Nástup na mateřskou z nemocenské, prac. poměr byl ukončen

nevesta2708
12. bře 2017

Zdravím, prosím o radu..
od listopadu 2014 do listopadu 2016 jsem byla normálně zaměstnaná na dobu neurčitou. Pak jsem dala výpověď protože jsem si našla novou práci a v listopadu 2016 jsem nastoupila do nového zaměstnání. Po pár dnech jsem zjistila, že jsem těhotná a ze zdrav. důvodů jsem šla na nemocenskou, ale pracovní poměr mi byl ukončen den před nástupem na nem. To znamená, že jsem v novém zaměstnání byla asi tři dny.. Stále jsem na nemocenské, ale zajímalo by mě co teď. Porod mám v červnu, ale vůbec nevím co kde vyřídit a zda mám na něco nárok..
Moc děkuji za odpovědi 🙂

blahova_andrea
12. bře 2017

@nevesta2708 myslím, že na mateřskou mít nárok nebudeš. zaměstnaná již nejsi a podle toho, co píšeš, tak se nevejdeš asi ani do ochranné lhůty. tudíž budeš na neschopence až do konce šestinedělí a poté budeš pobírat rodičovský příspěvek.

caseopea
12. bře 2017

Taky si myslím, že na mateřskou nárok mít nebudeš, ale abys to věděla jistě, tak si zavolej na ossz a tam ti to řeknou určitě, ono jde hlavně se podílet na sociálním pojištění, aby jsi měla nárok, ale pokud by sis ho platila sama, tak bys myslím nárok měla, ale jaká bude výše mateřské, to opravdu netuším.

blahova_andrea
12. bře 2017

@caseopea jde přímo o nemocenské pojištění 😉 platit sama už si ho také nestihne. to nelze na poslední chvíli. to by s tím mohl kalkulovat každý

caseopea
12. bře 2017

@blahova_andrea Ale pracovala do listopadu minulého roku a kdyby si ho teď začala platit, tak by jí to možná ještě vyšlo, na nárok na mateřskou musí mít 270 dní. Pochopila jsem to tak, že nemá zaplacené 3 měsíce, pokud by stihla ještě tento, tak by to možná vyšlo, no ne? možná se pletu 🙂

blahova_andrea
12. bře 2017

@caseopea jenže 270 dní nemocenského pojištění není jediná podmínka pro mateřskou. další je, že musí být zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě 😉

nevesta2708
autor
12. bře 2017

A to je právě to. Nejsem momentálně zaměstnaná, takže mám nárok až na rodičovský příspěvek? A nebo ještě na peněžitou pomoc v mateřství...??

caseopea
12. bře 2017

@blahova_andrea Jo tak a jsem doma 🙂 já vím, že jsou dvě a teď jsem si tu druhou nemohla vybavit. Tak to v tom případě už nijak vyřešit nepůjde.
@nevesta2708 Tak pokud nejsi zaměstnaná, tak nárok na mateřskou nemáš a bude brát až rodičovský příspěvek na 4 roky, ale ještě je tu možnost vyřídit si mateřskou přes otce dítěte, pokud on splňuje podmínky pro mateřskou.

blahova_andrea
12. bře 2017

@nevesta2708 ochranná lhůta je 180 dní, maximálně však tolik, jak dlouho trval poslední pracovní poměr, takže až rodičák

blahova_andrea
12. bře 2017

@caseopea myslíš, jako aby o mateřskou žádal muž? no to by mu ale museli vyhovět v práci a sepsat s ním jinou pracovní smlouvu než z jaké tu mateřskou bude čerpat. nebo jsi myslela jen doložit nárok na mateřskou a volit si tím výši čerpání rodičovského příspěvku?

caseopea
12. bře 2017

Jde to vyřídit i přes muže a dělá se to prakticky jen papírově, stačí aby to měl na sebe napsané 7 dní a pak to může převést na matku a ta může pobírat dále. Jde o to, aby hlavně splňoval nárok na ppm, na úřadě to nikdo nikomu neporadí, je to pro ně moc papírování.

j.a.n.i
12. bře 2017

@caseopea Nebude mír rodičák na 4 roky, je na neschopence, tedy na ní může být až do konce šestinedělí a díky tomu může volit rodičák až do 7600,-

j.a.n.i
12. bře 2017

@caseopea Když se v tom nevyznáš, tak raději neraď, to co tvrdíš o PPM je totální blbost, PPM nejde na nikoho převést, pobírat ji vždy může pouze ten, kdo na ni má nárok a ve výši spočítané z jeho platu.

caseopea
12. bře 2017

Ale pokud nemá nárok na mateřskou, tak jak si může volit délku RP? Myslela jsem, že pokud nemá nárok na mateřskou, tak si nemůže volit výši RP. Takže když je na nemocenské, tak může? I když není zaměstnaná a nesplňuje požadavky?

