Na neschopence, jak se pak počítá mateřská?

melme
6. led 2014

Ahoj holky, chci se zeptat. Jsem od května 2012 zaměstnaná, takže nárok na mateřskou mám. Nicméně smlouva mi vyprší 30.4. 2014 a termín mám až 28.5. 2014. Jak je to pak s mateřskou? Mám stále nárok?. A ještě. Přestávám se cítit dobře a v souhře několika okolností v práci, přemýšlím o neschopence. Jak se pak počítá mateřská? Vím že se počítá z průměrného hrubého příjmu za posledních 12 měsíců. Když ale budu z toho 3 měsíce na neschopence? Počítají se mi ty tři měsíce jako s nulovým příjmem (čímž by mi roční průměr prudce poklesl) a nebo se mi ten rodičák počítá jen z těch zbývajících 9ti měsíců? A nebo z 12ti měsíců před nástupem na neschopenku? Tedy vycházím správně z předpokladu, že neschopenka nemá vliv na výši mateřské? Jsem z toho trošku tumpachová.

evza92
4. bře 2021

Ahoj mám dotaz 🙂 mám začínající těhotenství druhé dítko,akorát jsem od října na neschopence pracovní smlouva mi skočila v říjnu a já jsem na socialce. tudíž si novou práci už nenajdu tak mám dotaz jak by to bylo vypočítávané? Kdyz nejsem zaměstnaná a marodím.. termín má být v říjnu.
Diky Evca

ema90
4. bře 2021

@evza92 Nikde nepisete, zda-li mate behem poslednich dvou let odpracovano 270 dni. Respektive jestli jste splnila ucast byt nemocensky pojistena.

veroniquecz
4. bře 2021

@evza92 pokud nebudeš zamestnana, tak nárok na mateřskou mít nebudeš, protože se ani nevejdes do ochranné lhůty. Budeš pobírat rovnou rodičovský příspěvek.

ema90
4. bře 2021

@veroniquecz A nepocita se do ochranne lhuty i neschopenka?

veroniquecz
4. bře 2021

@ema90 nj, jenže neschopenka běží už od října a tedy je na něco jiného než těhotenství. Ochranná lhůta je 180 dní, nebo tak dlouho, jak dlouho trvalo poslední zaměstnání (pokud je to méně jak 180 dní). A jestliže je termín v říjnu, tak je tazatelka na úplném začátku a do ochranné lhůty se nevejde.

j.a.n.i
4. bře 2021

@ema90 Ne, nepocita, pocita se 180 dnu od konce pp.

ema90
4. bře 2021

@veroniquecz Aha, az tak jsem to nikdy zkoumat nastesti nemusela 😀
Tak to ma pani celkem blby.

j.a.n.i
4. bře 2021

@ema90 Tak zas bylo jeji rozhodnutí v te situaci planovat těhotenství, takzemusela pocitat s tim, ze prejde rovnou na rodicak.

evelisi
31. srp 2021

Holky prosím o radu, v práci je frmol a nedávám to. Termín porodu mám na začátku prosince. V půlce září bych chtěla na neschopenku a pak na mateřskou, jak se potom počítá mateřská z kterých výplat. Snad to píšu srozumitelně, vůbec tomu nerozumím a je to první miminko.

lachtanice86
31. srp 2021

@evelisi stačí si najít stránky ossz, tam je to psané. Počítá se z 12mesicu předešlých pred nástupem na ppm. A o pn rozhoduje lékař.

veroniquecz
31. srp 2021

@evelisi musíš mít splněné odpracovaných 270 dni a být zamestnana. Nastoupit můžeš ejdriv 8 týdnu před. A o neschopence nerozhodujes ty.

evelisi
31. srp 2021

@veroniquecz pracuji 15 let a neschopenku mi nabídla sama dr kvůli vysokému tlaku a otokum a to nejde s tím frmolem teď v práci dohromady

veroniquecz
31. srp 2021

@evelisi tak to je pak v pohodě. To se ti pak vyplatí jít na mateřskou až 6 týdnů před. Ale záleží jak dlouho chceš byt limitovaná vychazkami….