Na jaké dávky v mateřství mám nárok, když nejsem vdaná?
Ahoj,
přečetla jsem spousta článků a zkoumala jsem spoustu diskusí a stejně nejsem o moc moudřejší... Proto se ptám: - v červenci čekáme syna, nejsme svoji, ale partner je samozřejmě napsaný v rodném listě.. Žijeme spolu, ale trvalé bydliště máme každý jinde (každý u svých rodičů) protože budeme stavět a 10x přihlašovat trvalé se nám nechce 🙄 Na jaké dávky mám v mateřství nárok? Jsem již od března na PN, protože jsem pracovala ve školství kde to nebylo vhodné a jiná práce mi nebyla nabídnuta...
Děkuji za odpovědi 🙏🏼
Stručné shrnutí
- Nevděná matka, která splní podmínky odpracované doby, má nárok na nemocenské (PN) v těhotenství, následně na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) a na rodičovský příspěvek (RP).
- Nárok na příspěvek na bydlení a jiné dávky závisí na trvalém bydlišti a složení společné domácnosti; úřady posuzují osoby podle trvalého pobytu a mohou požadovat doložení příjmů členů domácnosti.
- Jiné dávky (porodné, příspěvky v hmotné nouzi) se přiznávají podle příjmových kritérií a životní potřeby rodiny; redukční hranice mohou snížit výši PPM u těch s vyššími příjmy.
Nejčastější otázky
Q: Na jaké dávky mám nárok v těhotenství, pokud nejsem vdaná?
A: Nárok je obdobný jako u vdaných: pokud splníte podmínky odpracované doby, získáte nemocenské (PN), poté peněžitou pomoc v mateřství (PPM) a následně rodičovský příspěvek (RP).
Q: Ovlivní trvalé bydliště můj nárok na příspěvek na bydlení?
A: Ano; u příspěvku na bydlení se posuzují osoby ve společné domácnosti podle trvalého pobytu a úřad může vyžadovat doklady o příjmech členů domácnosti.
Q: Kde mám žádat o oficiální informace a podání žádostí o dávky?
A: Doporučuje se obrátit se na OSSZ (správu nemocenského a PPM) a na Úřad práce (RP, příspěvky na bydlení a sociální dávky), kde poskytnou konkrétní formuláře a podmínky.
Q: Může nemocnice sdělit informace o stavu partnera, když nejsme manželé?
A: Upřesnění v diskuzi uvádělo, že podle výjimky z GDPR může nemocnice sdělit informace o zdravotním stavu osobě blízké v přímé linii nebo osobě, která s pacientem trvale žije; tato výjimka byla v diskuzi zmíněna jako důvod, proč nemocnice může informovat i nesezdanou partnerku.
Q: Co dělat, pokud zaměstnavatel neposkytl vhodné pracovní zařazení v těhotenství?
A: V diskuzi bylo uvedeno, že zaměstnavatel mohl porušit zákon a že případné porušení lze řešit s Inspekcí práce; nárok na PN je posuzován podle povahy práce a vyhlášek, nikoli jen podle subjektivního pocitu.
Q: Jak zajistit výživné od otce dítěte?
A: V diskuzi se doporučovalo žádat o stanovení výživného vůči otci dítěte; konkrétní postupy a formy žádosti byly v příspěvcích označeny jako „zažádej o stanovení výživného“.
Závěry z diskuze
Shoda
- Nezáleží na tom, zda je matka vdaná; při splnění podmínek odpracované doby existuje nárok na PPM a následně na rodičovský příspěvek.
- Příspěvek na bydlení a posouzení hmotné nouze se řídí příjmy a složením domácnosti podle trvalého pobytu.
Sporné názory
- Někteří účastníci považují žádání o další dávky při současném zabezpečení (např. stavbě domu) za nemorální, zatímco jiní říkají, že informovat se o zákonných nárocích není špatné.
- Je sporné, zda je těhotná oprávněna jít na PN z důvodu „nevhodné“ práce; někteří tvrdí, že práce musí být prokázaně nevhodná dle vyhlášky, jiní považují těhotenství za stav, kdy je vhodné zůstat doma.
Otevřené otázky
- Jak přesně úřady posuzují společnou domácnost, pokud mají partneři odlišné trvalé bydliště?
- Jak v praxi úřady dokazují „reálné soužití“ a kdy započítají příjmy partnera do posouzení dávek?
- Kdy konkrétně a na jakých podkladech úřad přizná porodné nebo dávky v hmotné nouzi rodině, která má současně vyšší majetek (např. rozestavěný dům)?
Zmíněné značky a firmy
OSSZ, Úřad práce, Inspekce práce, WHO, Modrýkoník
Zmíněné produkty a metody
nemocenská (PN), peněžitá pomoc v mateřství (PPM), rodičovský příspěvek (RP), porodné, příspěvek na bydlení, dávky v hmotné nouzi, stanovení výživného, redukční hranice (snížení PPM), GDPR, test DNA, SJM
Místa a osoby
žádné
Já už se některým z vás jen směju... Co je za tím? Nulová empatie? Nasranost ohledně toho, že se někdo rozhodl se na něco zeptat? Nasranost ohledně toho, že se žena sama rozhodla nepodrobovat své těhotenství riziku a raději zůstat doma? Zavist, že má někdo peníze a prostor na to postavit si barák?
Ani o jednom z toho má otázka nebyla a nerozumím tomu, proč admin dovolí takto nesmyslně rozjet konverzaci...
Holky, vždycky mě baví, jak tady zdravé těhotné řeší, jak si vykňučet neschopenku na “náročnou” práci. U nás ve špitále úplně nejdýl slouží gynekoložky, protože vědí, že těhotenství není nemoc. A je to vlastně takovej docela pěkné pohled, když sekci děla gynekoložka s břichem a uspává anestezioložka s břichem.
Pro autorku: kdybych chtěla barák, už jsem na něj taky vydělala a přesně proto by mě opravdu nkdy nenapadlo dojit stát o cokoliv jiného než ppm (mimochodem zredukovanou dle redukčních hranic) a rp
@zahodila ve spoustě evropských zemí těhotné slouží úplně normálně. Jaký je rozdíl, jestli někdo operuje ve dne nebo v noci? Motivací je třeba i to, že služby jsou trochu jiný režim, že ta práce v nich je často zajímavější a že třeba pak tvé služby musí vzít někdo druhý. Já sloužila normálně první trimestr, což u nás dělají všichni, kdybych byla na nějakém málo rizikovém oddělení typu očního, asi bych sloužila i dál, ale u nás je práce s infekčním pacientem či rentgen, to gynekoložky nemají. Jen jsem přestala se záchrankou, to mi v době spalničkové epidemie přišlo trochu o ústa.
Jsem na rodicaku...zadny prispevky,zadny penize navic a taky ziju😂😂 a upozornuji barak mame taky a za svy😂😂😂
Tak to je vtipný😄
máme jen důležitější věci do kterých vkládat úspory...... to myslíš vážně?
Vy stavíte barák a chcete aby vám stát dával dávky?
Ty vogo, že nás to taky nenapadlo, když jsme stavěli😂
@daggg V teto situaci nezalezi, jestli jsi nebo nejsi vdana, narok mas v obou pripadech na to same. Ale je lepsi si zajit na OSSZ nebo urad prace, tam vam poradi. Ja jsem taky ve skolstvi a sla jsem na neschopenku, hrozil mi predcasny porod. Kazdy zvlada tehotenstvi jinak, je hloupost soudit a narizovat ostatnim, do kdy maji pracovat. A kdo si nevyzkousel pracovat jako ucitel nebo vychovatel v druzine, at se nevyjadruje. Ja byla v druzine parkrat na vypomoc a zlate uceni....
@kyti75 Velmi blízký příbuzný je učitel, takže to mám z první ruky. Je to řehole, ale která práce není? Ať tak či tak, na pozicích ve školství, pokud tedy nejde o učitele chemie na chemické průmyslovce, není nic, co by těhotná nezvládla.
Dost velké světlo v mém dotazu také mění to, že se můj dotaz původně jmenoval jinak, avšak byl adminem přejmenovát tak, jak je to teď. Původně se celá diskuze jmenovala “Jak to vlastně je”... Nejsem tu od toho dostat rady jak obejít stát, či jak co nejvíc dostat peněz. Jen se prostě zajímám, na co mám nárok.. Stejně jako spousta dalších neprovdaných mamin... Urážky a podobné věci mi přijdou zbytečné a například uživatelka sudylichozrout si zde jen přišla vybít přebytečnou energii na mě 🙂
Nemůžeš se divit, že se dost holek naštvalo, když napíšeš, že stavíte barák a přitom chceš peníze od státu. Třeba si to napsala jen nešťastně....
