Na rodičovské a těhotná. Pracovní smlouva na neurčito. Jak to mám řešit se zaměstnavatelem?

modrykonik147
11. říj 2019

Prosim potrebuji poradit. Na socialce mi bohuzel neporadili. Jsem nyni na rodicovske dovolene. Mala ma 31.12.2019 tri roky.rodicovsky prispevek mam az do srpna 2020. Do skolky mala nesla takze s ni budu doma az do zari 2020. Mam smlouvu na dobu neurcitou.nyni jsem zjistila ze jsem tehotna.co mam delat? Resit se zamestnavatelem? Je tam nejaka ochrana lhuta ze me nemuze vyhodit?Budu mit narok na materskou? Dekuji za vsechny rady

m_tina
11. říj 2019

no a se zaměstnavatelem jsi domluvema jak? tam ti drzi misto do 3. narozenin, pak mas bud neplacene volno, vypoved, nebo nastoupis... pokud budes mit platnou smlouvu, budes mit narok na materskou a rodicak ukoncis, pokid mit smlouvu nebudes, budes mit rovnou rodicak

modrykonik147
autor
11. říj 2019

@m_tina urcite nenastoupim. Muj reditel ktery tam pracoval uz tam bohuzel neni.vedeni je uplne nove

m_tina
11. říj 2019

@modrykonik147 no jasne, ale to se s nimi musis domluvit, spravne mas 1.1. nastoupit a hotovo

hanih
11. říj 2019

@modrykonik147 Tak určitě musíš zaměstnavateli další těhotenství oznámit a domluvit se s ním. Že máš rodičovský příspěvek do srpna je zaměstnavateli asi celkem jedno. Pokud nejste domluveni jinak (na neplaceném volnu), bude tě čekat v práci po třetích narozeninách tvého dítěte.

modrykonik147
autor
11. říj 2019

A na neplacene volno se sepisuje smlouva nebo je to jen o dohode?

hanih
11. říj 2019

@modrykonik147 Já jsem tedy na neplaceném volnu nikdy nebyla, ale pamatuju si, že kolegyně si ho kdysi brala a žádala o něj písemně, zaměstnavatel jí ho pak písemně schválil. Nicméně na neplacené volno není nárok, takže pokud ho už nemáš domluvené, může po tobě zaměstnavatel chtít, abys od ledna nastoupila do práce a byla tam až do následující mateřské.

modrykonik147
autor
11. říj 2019

@hanih Vim ze to neni jeho povinnost ale jelikoz by se nemel kdo starat o malou tak musim byt doma. A nevim zda nebudu mit i rizikove

hanih
11. říj 2019

@modrykonik147 Tak pokud bys měla rizikové, zůstaneš doma na neschopence. Pokud ne, pak nezbývá než doufat, že ti zaměstnavatel vyhoví s neplaceným volnem. Začala bych to řešit co nejdřív. A tedy nevím, co by se dělo, pokud by na neplacené volno nechtěl přistoupit, protože jako těhotnou by tě správně neměl vyhodit, ale zas po třetím roce věku dítěte už nemá povinnost ti to místo držet... Bohužel netuším, co má přednost. Snad poradí někdo zkušenější nebo znalejší problematiky.

marticcelli
11. říj 2019

Urcite se domluvte se zamestnavatelem, ja resila stejnou situaci a sami mi navrhli nemocenskou. Tu jsem nastlupila ke 3.narozeninam a pak nem.az do dalsi materske.

motylcice29
11. říj 2019

Promiň, ale to, ze se Ti nechce nastoupit do práce kvůli tomu, ze se změnilo vedení nikoho moc nezajímá. Natož ještě jít na rizikové těhotenství....kromě mateřských školek existují různé miniškolky, dětské skupinky apod. Nicméně k Tvé otázce, den po třetích narozeninách mas nastoupit do práce (za předpokladu, ze Ti nebude schváleno neplacené volno), pokud nennastoupis a zaměstnavatel na tom bude trvat, tak se dle mého bude jednat o porušení pracovní kázně, kde bys mohla být hypoteticky propuštěna i jako těhotná (ale tohle je otázka spis na právníka). Na PPM budeš mít nárok, pokud už tedka víš, ze jsi těhotná, tak se vejde do ochranné lhůty. Takže se zkus domluvit, myslím, ze většina zaměstnavatelů to pochopí.

