To, ze pracujes, to je take normalni. To neni zadna deviza ci neco, zac bychom te tady mely placat po zadech. Pracuje kazdy, kdo neni socka. Nevidim duvod, proc bys mela po statu chtit nejake penize, kdyz si vydelavas. A PN je pro nemocne, ne pro zdrave tehotne, ktere nepracuji, nebo nechteji pracovat.

daggg
autor
3. kvě 2019

@sudylichozrout A vy víte o mém nynějším zdravotním stavu? Nechci pracovat? :D Milá dámo, kousněte se do zadku a přestaňte předhazovat a urážet poctivý lidi. Nashle 👋🏼

sudylichozrout
3. kvě 2019

@daggg no, psala jsi, ze jsi se nepohodla se zamestnavatelem, tak jsi sla na PN. A na ni nemas co delat, mas byt doma za 100 procent platu, kdyz pro tebe nema praci. Navic nevim, proc bys jako tehotna nemohla dal ve statnim pracovat, tezko delas v nebezpecnem prostredi, jsi ve skolstvi. To je prosze vychcanost. Za tim si stojim. A stejne tak si stojim za tim, ze je vychcanost resit davky, kdyz mas penez dost.
Je to tu porad dokola. Pritom by stacilo si se stejnou energii, s jakou mi tu nadavas, vyresit sve pracovni zarazeni se svym sefem.

zahodila
3. kvě 2019

@daggg Ale vždyť na nic víc než PPM a RP nemá nárok drtivá většina rodin, kde aspoň někdo pracuje... a těm, kdo vydělávají nadprůměrně, se PPM ještě zkrouhne kvůli redukčním hranicím. Ale fakt budu mít radši zkrouhnutou mateřskou než být na tom tak finančně bledě, že budu mít nárok na porodné.

journals
3. kvě 2019

@nita1984 aha, aha, pardon 🤦🏻‍♀️😂

j.a.n.i
3. kvě 2019

@sudylichozrout No, ona to nekspis nevhodna prace nebyla, proto to dost dobře se sefem nemohla tesit, ze.

sudylichozrout
3. kvě 2019

@j.a.n.i proste klasika, baba pocura test a bezi na gyndu pro neschopenku, protoze (dosadte si).

nita1984
3. kvě 2019

@sudylichozrout přece protože je těhotná a zdraví mimi je na prvním místě. Tedy hned po dávkách, že jo

nita1984
3. kvě 2019

@sudylichozrout připomnělo mi to policistku, které jako náhradní náplň nabídli vyřizování přestupku na přepážce a to se jí taky nelíbilo, protože tam potkává naštvané lidi 🤷‍♀️🙈

bucifalek
3. kvě 2019

@daggg v čem by měl být rozdíl co se týká dávek u provdané a neprovdané? Resp. z jakého důvodu by měla mít svobodná matka nárok na nějaké finance navíc oproti vdané matce? V obou případech má dítě otce.. Takže pokud jsi "svobodná matka" a nevycházíš s vlastními příjmy, pak si zažádej o stanovení výživného od otce dítěte, na to máš nárok.

journals
3. kvě 2019

Co na to rict... snad jen nekterym damam uprimne poprat, aby na ty davky jednou narok mely 🤦🏻‍♀️

sudylichozrout
3. kvě 2019

@nita1984 jo, ta byla dobra, na tu si vzpominam 🙂)

michelle_01
3. kvě 2019

Práce vychovatelky ve formě částečného úvazku ve školní družině opravdu není riziková práce. Strach, že od dětí chytneš rýmičku není důvodem k nemocenské. A ty nám tu chceš tvrdit, jak chceš pracovat? To bys nesměla vlézt ani do MHD a do obchodu. Tak asi víme, proč ti zaměstnavatel ti nešel na ruku. Pokud přineseš dalšího funkčního člena společnosti, máš nárok na mateřskou a rodičovskou. Další sociální dávky jsou pro potřebné, což vy nejste. A do poctivého člověka nekopeme. Nejsem sama, komu tahle diskuze přišla nevhodná. "Jak můžu využít kromě zaměstnavatele taky stát, když stavíme barák na hypotéku?"

journals
3. kvě 2019

@michelle_01 to uz se i vychovatelky povazuji za rizikove povolani? 😖🤦🏻‍♀️😂
Myslim, ze WHO by melo zvazit, jestli nepridat tehotenstvi do klasifikace nemoci. Protoze tahle “diagnoza” je castejsi nez chripka 🙊

zuzineckah
3. kvě 2019

@elinka90 tohle není pravda. Je potřeba GDPR lépe nastudovat, než se začnou pouštět do éteru mylné informace. Pokud by byl manžel/ka v kómatu (třeba po nehodě, úrazu a pod.) a nemohl by podepsat lejstra, tak na podávání informací se vztahuje výjimka, podle které informace o zdravotním stavu může nemocnice sdělit osobě blízké v přímé linii - tedy manželce, partnerce, registrované partnerce a taktéž dalším osobám v rodinném poměru. Za takové se považují i osoby sešvagřené a osoby, které spolu trvale žijí. To jen pro upřesnění.