Nárok na dovolenou

mikiva
4. zář 2018

Prosim o kontrolu vypoctu kraceni dovolene za 2018 - uz jsem z toho nejak vypadla 🙂
1.1.-28.1. MD
29.1.-6.2. Cerpani dovolene z 2017
7.2.-30.8. RD
Od 31.8. Dalsi MD
Zameatnavatel poskytuje 5 tydnu dovolene rocne.
Vychazi mi, ze narok na dovolenou budu kratit o 3/12, tedy 6 dnu, spravne?

sarabi86
4. zář 2018

@mikiva Dle meho vznikne narok na celou dovolenou a to diky MD, kterou nastupujes od 31.8. Odkazuje se na zakon 262/2006 sb. Paragraf 216. Mateřská dovolená je považována jako výkon práce, tedy po 60 odpracovaných dnech vzniká nárok na celou dovolenou. Já začala MD po RD v lednu, končila ted v srpnu a dostala zaplacenou celou dovolenou.

sarabi86
4. zář 2018

@sarabi86 Nutno ještě, aby po celý rok běžel pracovní úvazek, já mám smlouvu na neurčito.

mikiva
autor
4. zář 2018

@sarabi86 Smlouva bezi. Ale RD se pro ucely doovlene nepovazuje za vykon pracr, tedy za tyto dny musim prece kratit, ne?

sus3nka
4. zář 2018

@sarabi86 souhlasím, žádné krácení není, “ochrana matek” 🙂 musíš jen požádat mezi mateřskou a rodičovskou o vyčerpání dovolené, pokud to neuděláš, tak pak se krátí

thalia
4. zář 2018

Mně se tedy dovolená za dobu na RD krátila, ale já byla na RD od začátku roku do srpna a pak na md. Nevím, jak to je, když seš v jednom roce nejdřív na md, pak na rd a pak zase na md. Logické se mi ale zdá, že se to krátí i v tomto případě.
@sarabi86 tys šla na další md už v lednu, to je logické, že se ti to nekrátilo, nemělo prakticky za co.

mikiva
autor
4. zář 2018

@sus3nka No pokud by mi prvni MD v letosnim roce dala 60 a vice dnu, tak mi nabehl cely narok, ktery by se mi - pokid bych ho cerpala po te MD a pre RD cerpala - nekratila. Ale ja mela prni MD ken do 18.1., takze jsem nemohla cerpat celou letosni dovolenou, jelikoz na ni narok nebyl.

j.a.n.i
4. zář 2018

@sus3nka Ale je, musíš rozlišovat o kterou RD se jedná.

j.a.n.i
4. zář 2018

@mikiva Nepřepočítávala jsem to, neb jsem lenoch, ale baj oko to máš správně 🙂 a jinak si to tedy vzala hopem 🌹

sarabi86
4. zář 2018

@thalia Sla jsem 28.ledna. Takze jsem byla temer mesic na RD s prvnim ditetem a pak na MD s druhym. Ja si myslim, ze se dovolena pani kratit nebude, protože splnuje podminku tech 60 dni.

betelgeuzz
4. zář 2018

@sarabi86 při splnění 60 dní získáš nárok na celou dovolenou, ale ta se pak za dobu nepřítomnosti krátí. Za prvních 100 dní o 1/12, za každých dalších 21 dní o další 1/12. A doba RD je odhadem 140-150 dní.

sarabi86
4. zář 2018

@mikiva Ofoceno přímo na inspektorátu práce.

mikiva
autor
4. zář 2018

@j.a.n.i Abych to uvedla na pravou miru, to je dotaz za kamaradku. Jen jsem nechtela, aby to znelo moc zamotane 😉 Ja si vystacim s jednim 😀

vilibalda
4. zář 2018

@sarabi86 A co ten zákoník práce dočíst až k paragrafu 223? 😉

mikiva
autor
4. zář 2018

Holky, diky za komentare. Jeste doplnujici dotaz. V roce 2019 bude trvat MD do 14.3., coz bohuzel o kousek neni 60 "odpracovanych" dnu, aby vznikl narok na celou dovolenou roku 2019. Nevite, jestli by se tomu nedalo "pomoct" tim, ze se nejdriv pozada o vycerpani dovoleny 2018, cimz se presahne 60 "odpracovanych" dnu - a pak se pozada o celou dovolenou 2019 a pak nastoupi RD?
Tonouci se stebla chyta 😉

sarabi86
4. zář 2018

@vilibalda Ja vycházím z vlastní zkušenosti a mě stačilo přečíst tohle a dovolenou jsem proplacenou dostala. 😊

betelgeuzz
4. zář 2018

@sarabi86 jenže tvoje zkušenost je jiná, protože jsi na té RD na začátku roku nebyla déle, než 100 pracovních dní. Pokud chceš radit, je potřeba si přečíst celý zákoník práce, ne jen vybraný paragraf.

