Na neschopence, jak se pak počítá mateřská?

melme
6. led 2014

Ahoj holky, chci se zeptat. Jsem od května 2012 zaměstnaná, takže nárok na mateřskou mám. Nicméně smlouva mi vyprší 30.4. 2014 a termín mám až 28.5. 2014. Jak je to pak s mateřskou? Mám stále nárok?. A ještě. Přestávám se cítit dobře a v souhře několika okolností v práci, přemýšlím o neschopence. Jak se pak počítá mateřská? Vím že se počítá z průměrného hrubého příjmu za posledních 12 měsíců. Když ale budu z toho 3 měsíce na neschopence? Počítají se mi ty tři měsíce jako s nulovým příjmem (čímž by mi roční průměr prudce poklesl) a nebo se mi ten rodičák počítá jen z těch zbývajících 9ti měsíců? A nebo z 12ti měsíců před nástupem na neschopenku? Tedy vycházím správně z předpokladu, že neschopenka nemá vliv na výši mateřské? Jsem z toho trošku tumpachová.

lenoulinkaa
5. led 2017

@svobodka86 Ona ho potřebuje, aby mohla poslat neschopenku na sociálku, protože bez lístku na peníze nemají podle čeho a do kdy vyplatit. Teď klidně může lékař vystavit lístek při kontrole k 11. 1., do té doby pak OSSZ vyplatí nemocenské dávky. Je možné, že to účetní vyžaduje, aby si v programu uvedla, že je nemoc zaplacená, tj. že musí mít lístek na peníze i když se posílá na OSSZ. Pokud by neměla nemoc danou jako zaplacenou, tak ji to může dělat na ELDP špatně vyloučené doby a musela by to opravovat ručně, což by pro ni byla zase práce navíc.

j.a.n.i
5. led 2017

@svobodka86 No, tak tam holt budeš muset na konci měsíce pro lístek na peníze zajet.

j.a.n.i
5. led 2017

@lenoulinkaa A hlavně je ten lístek na peníze potvrzení o tom, že neschopenka stále trvá, takže zaměstnavatel si povětšinou ukládá kopii, aby měl podloženou "docházku".

petta12
6. led 2017

@lenoulinkaa dekuji ja se v tom uz nejak ztracim tak jen at vim jestli pockat nebo ne at pak skrz par mesicu nejsem bez PPM - ta se totiz vzdycky bude hodit 🙂

luciela81
13. led 2017

Cauky holciny,
Jsem cele tehu na neschopence a termin porodu mam 10.3. Kdy mam odejit na PPM, bude pro me lepsi 6 nebo 8 tydnu pred porodem? Ja se nejak neorientuju a nespocitam to😒😖
Diky

maybay
27. únor 2017

@luciela81 kdy jsi nakonec na MD šla? 8 nebo 6 týdnů pred porodem?

lenusaak
27. únor 2017

Je lepsi jit 6tt - rodicovska je malo neschopenka a materska jsou vetsi penite tudis je lepsi mit to mit o dva tydny delsi jakoby cim fil na materskou tim lip. Ovsem ne vzdy to klapne😐 mne to moje mudr dala 8tydnu ( z duvodu ze když jsem na PNce tak by po nich mohli splapat ze zbytecne prodluzuje pnku kdyz uz muzu jit na materskou)

svobodka86
27. únor 2017

Holky prosim nevite nektera zda lze udelit od Dr nejakou vyjimku,abych mohla na neschpence na skolni sraz?budu muset prespat do druheho dne v jinem meste.Lze vubec neco takoveho.Dekuji.

j.a.n.i
27. únor 2017

@svobodka86 No, lze požádat o změnu místa pobytu, ale i tam je potřeba dodržovat vycházky...

bbubble
15. bře 2017

ahoj holky, idem si aj ja k vam pre radu 🙂 mam momentalne dve pracovne zmluvy, jedna mi konci k 31.3.2017, druha je na neurcito. Obe su dohody, ale odvadzam z nich poistenie. TP mam v cervnu, ale aby som splnovala 270 odpracovanych dni (resp nemocensky poistenych dni) musim pracovat do konca dubna. Pokial by som sla po konci tej prvej zmluvy, tj. od 1.4.17 na nemocensku, bude sa mi ten duben pocitat do odpracovanych dni alebo to musi byt realne odpracovane? Diky!

j.a.n.i
15. bře 2017

@bbubble Pokud myslíš v té běžící smlouvě, tak tam se ti do odpracovaných počítat bude. A teď je ještě otázka, kdy v červnu máš ten termín, protože podmínky je třeba splnit nejpozději k datu 6 týdnů před termínem porodu.

bbubble
15. bře 2017

@j.a.n.i jj to vim tych 6 tyzdnov 🙂 no a budu sa mi pocitat do toho priemeru peniaze co mam na zmluve, alebo to co dostanem z nemocenskej, alebo nic a vydeli sa to mensim poctom dni..?

j.a.n.i
15. bře 2017

@bbubble Nic a vydělí se to menším počtem dnů.

lenousekkkkk
2. dub 2017

Dobrý den Všem 🙂 ,

potřebovala bych od zkušenějších radu prosím. Pracuji u zaměstnavatele 5 let. Od 05/2016 do 01/2017 jsem byla kvůli pracovnímu úrazu na neschopence. Nastoupila jsem do práce 02/2017 a zjistila jsem , že jsem těhotná . Z jakého období se mi bude počítat mateřská či rodičovský příspěvek ? Děkuji mockrát za odpověď

xpila
2. dub 2017

@lenousekkkkk Rodičovský příspěvek se z ničeho nepočítá. Mateřskou se počítá z průměru za 12 měsíců před nástupem na MD, nicméně se z toho vyloučí např. právě ta nemocenská.

