Nárok na mateřskou dovolenou - odpracované roky

lenik93
15. bře 2017

Dobrý den,

mám možná hloupý dotaz, ale jedná se o mé první těhotenství, tak omluvte tento dotaz. Od roku 2013 sem pracovala 2.5 roku(vážné zdr. potíže) , pak 2měsíce ÚP, pak 10měsíců další práce(odchod nadbytečnost), pak zase 2měsíce ÚP, ted sem v práci 10 měsíců a jsem těhotná a z duvodu práce, budu muset na rizikové(nepřetržitý provoz, 12ctky, dlouhé stání a fyzická zátěž).. Moje otázka je, zda budu mít nárok na mateřskou??? .. Měla jsem za to, že "stačí mít" odpracovaný 1rok a tím nárok vzniká, ale moje doktorka mě znejistila tím, že mi řekla, zda mám odpracovaný rok od současného zaměstnavatele, tak se chci zeptat jak to tedy je?? - dřív než zajdu na sociálku, zkouším Vás 🙂
Moc děkuji za odpovědi.

absintka19
15. bře 2017

Musis rozlisovat materskou dovolenou MD=volno v praci a penezitou pomoc v materstvi PPM=penize od socialky.

Zde je ofiko zdroj k PPM, predpokladam, ze te zajimaji penize. Tech debat na MK je hodne, nemusis zakladat dalsi, jen najit je.

http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/davk...

lenik93
autor
15. bře 2017

@absintka19
Děkuji za odkaz a zaroven se tedy omlouvám, za dotaz.

lenik93
autor
15. bře 2017

Nechám si to vysvětlit na sociálce.

Nerozumím tomu, tak tam mi to snad objasněj co a jak 🙂

absintka19
15. bře 2017

Zde je to ale fakt hezky popsane 🙂 a jednoduse 🙂 ale socialkou nic nezkazis, jen si nachystej presne od kdy do kdy jsi pravovala, byla na Up...atd at tam nemusis jit opakovane 🙂

filetra
15. bře 2017

@lenik93 Na rizikové se chodí ze zdravotních důvodů. Pokud máš práci, kterou nemůžeš vykonávat, má zaměstnavatel povinnost tě převést na jinou práci.

lenik93
autor
15. bře 2017

Děkuju, vezmu vše... mě jen prostě dostala ta doktorka s tim současným zaměstnavatelem, o to mi jde... to byla pro mě nová informace právě... tak sem z toho mírně zmatená a text sem si přečetla a stejně sem nenašla odpověď na moji otázku, je to pěkně popsané, to neříkám, většinu chápu, ale tohle co chci vědět, sem nějak nepostřehla, tak radši zajdu, ať vím, co a jak a nejsem pak překvapená 🙂

lenik93
autor
15. bře 2017

@filetra
Ano, tohle vím, ale bohužel zaměstnavatel nemá pro mě jinou práci, takže nemám jinou možnost a doktorka mě noční nenechá dělat, natož s fyzickou zátěží...

filetra
15. bře 2017

@lenik93 Tak to je pak překážka v práci na straně zaměstnavatele a náleží ti od něj náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku 😉

lenik93
autor
15. bře 2017

@filetra
Takže, že se tak ptám.. takže si mám zajít na personální oddělení a pak na sociálku, nebo jak se to dělá? Sem na tohle, nějak málo informovaná... v práci mi o tom nikdo neřekl, ani u dr, ani lidi okolo mě... nebo zkusím pohledat na netu.
Děkuji každopádně za informaci.