sarabi86
4. zář 2018

@betelgeuzz Nejsem právník, ale dala jsem si tu práci a přečetla si to, a i tak bych řekla, že ten nárok má. Kratit dovolená při prechodu z md na rd se nesmi. A nedocetla jsem se, nebo jsem prehledla, ze by rd byla překážkou v práci. Než se pitvat v zákonech, mamince bych radila, ať si dojde na UP na inspektorat práce a tam, ať ji poradí, jako tehda mě, každý případ je "jiný".

petrafletna
4. zář 2018

@mikiva Šlo by to udělat jak říkáte, ještě zksím najít článek o tom, že by mohlo někoho napadnou, že si po skončení MD zažádá o dovolenou na kterou má nárok a za dobu čerpání této dovolené mu naskočí ještě další dovolená, ale to už by se dít nemělo, jde to proti smyslu zákona.

mikiva
autor
4. zář 2018

@petrafletna Ja mam prave pocit, ze jsem neco v tomhle smyslu kdesi zahledla, ale uz je to doba a nemuzu najit...

lenoulinkaa
4. zář 2018

@mikiva my to teda počítáme tak, že by nárok na dovolenou za rok 2019 měla celý.. Protože s loňskou by ji to 60 dní dalo a i s letošní, kdyby nebyla stará.

j.a.n.i
4. zář 2018

@sarabi86 Nevidím důvod, proč by se měla chodit ptát na UP, když má informace zjištěné dobře a jediná, kdo ji tu v tom dělá zmatek jsi ty. A pokud sis ten ten zákoník práce přečetla, tak budeš mít problém s pochopením psaného textu:

§ 223

(1) Nepracoval-li zaměstnanec, který splnil podmínku stanovenou v § 212 odst. 1, v kalendářním roce, za který se dovolená poskytuje, pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, zaměstnavatel krátí dovolenou za prvých 100 takto zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o jednu dvanáctinu. Dovolenou vyčerpanou podle § 217 odst. 5 před nástupem rodičovské dovolené není možné z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.

Neb tady je jasně psané, že vyčerpanou dovolenou není možné krátit z důvodu NÁSLEDNÉHO čerpání RD, ale ona ji čerpala PŘED tou MD a tedy tahle doba se pro krácení normálně počítá.

j.a.n.i
4. zář 2018

@mikiva A čerpání staré dovolené by se mělo taky počítat, tedy ano, měl by být nárok na celou dovolenou za rok 2019. Dokonce jsem se setkala i s výkladem, že někdo započítal i ty třeba 4 dny nové "za odpracované dny" a pokud díky těmhle 4 člověk přelezl 60 dní, tak mu přiznali celou novou, ale to už je takový dost neobvyklý výklad.

betelgeuzz
4. zář 2018

@sarabi86 oni kolikrát ani na tom UP neumí poradit, stačí si přečíst pár odpovědí tady na MK, co tam holky dostaly. V zákoníku se pitvat nemusíš, ale pak neraď. Ono je tu pár lidí, kteří v tom dělají, takže poradit umí 🙂

lenoulinkaa
4. zář 2018

@j.a.n.i u nás se právě ta nová pripocitava k ppm a právě tím jich dost má celý nárok na dovolenou. A mít 4 dny nebo 25 je rozdíl na výplatě.

j.a.n.i
4. zář 2018

@lenoulinkaa Tak to jste celkem vyjimka, vetsinou firmy pocitaji jen s tou starou. A tu by mely pocitat vsechny, tam je to zcela jasne.

mikiva
autor
4. zář 2018

Holky, moc diky za komentare. Prece jen jak clovek z reseni tehle veci vypadne, neni si tak jistej - a vic hlav vic vi 🙂