Nárok na mateřskou, HPP vs. OSVČ - co je lepší?

miskacabova
11. únor 2014

Ahojky, prosím o radu. Sem na OSVČ a ze všech stran dostávám info, že nemám nárok na mateřskou, ale jen na rodičovskou. Že na OSVČ je to docela problém. Chtěla bych se zeptat, zda je to opravdu lepší na HPP a jak dlouho musím pracovat na HPP, abych měla na vše nárok. Plánuji miminko, ale mám také hypotéku a každá koruna se hodí.

Děkuju moc předem za rady

blanka.k
11. únor 2014

@miskacabova Také jsem byla OSVČ , ale jelikož jsme plánovali dítě, tak jsem využila nabídky pracovat na HPP - vyplatilo se to nakonec dost... od začátku těhu jsem byla ne neschopence (to jsem dopředu fakt neplánovala), a brala jsem skoro stejné peníze jako v práci (i MD byla skoro stejně vysoká). Pokud bych chtěla stejné peníze dostávat jako OSVČ musela bych platit nemocenskou (a jelikož se nějakou dobu nedařilo, tak by mě to moc "levně" nevyšlo). takže buď si platit nemocenskou (která je pro OSVČ nepovinná) nebo se nechat zaměstnat (oboje min.270 kalend. dní před nástupem na MD), jinak fakt dostaneš je RP

miskacabova
autor
11. únor 2014

Jinak tedy řečeno, na OSVČ prostě nemá smysl být pokud plánuji miminko a musím být zaměstnaná 270 kalendářních dní..A je to včetně víkendů nebo bez nich? Děkuju moc za radu...bojuju s tím pořád a nevím co je lepší..A právě slyším že na OSVČ je to na prd pokud fakt nevydělávám hodně velké peníze..

blanka.k
11. únor 2014

@miskacabova 270 kalendářních = i víkendy. Já právě nebyla jako OSVČ nemocná (nepočítám, bylo mi blbě, 2 dny jsem ležela a pak vše nadpracovala),ale jak jsme se rozhodli pro dítě a šla jsem na klas.poměr...bum, 7 týdnů doma s plicníma chlamydiema, pak těhu a od začátku problémy, mudr mi hned napsala neschopenku.
tady jsou nějaký "výpočty", modelový příklad, kolik platit atd.....
http://www.penize.cz/rodicovstvi/280215-matersk...

A ještě je otázka, pokud by člověk chtěl být OSVČ a platit si tedy vysoké zálohy,aby pak měl vyšší mateřskou...co když se to nepovede "hned"..... pak se to těhotenství řádně prodraží :P

miskacabova
autor
11. únor 2014

No to mi říkala právě kamarádka která otěhotněla a říkala že by se jí to ani nevyplatilo si platit víc, protože pak někde zase prej platíš víc či co...prostě jedno s druhým..no já právě navíc jdu teď na operaci děložního čípku protože mi zjistili rakovinu. Sice na začátku ale je tam...Je to hrozný s těma penězma člověk aby hledal řešení aby vyždímal co nejvíce prostě..to je hrozný..no já akorád teď nevím co byc šla dělat na HPP..vůbec nemám představu protože potřebuju minimálně 20 000,-Kč čistého nejlépe 25 000,-Kč..takže teď fakt nevím co mám dělat a kde hledat...

golla
11. únor 2014

jsem byla osvč, teda ještě jsem cca 4 roky. Díky tomu, že jsem věděla, že budeme chtít dítě, platila jsem si celou dobu řádně nemocenské pojištění (samozřejmě i z důvodu obavy o nemoc) + jsem HODNĚ šetřila. Takže měla jsem splněno 270 dní.
Výše nemocenského je dobrovolné, ALE čím vyšší platíš nemocenské, tím více musíš odvádět na sociálním a to se prostě nevyplatí. Takže já si platila nejvyšší možné minimum. Mateřskou budu mít úplně prťavou, mohu požádat o dorovnání na výši rodičáku, což udělám.
U rodičáku hodlám opět podnikat, takže já jsem a budu spokojená.
Chce to ale našetřit na horší časy.

miskacabova
autor
12. únor 2014

No to je ono, našetřit na horší časy..ale ono když není z čeho tak to jde blbě no. Kdybych měla z čeho tak šetřím a tolik to neřešim..Proto různě přemýšlím co a jak a hledám variantu jak na to. Nemít hypotéku tak to tolik nehrotím.