Můj manžel za rok 2018 zaplatil sociální tolik, kolik já za celý rok vydělám. Byla by z toho živá jedna rodina.
To nás pak sakra štve, když chce někdo peníze od státu a přitom je nepotřebuje, není v nouzi. Víc nás teda štvou rodiny nemakačenka a co si pořizují několik dětí, jen aby mohli čerpat co nejvíc dávek.
@sweet81 Nojo, ale za tohle zas mohou politici, u nepracujících bych to omezila 2 dětmi - tedy ne, že by jich nemohli mít víc, ale pro dávky by se počítaly jen 2 a ještě bych dala do zákona, že v případě pochybností o uvedeném otci je možno požadovat test DNA, jinak taky bez dávek.
Člověk by se rád něco dozvěděl pokud neví a vy řešíte, jestli někdo staví barák nebo ne, co je vám po tom?! Do jaké kolonky na formuláři se toto vyplňuje proboha, tak buď na něco nárok mám nebo nemám. Jak je to ve skutečnosti nehraje roli, protože nikoho ani na tom úřadě nezajímá v jaké jste situaci ať už myšleno v dobré nebo špatné, buďto splníte nárok pro přiznání dávky a vejdete se do jejích tabulek nebo ne, smůla. Nikdo vám nic zadarmo nedá tak proč by normální slušný člověk nemohl od státu dostat aspoň to ho...o na který má podle zákona nárok. Za zeptani nic nedáš, škoda přijít o nějakou tu korunu navíc, co pomůže každému v jakékoli situaci.
Doufám, že tohle je jen nasiraci diskuze. Jestli jo tak ok, páč já mám lidí s tímto uvažováním obzvlášť rada.
@zuzzza1 viď? Nějaká vyčůraná chytračka, která de iure vdaná neni, ale defakto je ve fungujícím vztahu, se zeptá, jak postavit barák za peníze, co stát sebral pracujícím lidem (koho by ti trapáci zajímali) a měl by je racionálně používat pro ty, co obrazně nemají co do úst a tady jí ty hydry nechtěj poradit?! No kam ten svět spěje!
@drep tak nějak. Nevidím jediný, důvod, proč se skládát někomu kdo staví barák... Když to je v dnešní době přepych. Protože my vůbec máme problém vůbec nějaké důstojnější bydlení splasit, banky se kroutí, regulérně jsme se k sobě přihlásili, manžel odvádí jako OSVČ do systému nemalé prostředky, sám se klepe, aby vse poplatil a přesto by mě ani ve snu nenapadlo o něco žádat od státu. Nepovažuju se za člověka, který by mě o nárok na nějaké další dávky kromě těch klasickych. Dokonce jsme covida preklepali bez kompenzaci. Takže mě obcas údivuje ta vychcanost a nenapapanost.
Já tedy nevím, jedna věc je sice morální hledisko, kvůli kterému by za normálních okolností člověka nenapadlo jít ,, žebrat" na úřad o dávky. Ale pokud by byli všichni tak poctiví, čestní a uvědomělí občané tak by se tam dozajista nestaly takové fronty...
Když se nato podíváte z té druhé strany, tak to člověka akorát naštve, kdo všechno si jde žádat o dávky a ve skutečnosti se má klidně nadstandardně. Ale zajímá to někoho, uděláte s tím něco?? Ne, jediné co, můžete tu dál moralizovat, ale někoho to dokáže zvednout ze židle a už jen z principu půjde a zkusí se aspoň zeptat, čím by člověku ten stát v momentální situaci, mohl přilepšit, když do něj defacto celý život cpe a bude ještě dlouho cpat peníze za odvody a že jich není málo!
Nevím za co by se člověk měl stydět, stát škube pracující lidí ze všech stran a když pak přijde na řadu nějaká pomoc, zjistíte, že stejně skoro na nic nemáte nárok, protože jste vlastně pracovali. Ale to už si každý musí zjistit sám, v diskuzích tohoto typu moc rad nenajdete to akorát vysměch nebo kritiku. Nevadí jsme jen lidi, každý kope sám za sebe 👍

@michelle_01 Joo, tak tohle je dobrý:
"Další otázka je.. Vzhledem k povaze mého povolání jsem se rozhodla, že bych chtěla jít v březnu na neschopenku už (rodím v červenci)... Jen nemám moc příjemnou doktorku a mám strach, že mi na neschopenku nedovolí jít... Mám na tohle taky nějak nárok??
To snad né. Riziková práce - rohodla jsem se, že bych chtěla... 😂