modrykonik147
autor
11. říj 2019

@motylcice29 Nikde nepisi ze nechci nastoupit kvuli novemu vedeni. Nenastoupim jelikoz za prve malou nevzali do skolky. Za druhe jsem tehotna. Za treti se tam delaji dvanactky.za ctvrte mam problemy ktere tu nebudu psat

modrykonik147
autor
11. říj 2019

@marticcelli Diky a mela jsi ke tretim narozeninam vybran cely rodicovsky prispevek?

eithelwing
11. říj 2019

Dceři budou tři roky v dubnu, rodičák (příspěvek i dovolenou) mám do srpna 2020 (práce ve školství). Teď pár týdnu už vím, že jsem opět v tom. Plánuji po třetím měsíci těhotenství to oznámit v práci, aby si včas stihli najít záskok. A zhruba na půlku dubna, půjde-li vše dobře, bych ráda nastoupila na mateřskou.

xcassiopea
11. říj 2019

Ahoj,
Nárok na mateřskou je, pokud v ochranné době 180 dní před nástupem na mateřskou (6-8 týdnů před termínem porodu) jsi zaměstnaná. Jinak nárok nemáš. V hodně případech pro vracející se maminky z rodičovské zaměstnavatel práci nemá a dává jim pak výpověď z organizačních důvodů s 2 měsíční výpovědní lhůtou a odstupným. Spočítej si jestli by ses do té ochranné lhůty v tomhle případě vešla a zeptej se zaměstnavatele, zda pro Tebe práci po návratu má. Pokud Ti tuto výpověď nenabídne (po dobu výpovědi může uvézt, že je to bez docházení do práce) ale to musí být ukončení z jeho strany. Pokud pro Tebe mít práci bude, pokusila bych se dítě umístit do školky (berou i v průběhu roku) pokud ne, pořádala bych o potvrzení, že Ti dítě do školky neumístili jako argument pro žádost o neplacené volno. Pokud se Ti nepodaří dítě umístit ani gynekolog nevypíše neschopenku na rizikové, nezbyde Ti než požádat zaměstnavatele o neplacené volno (které může odmítnout). Teprve v případě, že pro Tebe bude mít práci a dítě neumístíš do školky, doložila bych zaměstnavateli těhotenství a potvrzení, že Ti dítě nevzali do školky a znovu podala žádost o neplacené volno, případě aspoň po dobu výpovědní lhůty pokud podáš sama výpověď v lednu. (Což by Ti při těchto okolnostech mohli umožnit). Pokud ale nebudeš mít písemný souhlas s neplaceným volnem, můžou Tě pokud se nedostavíš do práce ukončit i v době těhotenství za porušení pracovních povinností, pak je to bez nároku na podporu v nezaměstnanosti. V době Tvojí výpovědi pokud nebudeš bez souhlasu neplaceného volna chodit do práce to můžou ukončit ihned taktéž bez nároku na podporu. Držím palce

modrykonik147
autor
11. říj 2019

@xcassiopea myslim ze by mi gynekolog napsal neschopenku na rozikove jeikoz mam nejake problemy.ale jak je to pak a rodicovskym prispevkem? Muzu byt na neschopence kdyz stale pobiram prispevek? Dekujj

xcassiopea
11. říj 2019

Matka v době čerpání rodičovské dovolené znovu otěhotní a její těhotenství je rizikové. V tomto případě nemá nárok na nemocenské. Je‑li matka nemocná nebo je‑li její těhotenství rizikové, je ošetřující lékař povinen rozhodnout o vzniku dočasné pracovní neschopnosti, a to v den, kdy zjistil, že zdravotní stav jí nedovoluje vykonávat dosavadní zaměstnání (bez ohledu na to, je‑li matka právě na rodičovské dovolené či neplaceném volnu). Pokud lékař dočasnou pracovní neschopnost uzná, náleží matce nemocenské až ode dne, od kterého by měla opět nastoupit do zaměstnání (popř. náhrada mzdy, pokud by den jejího nástupu do zaměstnání připadl do období prvních 14 dnů dočasné pracovní neschopnosti). Totéž platí, když byla matka uznána práce neschopnou v první den nástupu do zaměstnání. Matka se nemusí fakticky do zaměstnání dostavit, neboť v první den návratu nastoupí na dočasnou pracovní neschopnost.

