• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Nastoupily jste na MD později, než 6 týdnů před porodem?

6. května 2014 
Ahoj! Nastoupila jste některá na MD později, než těch 6 týdnů před porodem? Jak to pak ve skutečnosti bylo s počtem týdnů, kdy jste pobíraly MD? Já bych ráda nastoupila na MD zhruba 4 týdny před porodem...ale nějak se nevyznám v tom krácení...Přijde mi to hrozně zmatečné...myslela jsem, že ať nastoupím kdykoliv, budu mít těch 28 týdnů jistých, takže mi pozdější nástup přišel výhodnější...pobírat co nejdéle běžný plat a pak řádnou mateřskou...
6. kvě 2014 ve 03:19  •  3 děti  • Odpověz  • To se mi líbí
Zkus mrknout na www.cssz.cz, teď z hlavy nevím, ale někde přímo o tomto psali... Myslím, že si to nejde takto posunout, že bys šla třeba např.3 týdny před termínem porodu a tím si posunula MD.
6. kvě 2014 v 05:08  • Odpověz  • To se mi líbí (1)
Nastoupit na MD později jde, ale obereš se o tu dobu pobírání mateřské. Finančně se to přesto vyplatí, přece jen plat je vyšší.
6. kvě 2014 v 06:49  •  2 děti  • Odpověz  • To se mi líbí (2)
@1kacaba1 No právě že ne, pokud dobrovolně nastoupíš později než těch 6 týdnů před porodem, tak máš po porodu nárok pouze na 22 týdnů mateřské (celkově 28 týdnů, z toho min. 6 týdnů musím být vyčerpáno pře předpokládaným termínem porodu). Neplatí samozřejmě v případě, kdy nastoupíš podle předpokládaného TP včas a dítě si to rozmyslí a přijde na svět dřív třeba o tři týdny, tam samozřejmě zůstává ta doba čerpání 28 týdnů, protože v době nástupu na PPM byly splněny podmínky pro těch 28 týdnů.
6. kvě 2014 v 07:50  • Odpověz  • To se mi líbí (1)
autor
@sedmiteckas Já na to koukala, ale přijde mi to i tam dost zmatené. Asi zavolám na OSSZ. Ale děkuji!
6. kvě 2014 v 07:58  •  3 děti  • Odpověz  • To se mi líbí
Já se koukala a našla jsem tam přímo odpověď na tvůj dotaz, večer ti to zkopíruji, až se dostanu domu k PC.
6. kvě 2014 ve 13:58  • Odpověz  • To se mi líbí
Taky jsem to řešila a došla jsem k tomu samému co @ninive211
6. kvě 2014 ve 14:03  • Odpověz  • To se mi líbí
Tady přeposílám informace přímo z webu České správy soc.zabezpečení. Je to formou otázky:
Lékař mi určil termín porodu na 3. 6. 2014. Počátek šestého týdne před očekávaným dnem porodu mi připadl na 22. 4. 2014. Jelikož jsem se cítila dobře, rozhodla jsem se zůstat v zaměstnání o 2 týdny déle. Jak je to s nárokem na peněžitou pomoc v mateřství?
Podle platné právní úpravy nastává nástup na peněžitou pomoc v mateřství dnem, který pojištěnka určí v období od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Pokud pojištěnka tento den v tomto období neurčí, nastává nástup na peněžitou pomoc v mateřství počátkem šestého týdne před očekávaným dnem porodu (§ 34 odst. 1 ZNP). Jestliže počátek šestého týdne před očekávaným dnem porodu připadl na 22. 4. 2014 a vy jste si určila nástup na peněžitou pomoc v mateřství na dobu pozdější, např. na 6. 5. 2014, podpůrčí doba, která činí 28 týdnů (37 týdnů při porodu dvou a více dětí) začíná nástupem na peněžitou pomoc v mateřství, tzn. již 22. 4. 2014. K tomuto dni se také stanoví výše dávky, poskytována však bude od skutečného nástupu na mateřskou dovolenou, tj. od 6. 5. 2013 a náleží do vyčerpání podpůrčí doby, a to do 3. 11. 2014 (kdy uplyne doba 28 týdnů podpůrčí doby počítané od 22. 4. 2014).
6. kvě 2014 v 17:27  • Odpověz  • To se mi líbí (1)
autor
@sedmiteckas Děkuji moc! Tomuhle už rozumím :slight_smile:
6. kvě 2014 v 18:34  •  3 děti  • Odpověz  • To se mi líbí
Nemáš za co ;) takže zjednodušeně v překladu, ochudíš se sice o pár dní mateřské (o ty dny, o které půjdeš později), ale asi se to líp vyplatí finančně. Ikdyž jsem slyšela, že mezi mateřskou a normálním platem není velký rozdíl.
6. kvě 2014 v 19:02  • Odpověz  • To se mi líbí
Tvůj příspěvek