Na RD. Chci podnikat. Co musím zařídit?

tercie
29. dub 2011

Ahoj holky, prosím, potřebovala bych poradit, kdo se vyznáte... Jsem na 4leté RD, nedobrovolně, a mám možnost začít podnikat... co vše musím zařídit, musím ukončit RD, musím si platit sama zdravotní a sociální pojištění, co kde musím hlásit? Já se v problematice OSVČ vůbec neorientuju, budu vděčná za každou radu a tip... Děkuju

vojtisek2007
29. dub 2011

@tercie ahoj, rodičák rušit nemusíš, dojdeš na živnostenský úřad - kde ti vystaví osvědčení o živnosti - tam můžeš podepsat takový souhrnný hlášení, že oni tě nahlásí na sociální a zdravotní pojiš´tovnu a fin. úřad jako osvč - nemusíš si to obíhat sama - a zatím nic, zálohy na zdravotní ani sociální te´d platit nebudeš, až další rok po podání daňového přiznání a přehledu budeš platit zálohy podle výše příjmů.....

tercie
autor
29. dub 2011

@vojtisek2007 Vojti moc děkuju, a prosímtě ty zálohy pak budu platit na ten následující rok, a nebo i zpětně?

vojtisek2007
29. dub 2011

@tercie zálohy budeš platit od ledna 2012, zpětně nic, zpětně to vlastně doplatíš při podání daní - když zjistíš, kolikj si vydělala a kolik bys měla odvést - tak to odvedeš jednorázově, stejně jako daně a vznikne ti povinnost platit zálohy měsíčně...
Na ossz pokud jsi na rodičáku se ti bude brát živnost jako vedlejší (jako hlavní budeš mít rodičák) jsou zálohy nižší (723,-), než při hlavní činnosti (1807) - pokud ti samozřejmě podle příjmů nevyjde záloha vyšší. Při osvč jako vedlejší nemáš povinnost platit zálohy každý měsíc,ale můžeš až jednou ročně doplatit - stejně jako první rok, stejně tak když ti vyjde daňový základ nižší než 59.373 (pro rok 2011) tak není povinnost platit zálohy každý měsíc, ale samozřejmě můžeš, při vyúčtování potom ti kdyžtak přeplatek samozřejmě vrátí.
Na OSSZ se kromě důchodového pojištění můžeš přihlásit i k nemocenskému pojištění - to není povinné a při přihlášení k němu se živnost stává automaticky hlavní - tzn. platit každý měsíc vyšší zálohy (nejméně tedy tu minimální 1807) - nemocenské slouží k čerpání nemocenské, mateřské. pro osvč - ale není povinné.

Zdravotní pojištění - pokud patříš mezi osoby, za které platí pojistné i stát (žena pečující o malé dítě) nahlásíš to na své zdravotní pojišťovně, zálohy budeš platit, jen pokud jsi měla v předešlém roce zisk. Minimální záloha není stanovena, pokud s podnikáním začínáš, zálohy neplatíš. Po skončení roku po podání Přehledu zaplatíš nebo doplatíš pojistné ze skutečně dosaženého zisku. Případný přeplatek ze záloh pojišťovna vrátí.

blanka.k
29. dub 2011

@vojtisek2007 Ahoj, mohla bys mi poradit s kolonkou "Daňový základ" na Přehledu o příjmech a výdajích OSVČ pro ČSSZ? Je jen to z podnikání na ŽL na vedlejšák nebo kolonka z Daňového přiznání, kde je dohromady plat + živnost (loni jsem 2 měsíce pobírala rodičák, zároveň podnikala a zároveň část z toho pobírala dovolenou ze zaměstnání, ze které se platilo pojistné)? V druhém případě by úhrn záloh bylo to co jsem zaplatila ze zaměstnání? (jako OSVČ jsem jim neplatila nic)..... Snad je to pochopitelně napsané, nevím, jeslti se tam vyplňují jen věci z OSVČ nebo jak na daň.přiznání i ze zaměstnání (ale nějak to tam není nikde takto doslova zmíněno 😅 ). Předem díky, jeslti budeš vědět odpověď. 😉

blanka.k
29. dub 2011

@tercie
@vojtisek2007 jen ještě doplním, že mě sice Živnost.úřad oznámil dál ČSSZ a pojišťovně, že začínám podnikat, ale nějak už ne, že jsem na mateřské a mám to jako vedlejší činnost (takže nemusím platit zálohy), takže mi v únoru došlo, že dlužím XX tisíc na pojištění, tak jsem tam došla a paní (naštěstí velmi ochotná a chápavá) mi řekla, že musím doložit (stačí i četsné prohlášení), že jsem na MD/RD a tudíž dělám na vedlejšák. Teď si mě zavolali kvůli tomu stejnému na finančák (taky jsme s paní splodily čestné prohlášení, že jsem celý rok postupně marodila, rodila, byla na mateřské, rodičáku, a že proto dělám na vedlejšák 😅 ) Na obou úřadech tvrdili, že toto nemají jak zjistit (což mi přijde úsměvné, když jsem kdysi zvedla telefon a zavolala si na nějakou linku ČSSZ do Prahy, kde mi paní do telefonu řekla, kdy mám nahlášený termín porodu, kde dělám, kdy mi bude končit mateřská atd.... kdyby to tam měli, tak na mě do telefonu každýmu prásknou asi i číslo podprsenky 😀 )

vojtisek2007
30. dub 2011

@blanka.k
řádek 21na přehledu OSSZ - je daňový základ jen z podnikání - z řádku 37 daňového přiznání, to co jsi dostala od zaměstnavatele budeš mít v daňovém přiznání v řádcích 31-35 a v přehledu pro OSSZ bude na řádku 30 vyměřovací základ od zaměstnavatele (v přiznání je to řádek 31-bez pojistného) - jestli jsem teda pochopila správně co po mě chceš vysvětlit, kdyžtak si ještě písni do IP nebo na e-mail : Vojtisek2007@seznam.cz

vojtisek2007
30. dub 2011

@tercie a ano, jak píše blanka.k - musíš si sama nahlásit, že jsi na rodičáku, aby ti brali osvč jako vedlejší....to si sami nezjistí