xcassiopea
11. říj 2019

tohle jsem se dočetla, také i to, že dvě dávky se nevyplácí. Doporučuju si zavolat na okresní správu sociálního zabezpečení a zjistit jak je to pak s nemocenskou a rodičovskou, jestli se některá ruší, nebo jak. Zkušenost nemám, ale tento případ se stát samozřejmě stát může a musí s tím počítat, tam asi řeknou víc.

marticcelli
11. říj 2019

@modrykonik147 ja si ho pak zmenila tak,abych ho vybrala co nejdrive, posledni davku jsem mela 2.mesic nemocenske

modrykonik147
autor
11. říj 2019

@marticcelli Ty jsi dostala nemocenakou i rodivak zaroven?

marticcelli
11. říj 2019

@modrykonik147 ano, na pracaku si tim urednice nebyla moc jista, zda to jde,tak jsme nastavili vysi rd na maximum ( mam dvojcata,tak jsem si mohla nastavit nejvys) pak mi ten druhy mesic nem.prisel rd a 1. nemocenska

marticcelli
11. říj 2019

@modrykonik147 jinak pokud porodis dalsi dite do 4let veku prvniho, nalezi ti stejna vyse materske,vc.proplaceni dovolene,jako u prvniho ditete. Ja mela i stejnou vysi nemocenske,jako bych pred dalsim ditetem pracovala.

drep
11. říj 2019

@marticcelli to ano, ale být zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě.

lisianne
11. říj 2019

.

modrykonik147
autor
12. říj 2019

@marticcelli Ano mala bude mit tri a pul roku kdyz porodim.tak si to zajdu v pondeli navysit na maximum a pak se uvidi.diky

modrykonik147
autor
12. říj 2019

@drep mam smlouvu na neurcito. A kdyz jsem otehotnela pres tretim rokem ditete tak jsem v ochranne lhute?

opeth
14. říj 2019

a ty jsi pred nastupem na RD nepsala do prace tzv. zadost o rodicovskou dovolenou a na jak dlouho? nemusi to byt do tri let veku ditete - max jsou ale 4 roky a zalezi zda to zamestnavatel schvali. zacala bych u toho ze bych pozadala o prodlouzeni rodicovske dovolene do konce srpna 2020. pokud by ti to schvalil tak nemusis nic resit a prejdes pak rovnou na materskou. v opacnem pripade bude chtit at nastoupis popripade rozvazete pracovni pomer. tam bych nastoupila pokud mozno na nemocenskou. me treba 28.8. skoncila RD a ja od 29.8. nastoupila ma nemocenskou. musela bych dat jinak vypoved protoze jsem se mezitim prestehovala 200 km daleko. zamestnavatel s tim nemel zadny problem. lekarce jsem vse narovinu vysvetlila a nahic jsem lehce rizikova z duvodu preeklampise v prvnim tehotenstvi.

modrykonik147
autor
14. říj 2019

@opeth Vubec si nevybavuji ze bych neco takoveho vypisovala. Ale tento tyden jdu za zamestnavatelem pozadat o neplacene volno tak uvidim jak pochodim.kdyz nebude souhlasit tak budu muset poresit nejak neschopenku

opeth
14. říj 2019

@modrykonik147 ja tohle prave psala, jen me to vychazelo do 3 let a pak prcek sel do skolky 🙂 urcite zkus pozadat o neplacene volno 🙂 prcek jeste neni ve skolce? tak to uhraj na to ze se musis postarat o dite (myslim ze ti vyjdou vstric). a kdyz to prinejhorsim nevyjde a pokud mas normalni lidskou lekarku tak by to pro ni nemusel byt problem (zvlast pokud bys mela problemove tehotenstvi).

opeth
14. říj 2019

@modrykonik147 nicmene osobne si myslim ze oboji pobirat nelze... ale nejsem znalec 🙂 takze kdybys mela nastoupit na nemocenskou tak bych se snazila vybrat do te doby maximalni vysi rodicovskeho prispevku. ale snad ti v praci vyjdou vstric s neplacenym volnem a nebudes muset toto resit 🙂

veroniquecz
14. říj 2019

@opeth pleteš rodičovskou dovolenou a rodicuvsky příspěvek. Dovolená je maximálně do 3 let věku dítěte, příspěvek do 4 let.