kytkata
15. bře 2017

@lenik93 Myslím,že nárok mít budeš. Mušíš mít odpracováno (resp.nemocenske pojištění) 270dní za poslední dva roky před nastupem na ppm. A už z toho že teď děláš 10 měsíců,tuto podmínku splnujes + tam bude ještě přece doba,kdy budeš na 'normalni' neschopence a to předpokládanám,že bude až do nástupu na PPM. Takže bych se toho neobávala 😉

lenik93
autor
15. bře 2017

@kytkata
Děkuju za odpověď! Tohle jsem chtěla nějak vědět, děkuji vám moc 🙂

hanulkaha
15. bře 2017

@lenik93 Nenech se v práci odbýt a trvej si na tom, že pokud tě nemají kam přeřadit, mají zákonnou povinnost nechat tě doma na překážkách! Je to dáno zákonem, jen o tom málokdo ví a zaměstnavatelé na to moc rádi hřeší a raději tě pošlou na PN, protože je to pro ně samozřejmě levnější varianta 😒

kytkata
15. bře 2017

Není zač, pro víc info se samozřejmě obracet na Ossz, tam je i vedena doba od kdy do kdy si byla v jakém zaměstnání, doba na UP tam evidována není.🙂

xpila
15. bře 2017

@lenik93 Nárok máš, těch 270 dní můžeš splnit klidně u deseti zaměstnavatelů. To není vůbec věc doktorky.
A jak už tu byla napsáno - pokud nemáš zdravotní potíže, na neschopenku nechoď. Zbytečně se připravíš o peníze a omezíš vycházkami.

lenik93
autor
15. bře 2017

@hanulkaha
Já to právě slyším poprvé, nikdy sem neměla důvod se o tomhle informovat, až teď... Protože já se cítím dobře, nemám zdr problémy, ani nevolnosti nic a mám jít na neschopenku, mě to přijde ulítlé, ale víte jak, přišlo mě to normální, protože všichni v okolí to tak taky museli udělat.. tak mě napadlo pozeptat se tady..
Takže si moc cením jakékoliv odpovědi a rady 🙂

lenik93
autor
15. bře 2017

@xpila
Děkuju, zajdu na personální a zkusím se o to dále zajímat 🙂

hanulkaha
15. bře 2017

@lenik93 To je právě to, že málokdo ví o této variantě a zaměstnavatelé toho moooc rádi využívají... Takže se nenech odbýt a trvej si na svém 😎
Přeju, ať vše dobře dopadne 👍

xpila
15. bře 2017

@lenik93 Rovnou o to písemně požádej 😉 A především jako těhotná tak jako tak nesmíš dělat noční, stejně tak je omezená zátěž. Takže se hlavně nenech dotlačit do PN - o tom absolutně nerozhoduje zaměstnavatel.

j.a.n.i
15. bře 2017

@xpila Těhotná noční dělat smí... jen nemusí, pokud ona sama nechce.

xpila
15. bře 2017

@j.a.n.i Jasně, já vím - vztahovala jsem to k tomu, že je dělat nechce.

j.a.n.i
15. bře 2017

@xpila To jo, ale to taky musí dát písemně vědět svému zaměstnavateli, jinak ji z nich přeřadit nemusí, on tedy vlastně nemusí ji přeřazovat ani z té zakázané práce, dokud od ní nemá papír, že je těhotná.

xpila
15. bře 2017

@j.a.n.i Hele já vím, vždyť jsem jí to taky psala, že si o to musí písemně požádat... Myslím, že mně to vysvětlovat nemusíš.

lenik93
autor
15. bře 2017

No mam vyloženě ve smlouvě, že těhotná tam dělat nesmí, takže o tohle se dál nezajimam. Zamestnavatel ani dr. me nedovoluji tam delat, takze kdyz bych tohle nemela ověřené, nepisu to sem.
Dnes dopoledne jsem si to uz vyresila. Zasla jsem na personalni, rekla co a jak a najednou nahradni prace byla ;)
Takze dekuji za rady, vazne sem nevěděla, ze tohle jde a ocividne na zamestnavatele to zabralo a prizpusobi mo podminky pro praci 🙂

filetra
15. bře 2017

@lenik93 Jj, když se chce, všechno jde 😀 je třeba se nenechat odbýt...

lenik93
autor
15. bře 2017

@filetra mate pravdu a dekuji za tipy a rady, vsem ☺