melindab
7. říj 2017

Dobrý den. Hledám a hledám a nikde nemuzu najit odpověď. Po škole jsem nastoupila rovnou na rodičovskou dovolenou, ted po 3 letech rodičovské jsem nastoupila na poloviční úvazek, smlouva na rok. Ale nejradši bych šla do druhého dítěte. Kdybych otěhotněla např.čtvrtý měsíc v práci, měla bych nárok na mateřskou? A i kdybych šla např.za nejakou dobu na mateřskou? A z čeho by se mi mateřská počítala? Děkuji!🙂

slayc
7. říj 2017

@melindab aby vzniknul narok na materskou, musis mit za posledni dva roky 270 dni pojistenych. Ovsem pokud tuto podminku splnis a pracovni pomer ti treba skonci, tak mas 180 dnina to abys nastoupila na materskou, pokud to nestihnes, tak ti na materskou narok nevznikne.

melindab
7. říj 2017

@slayc Tohle je mi jasny. Spíš z čeho se mi bude počítat mateřská, kdybych náhodou musela na neschopenku a měla reálně odpracovaného třeba půl roku. Půl roku bych byla přímo v práci,pak 4měsíce na neschopence a pak rovnou mateřská?

slayc
7. říj 2017

Pokud byste splnila vsechny podminky, tak je fuk, ze jste na neschopence, materska se pocita vzdy z vydelku v zamestnani

melindab
7. říj 2017

Ale pokud bych byla zaměstnaná kratší dobu, tedy pobírala výdělek v zaměstnání třeba jen toho půl roku. Jaký příjem se pak počítá za tech předešlých 6 měsíců? Myslím už přímo při výpočtu mateřské.
Nebo takhle. Je reálný tenhle případ?:
Po rodičovské dovolené nástup na poloviční úvazek - smlouva na 1 rok. Po
4 měsících v práci bych otěhotněla. Tedy bych měla mít odpracovaných 270 dní ještě dříve, než 8 týdnů před porodem - tím pádem mít nárok na mateřskou. Pokud bych musela z nějakého důvodu na nemocenskou, na tom nárku by to nic neměnilo. Pouze v částce mateřské?
Chápu to správně? 🙂

blahova_andrea
7. říj 2017

@melindab neschopenka výši mateřské neovlivňuje. počítáno je to z výdělku před neschopenkou. s tím nárokem to chápeš dobře. musíš mít 270dní nemocenského pojištění. tam se započítává i doba na neschopence. takže je potřeba si pohlídat to, aby jsi prostě do nástupu na mateřskou měla odpracováno + případná neschopenka = min. 270 dní

melindab
7. říj 2017

A když se výše mateřaké počítá z příjmu za poslední rok, tak bych měla výplatu jen půl roku a pak nemocenskou, tak jaká čáatka by byla počítaná za těch zbylých 6 měsíců?

lenoulinkaa
7. říj 2017

@melindab na ppm se uvádí 12 měsíců zpět. Počítá se to jen z těch měsíců, kde jsou příjmy. Nemoc jsou tzv. Vyloučené doby a ty výpočet na ppm nesnizuji.

melindab
7. říj 2017

Můžu se ještě tedy přesně zeptat, ak by ten výpočet teda byl? Děkuji! Vsude je to jen obecne...

lenoulinkaa
7. říj 2017

@melindab spocitej si kolik máš průměrně hrubou a děj si to na internetu do kalkulačky pro výpočet materske.

michaeeeela
12. lis 2017

Ahoj holky, moc prosim o radu!!! Ted jsem byla 3 roky do rijna na materske se synem, v rijnu jsem nastoupila do sve stare prace (cekam ale druhe- termin v dubnu). Zvazuji odchod na rizikove- z jakych mesicu se mi ale bude pocitat nemocenska a materska, kdyz jsem ted odpracovala mesic a pul a sla bych na neschopenku a pak zase na materskou???😨 Moc dekuju za rady!

lutzi
23. lis 2017

Ahoj holky, poradi mi nekdo prosim 🙂v cervnu 2017 mi koncila rodicovska dobolena a ja si ji nechala prodlouzit do dubna 2018 ( snazili jsme se o druhe mimco) a v praci jsem si zazadala o neplacene volno.Pracovala jsem v herne. Ted jsem tehotna a nevim jrstli mam zrusit neplacene volno , pokud to teda jde a nastoupit na neschopenku , mela bych vic penez , ted mam rodicak par korun a nebo vydrzet do toho dubna az mi skonci neplacene volno a donyst do prace neschopenku a zachvili bych vlastne nastoupila na mateskou , termin mam v cervnu ..dekuji za rady

j.a.n.i
23. lis 2017

@lutzi No, ty jen tak neplacené volno zrušit nemůžeš, to jde pouze po dohodě se zaměstnavatelem a pokud stejně neplánuješ nastoupit, tak není v jeho zájmu ti to povolit.

makula88
24. lis 2017

Holky,taky prosim o radu. Já jsem od listopadu na neschopence a mam ji mít do 2.1.nez půjdu na mateřskou. V praci mám ještě 10 dni staré dovolené a nevím, kdy bude výhodnější si ji vybrat.. jestli mám ukončit tu PN o tech 10 dnu dřív a vybrat divcu a pak jit hned na materskou a nebo si jo nechat a vycerpat mezi mateřskou a rodicovskou v roce 2018 i s novou dovolenou, která mi pak naběhne 🙂 co je lepší na penize?

j.a.n.i
24. lis 2017

@makula88 Mezi materskou a rodicovskou.