caseopea
12. bře 2017

@j.a.n.i To co tvrdíš ty je blbost, jak může mít někdo na něco nárok, když nesplňuje podmínky?! To spíš ty nic neraď, když tomu nerozumíš! PPM jde převést, vím to přímo od zdroje z úřadu, ale nikomu se do toho moc nechce, je to moc papírování. Takže to, že ty o tom nevíš, neznamená, že to neexistuje.

caseopea
12. bře 2017

@j.a.n.i Jo a paní si to dítě asi udělala sama, tak určitě neexistuje otec, který by na ni měl taky nárok, že?!

absintka19
12. bře 2017

@caseopea j.a.n.i to napsal dobre, asi jsi je nepochopila, ona moc dobre vi co pise, to mi ver !
PPM-http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/davk...
RP-https://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/rodicovsk...

absintka19
12. bře 2017

@caseopea j.a.n.i pise presne "PPM nejde na nikoho převést, pobírat ji vždy může pouze ten, kdo na ni má nárok a ve výši spočítané z jeho platu." coz je pravda, pobirat ji muze otec ditete ale nejde prevest na matku kdyz ona nesplnuje. Tak prrrrr

j.a.n.i
12. bře 2017

@caseopea Ja tomu rozumim a na rozdil od tebe radim spravne. To ty o tom evidentne vis houby, kdyz ani netusis ze s neschopenkou do konce sestinedeli muzes volit rodicak do 7600,-

blahova_andrea
12. bře 2017

proc jsi na jani tak ostra? Ona ma pravdu.ona je ten zdroj co vi detaily, ktere jsme my laicke smrtelnice nepobraly.ona to zna do hloubky a vsem tu radi uz leta.trosku pokory by to chtelo. Nejak se rozmohl nesvar nenechat si poradit.nenechat se opravit.neprijmout nove poznatky od odbornejsich...☹

blahova_andrea
12. bře 2017

@caseopea ty mas na mysli to, co jsem psala.muz zada o materskou.pokud chce prevest peci o dite na zenu, tak to lze, ale neprevadi na ni materskou.tu pobira on.pokud chce u toho pracovat, kdyz je zena doma s ditetem, tak musi u jineho zamestnavatele nebo u toho puvodniho dostat novou smouvu na jinou pozici.pletou se ti nektere pojmy a pak je to zmatecne.proto te jani opravila

luciehutt
12. bře 2017

Já byla v nové práci měsíc.. Šla jsem na neschopenku, v práci se mnou ukončili pracovni poměr. Od 23 tt už nic nehrozilo, tak se neschopenka ukončila, nárok jsem neměla.
Také si myslím, že nárok mít nebudeš

j.a.n.i
12. bře 2017

@luciehutt Ne, na mateřskou mít nárok nebude, ale pokud neukončí neschopenku, tak na ten výběr rodičáku jo, to se právě váže na nemocenskou v souvislosti s porodem. A jinak tedy klobouk dolů, málokdo kdo už je na neschopence si ji nechá ukončit, když se stav zlepší a kor po skončení pracovního poměru 👍

luciehutt
13. bře 2017

@j.a.n.i Na výběr jsem měla taky, na sociálce mi dali nějaký papíry, které odevzdal manžel v práci. Pak jsem to přinesla zpět a mohla jsem si vybrat výši měsíčního příspěvku 🙂.
Tak neschopná jsem nebyla, proč dál dělat maroda.. Pracák mi vyšel skoro nastejno 🙂 a finančně líp o dvě stovky 😀

j.a.n.i
13. bře 2017

@luciehutt Jasně, přes manžela jo 🙂 já myslela jako sama za sebe, což je důležité třeba pokud je manžel OSVČ a neplatí si nemocenskou.

blahova_andrea
14. bře 2017

@luciehutt a ještě tě nelimitovaly vycházky, že? 😉 🙂

pozi
14. bře 2017

Ahoj, chci se zeptat,jak to budu mít s mateřskou,když jsem normálně pracovala,teď jsem otěhotněla a mám neschopenku na rizikové a od 1.3. mi zaměstnavatel změnil smlouvu na poloviční úvazek?Budu mít nárok na mateřskou?

luciehutt
14. bře 2017

@blahova_andrea Tak tak 🙂. Nebylo co řešit 🙂

luciehutt
14. bře 2017

@pozi Ahoj, prdlajz o tom vím, ale myslím, že nárok mít budeš normálně.. jsi zaměstnaná? Jsi....
Ale vážně nevím nic na sto procent, určitě se tu ozve někdo chytřejší 🙂..

Zase když máš novou smlouvu a máš tříměsíční zkušební dobu, tak mají nárok tě po 14-ti dnech vyhodit jako mě. Asi to bude podle toho, jak máš smlouvu...

pozi
14. bře 2017

Née,nemam zkusebni dobu,Jen mi zmenila smlouvu pry aby mohla nekoho vzit na tu pulku uvazku,ale ja to tomu prd rozumim,jinak zamestnana jsem

blahova_andrea
14. bře 2017

@pozi nárok na mateřskou mít budeš