Nárok na PPM. Budu mít?

12. dub 2024

Ahoj holky, chci se zeptat..
K 30.9. Jsem podala výpověď v předchozí práci ( těhotná už jsem byla) tudíž jsem končila k 30.11. ve 13tt. Ihned tj. 1.12. Jsem nastoupila do nové práce, kde o těhotenství věděli, nicméně mne ve zkušební době (24.1.) vyhodili (z důvodu těhotenství - to ale řeším s právníkem), k 25.1. jsem nastoupila na neschopenku - zjistili mi vysoké riziko preeklampsie. Nastupuji na materskou 13.4. Mám na ni vůbec nárok?
Predtim jsem pracovala 5 let nepretrzite, a jestli to správně chápu, tak by mi měla běžet ochrana lhůta (180dni) z práce, kde jsem těhotná již končila.

Děkuji za odpovědi 🙈

krisstina93
12. dub 2024

Mas, odpracovano mas dost a jsi v ochranné lhůtě, která je 180 dni od konce zaměstnání.

konidana
Autor odpověď smazal
Zobraz
j.a.n.i
12. dub 2024

Jo, v klidu, narok mit budeš.

nelly_strokova
12. dub 2024

@krisstina93 No pozor, ochranná lhůta trvá tak dlouho jako poslední zaměstnání, ale maximálně 180 dní, ale pokud bylo zaměstnání kratší, tak kratší dobu.

j.a.n.i
12. dub 2024

@nelly_strokova Nikoliv jako to poslední, ale jako to, které koncila těhotná, v jejim případě je to tedy tech 180 dnu od 30.11. a nastupem do noveho se ten beh přerušuje.

krisstina93
12. dub 2024

@nelly_strokova ne pokud byla těhotná už v tom předchozím zaměstnání, tak se počítá i to. Takže má normlane tu lhůtu 180 dni. Kratší by to bylo, pokud by otěhotněla až v tom novém třeba ve zkusebce.

autor
12. dub 2024

Dekuju holky! 😊 pani na OSSZ mi nebyla pomalu schopna odpovedet. 🙏🏻

autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
autor
15. dub 2024

@krisstina93
Holky, tak je to jinak : od 1.1.2024 se do ochranné lhůty nezapočítává neschopenka. Tudíž o tu se laicky prodlužuje ta lhůta.
Posílám přímo odpověď na můj konkrétní případ.
2. Při nástupu na PPM musíte být nemocensky pojištěná nebo být v ochranné lhůtě, která trvá maximálně 180 dnů. Pokud nemocenské pojištění trvalo kratší dobu, trvá ochranná doba tolik dní, kolik trvalo pojištění. Ochranná lhůta se počítá z posledního pojištění, které trvalo před nástupem na PPM. Ve vašem případě je to zaměstnání, kde jste pracovala 1.12 – 24.1. Doba pojištění tedy trvala 55 dní. Stejnou dobu tedy trvá i ochranná lhůta, která je zde 25.1 – 19.3. V době nástupu na PPM tedy už v ochranné lhůtě nebudete.
Ve Vašem případě, kdy již netrvá ochranná lhůta, ze skončeného zaměstnání, ale splňujete potřebnou dobu pojištění, platí, že nárok na PPM Vám vznikne, jestliže až do dne nástupu na PPM budete pobírat nemocenské z dřívějšího pojištění.

Pokud tedy Vaše pracovní neschopnost trvala do 12.4. a na PPM jste nastoupila 13.4., nárok na tuto dávku Vám tímto vzniká.

@j.a.n.i

j.a.n.i
15. dub 2024

no, jinak to neni, ta odpověď, kterou jsi dostala, je sice krásná, ale z půlky blbě... Protože ochranná lhuta se nepočítá z posledniho zamestnani, ale z toho, které skončilo v době těhotenství, takže ty máš celych 180 dnu a tedy bys narok měla i bez využití te neschopenky.

autor
16. dub 2024

@j.a.n.i upřímně, já už se v tomhle fakt nevyznám 😏tak děkuji!

j.a.n.i
16. dub 2024

ty muzes byt každopádně v klidu, ty prostě narok mas a to je to hlavni 😊