Na jaké dávky v mateřství mám nárok, když nejsem vdaná?

daggg
2. kvě 2019

Ahoj,
přečetla jsem spousta článků a zkoumala jsem spoustu diskusí a stejně nejsem o moc moudřejší... Proto se ptám: - v červenci čekáme syna, nejsme svoji, ale partner je samozřejmě napsaný v rodném listě.. Žijeme spolu, ale trvalé bydliště máme každý jinde (každý u svých rodičů) protože budeme stavět a 10x přihlašovat trvalé se nám nechce 🙄 Na jaké dávky mám v mateřství nárok? Jsem již od března na PN, protože jsem pracovala ve školství kde to nebylo vhodné a jiná práce mi nebyla nabídnuta...
Děkuji za odpovědi 🙏🏼

journals
3. kvě 2019

@michelle_01 Joo, tak tohle je dobrý:
"Další otázka je.. Vzhledem k povaze mého povolání jsem se rozhodla, že bych chtěla jít v březnu na neschopenku už (rodím v červenci)... Jen nemám moc příjemnou doktorku a mám strach, že mi na neschopenku nedovolí jít... Mám na tohle taky nějak nárok??

To snad né. Riziková práce - rohodla jsem se, že bych chtěla... 😂

sudylichozrout
3. kvě 2019

@journals To je fakt ukrutny... 🙂

daggg
autor
3. kvě 2019

Já už se některým z vás jen směju... Co je za tím? Nulová empatie? Nasranost ohledně toho, že se někdo rozhodl se na něco zeptat? Nasranost ohledně toho, že se žena sama rozhodla nepodrobovat své těhotenství riziku a raději zůstat doma? Zavist, že má někdo peníze a prostor na to postavit si barák?
Ani o jednom z toho má otázka nebyla a nerozumím tomu, proč admin dovolí takto nesmyslně rozjet konverzaci...

journals
3. kvě 2019

@daggg Však my tobě taky 😂 A jo, strašně ti tu všechny závidíme! 😂 🙄

drep
3. kvě 2019

Holky, vždycky mě baví, jak tady zdravé těhotné řeší, jak si vykňučet neschopenku na “náročnou” práci. U nás ve špitále úplně nejdýl slouží gynekoložky, protože vědí, že těhotenství není nemoc. A je to vlastně takovej docela pěkné pohled, když sekci děla gynekoložka s břichem a uspává anestezioložka s břichem.
Pro autorku: kdybych chtěla barák, už jsem na něj taky vydělala a přesně proto by mě opravdu nkdy nenapadlo dojit stát o cokoliv jiného než ppm (mimochodem zredukovanou dle redukčních hranic) a rp

zahodila
3. kvě 2019

@drep Těhotenství není nemoc, ale o službách těhotných si teda myslím svoje. Zvlášť když jsou motivací vlastně akorát peníze.

sudylichozrout
3. kvě 2019

@daggg nejvic ti, covece, zavidim to sebevedomi... 😀

drep
3. kvě 2019

@zahodila ve spoustě evropských zemí těhotné slouží úplně normálně. Jaký je rozdíl, jestli někdo operuje ve dne nebo v noci? Motivací je třeba i to, že služby jsou trochu jiný režim, že ta práce v nich je často zajímavější a že třeba pak tvé služby musí vzít někdo druhý. Já sloužila normálně první trimestr, což u nás dělají všichni, kdybych byla na nějakém málo rizikovém oddělení typu očního, asi bych sloužila i dál, ale u nás je práce s infekčním pacientem či rentgen, to gynekoložky nemají. Jen jsem přestala se záchrankou, to mi v době spalničkové epidemie přišlo trochu o ústa.

j.a.n.i
3. kvě 2019

@daggg Ale jo, at klidne tehotna zustane doma, protoze chce, ale ZA SVOJE, nevidim duvod ji to platit.

natysnovec
3. kvě 2019

Jsem na rodicaku...zadny prispevky,zadny penize navic a taky ziju😂😂 a upozornuji barak mame taky a za svy😂😂😂

sweet81
3. kvě 2019

Tak to je vtipný😄
máme jen důležitější věci do kterých vkládat úspory...... to myslíš vážně?
Vy stavíte barák a chcete aby vám stát dával dávky?
Ty vogo, že nás to taky nenapadlo, když jsme stavěli😂

kyti75
3. kvě 2019

@daggg V teto situaci nezalezi, jestli jsi nebo nejsi vdana, narok mas v obou pripadech na to same. Ale je lepsi si zajit na OSSZ nebo urad prace, tam vam poradi. Ja jsem taky ve skolstvi a sla jsem na neschopenku, hrozil mi predcasny porod. Kazdy zvlada tehotenstvi jinak, je hloupost soudit a narizovat ostatnim, do kdy maji pracovat. A kdo si nevyzkousel pracovat jako ucitel nebo vychovatel v druzine, at se nevyjadruje. Ja byla v druzine parkrat na vypomoc a zlate uceni....

sudylichozrout
3. kvě 2019

@kyti75 Velmi blízký příbuzný je učitel, takže to mám z první ruky. Je to řehole, ale která práce není? Ať tak či tak, na pozicích ve školství, pokud tedy nejde o učitele chemie na chemické průmyslovce, není nic, co by těhotná nezvládla.

daggg
autor
3. kvě 2019

@kyti75 Děkuji za podporu, jste zde nejspíše jediná...

