Nárok na PPM. Budu mít?

Zodpovězené
15. dub 2024

Dobrý den,

k 30.9. jsem podala výpověď v předchozí práci (těhotná už jsem byla), tudíž jsem končila k 30.11. ve 13. tt. Ihned, tj. 1.12., jsem nastoupila do nové práce, kde o těhotenství věděli, nicméně mne ve zkušební době (24.1.) vyhodili (z důvodu těhotenství - to ale řeším s právníkem), k 25.1. jsem nastoupila na neschopenku - zjistili mi vysoké riziko preeklampsie. Nastupuji na mateřskou 13.4.

Mám na ni vůbec nárok?

Předtím jsem pracovala 5 let nepřetržitě, a jestli to správně chápu, tak by mi měla běžet ochranná lhůta (180 dní) z práce, kde jsem těhotná již končila.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz a za důvěru, se kterou se na nás obracíte. Ptáte se nás na to, zda budete mít nárok na PPM.

Nárok na PPM je stanoven dvěma podmínkami:
1. Být nemocensky pojištěná minimálně 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na PPM: Tuto podmínku dle svých slov splňujete.

2. Při nástupu na PPM musíte být nemocensky pojištěná nebo být v ochranné lhůtě, která trvá maximálně 180 dnů. Pokud nemocenské pojištění trvalo kratší dobu, trvá ochranná doba tolik dní, kolik trvalo pojištění. Ochranná lhůta se počítá z posledního pojištění, které trvalo před nástupem na PPM. Ve vašem případě je to zaměstnání, kde jste pracovala 1.12 – 24.1. Doba pojištění tedy trvala 55 dní. Stejnou dobu tedy trvá i ochranná lhůta, která je zde 25.1 – 19.3. V době nástupu na PPM tedy už v ochranné lhůtě nebudete.

Ve Vašem případě, kdy již netrvá ochranná lhůta, ze skončeného zaměstnání, ale splňujete potřebnou dobu pojištění, platí, že nárok na PPM Vám vznikne, jestliže až do dne nástupu na PPM budete pobírat nemocenské z dřívějšího pojištění.

Pokud tedy Vaše pracovní neschopnost trvala do 12.4. a na PPM jste nastoupila 13.4., nárok na tuto dávku Vám tímto vzniká.

Pokud máte další otázky nebo potřebujete poradit v jiných oblastech, můžete kontaktovat přímo naši Poradnu Na počátku, která je tu pro těhotné a matky v náročných životních situacích.

Přejeme Vám klidné jarní dny.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz