Nárok na mateřskou. Budu mít, když otěhotním ve zkušební době?

levandulkaaa
4. zář 2022

Ahoj holky,
pokud otehotním ve zkušební době nebo cca měsíc po zkušebce, měla bych nárok na mateřskou?
Splnila bych vlastně 270 dní v zaměstnání.
A i přesto, že bych třeba byla na rizikovém těhotenství nebo se to počítá bez neschopenky, těch 270 dní?
Nástup 1.8., smlouva na dobu určitou, na rok.
Raději se ptám, protože už teď vím, že mi hrozí rizikové po předchozích zkušenostech a též kvůli práci.

Děkuji předem za odpovědi.

majena39
4. zář 2022

@levandulkaaa musíš mit splněno 270 odpracovaných dnů a v době nástupu mit platnou pracovní smlouvu nebo být v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta je tak dlouhá jako délka posledního zaměstnání, max 180 dnů. 🙂

hezz17
4. zář 2022

@levandulkaaa 270 odpracovanych ne odmarodenych.

jjasmina
5. zář 2022

Musíš je mít odpracovano, když máš práci ted čerstvě, pochybuju, že splnuješ narok na mateřskou.

jolal
5. zář 2022

@levandulkaaa holky špatně radi 🙂 do tech 270 dnů se počítá i nemocenská. Takže klidně můžeš otěhotnět na konci zkusebky a po zkusebce nastoupit na nemocenskou. Hlavní je ať ti běží dál smlouva. Mateřská se vypočítá z peněz před nemocenskou, ne z nemocenské.

veroniquecz
6. zář 2022

270 dnů se počítá z posledních 2 let. Predtim jsi pracovala?

levandulkaaa
autor
6. zář 2022

@jolal mockrát děkuji. Před tím jsem byla právě na UP a před UP jako OSVČ.

levandulkaaa
autor
6. zář 2022

@veroniquecz byla jsem na UP a před tím jako OSVČ.

krisstina93
6. zář 2022

Musíš mít odpracováno 270 dní před nástupem na mateřskou (ne před termínem porodu), to asi nestíháš. Jinak pokud ty odpracované dny budeš mít a bude to trvat smlouva, tak nárok mít budeš.

veroniquecz
6. zář 2022

@levandulkaaa a jako OSVČ jsi si platila nemocenské??

levandulkaaa
autor
7. zář 2022

@veroniquecz právě že ne, jen sociální a zdravotní pojištění.

veroniquecz
7. zář 2022

@levandulkaaa Tomje do, tak to by vyjít mohlo a nemuselo. Bylo by to hooodně natěsno. Záleželo by hlavně na termínu porodu a datu nástupu na případnou mateřskou.