daggg
autor
3. kvě 2019

Dost velké světlo v mém dotazu také mění to, že se můj dotaz původně jmenoval jinak, avšak byl adminem přejmenovát tak, jak je to teď. Původně se celá diskuze jmenovala “Jak to vlastně je”... Nejsem tu od toho dostat rady jak obejít stát, či jak co nejvíc dostat peněz. Jen se prostě zajímám, na co mám nárok.. Stejně jako spousta dalších neprovdaných mamin... Urážky a podobné věci mi přijdou zbytečné a například uživatelka sudylichozrout si zde jen přišla vybít přebytečnou energii na mě 🙂

sweet81
3. kvě 2019

Nemůžeš se divit, že se dost holek naštvalo, když napíšeš, že stavíte barák a přitom chceš peníze od státu. Třeba si to napsala jen nešťastně....
Můj manžel za rok 2018 zaplatil sociální tolik, kolik já za celý rok vydělám. Byla by z toho živá jedna rodina.
To nás pak sakra štve, když chce někdo peníze od státu a přitom je nepotřebuje, není v nouzi. Víc nás teda štvou rodiny nemakačenka a co si pořizují několik dětí, jen aby mohli čerpat co nejvíc dávek.

j.a.n.i
3. kvě 2019

@sweet81 Nojo, ale za tohle zas mohou politici, u nepracujících bych to omezila 2 dětmi - tedy ne, že by jich nemohli mít víc, ale pro dávky by se počítaly jen 2 a ještě bych dala do zákona, že v případě pochybností o uvedeném otci je možno požadovat test DNA, jinak taky bez dávek.

sweet81
3. kvě 2019

@j.a.n.i to určitě, máš pravdu. Každopádně využívat dávek, když nepotřebuji, je sprosté.
Když pak někdo napíše takový dotaz a pak napíše, že staví barák, tak se nemůže divit, že se to asi nikomu líbit nebude.

j.a.n.i
4. kvě 2019

@sweet81 To rozhodně... a nejenom sprosté, povětšinou je to více či méně podvod, jinak ten nárok nevznikne.

zuzzza1
8. pro 2020

Člověk by se rád něco dozvěděl pokud neví a vy řešíte, jestli někdo staví barák nebo ne, co je vám po tom?! Do jaké kolonky na formuláři se toto vyplňuje proboha, tak buď na něco nárok mám nebo nemám. Jak je to ve skutečnosti nehraje roli, protože nikoho ani na tom úřadě nezajímá v jaké jste situaci ať už myšleno v dobré nebo špatné, buďto splníte nárok pro přiznání dávky a vejdete se do jejích tabulek nebo ne, smůla. Nikdo vám nic zadarmo nedá tak proč by normální slušný člověk nemohl od státu dostat aspoň to ho...o na který má podle zákona nárok. Za zeptani nic nedáš, škoda přijít o nějakou tu korunu navíc, co pomůže každému v jakékoli situaci.

orisek56
8. pro 2020

Doufám, že tohle je jen nasiraci diskuze. Jestli jo tak ok, páč já mám lidí s tímto uvažováním obzvlášť rada.

drep
9. pro 2020

@zuzzza1 viď? Nějaká vyčůraná chytračka, která de iure vdaná neni, ale defakto je ve fungujícím vztahu, se zeptá, jak postavit barák za peníze, co stát sebral pracujícím lidem (koho by ti trapáci zajímali) a měl by je racionálně používat pro ty, co obrazně nemají co do úst a tady jí ty hydry nechtěj poradit?! No kam ten svět spěje!

orisek56
9. pro 2020

@drep tak nějak. Nevidím jediný, důvod, proč se skládát někomu kdo staví barák... Když to je v dnešní době přepych. Protože my vůbec máme problém vůbec nějaké důstojnější bydlení splasit, banky se kroutí, regulérně jsme se k sobě přihlásili, manžel odvádí jako OSVČ do systému nemalé prostředky, sám se klepe, aby vse poplatil a přesto by mě ani ve snu nenapadlo o něco žádat od státu. Nepovažuju se za člověka, který by mě o nárok na nějaké další dávky kromě těch klasickych. Dokonce jsme covida preklepali bez kompenzaci. Takže mě obcas údivuje ta vychcanost a nenapapanost.

zuzzza1
10. pro 2020

Já tedy nevím, jedna věc je sice morální hledisko, kvůli kterému by za normálních okolností člověka nenapadlo jít ,, žebrat" na úřad o dávky. Ale pokud by byli všichni tak poctiví, čestní a uvědomělí občané tak by se tam dozajista nestaly takové fronty...
Když se nato podíváte z té druhé strany, tak to člověka akorát naštve, kdo všechno si jde žádat o dávky a ve skutečnosti se má klidně nadstandardně. Ale zajímá to někoho, uděláte s tím něco?? Ne, jediné co, můžete tu dál moralizovat, ale někoho to dokáže zvednout ze židle a už jen z principu půjde a zkusí se aspoň zeptat, čím by člověku ten stát v momentální situaci, mohl přilepšit, když do něj defacto celý život cpe a bude ještě dlouho cpat peníze za odvody a že jich není málo!
Nevím za co by se člověk měl stydět, stát škube pracující lidí ze všech stran a když pak přijde na řadu nějaká pomoc, zjistíte, že stejně skoro na nic nemáte nárok, protože jste vlastně pracovali. Ale to už si každý musí zjistit sám, v diskuzích tohoto typu moc rad nenajdete to akorát vysměch nebo kritiku. Nevadí jsme jen lidi, každý kope sám za sebe 👍