Navázání mateřské po rodičovské, když pracuji na půl úvazku z domova celou RD

nazka
22. kvě 2019

ahoj holky, mám dotaz.. jsem nyní na rodičovské, která mi končí v prosinci. Teď jsem znovu otěhotněla a když by bylo vše ok, tak bych měla rodit v lednu. Moje otázka zní.. pracuji z domova na půl úvazku celou dobu. kolik bych měla brát ten první půlrok mateřskou? jako u prvního dítěte nebo se mi budou počítat procenta z té půlky? a prosím Vás, co kam pak hlásit?'moc děkuji!

malenka3
22. kvě 2019

@nazka pro odpověď prosím doplnit - jsi stále u téhož zaměstnavatele jako na první md? Pokud ano, půl úvazek je snížení toho původního nebo jiná smlouva? A nástup na 2. MD stíháš do 4 let 1. dítěte?

nazka
autor
22. kvě 2019

@malenka3 stiham.. a ano stale u stejneho zamestnavatele. a smlouva,abych rekla pravdu tak nevim,jestli je jina, nebo stejna a jen snizeni.. hodne se s tim sachovalo.. zjistim to. jaky to ma vliv? dekuji

miba10
22. kvě 2019

@nazka pokud se nemýlím, tak mateřská se počítá z posledního výdělku. Takže z toho co máš teď.
Jinak akorát zažádat na pracáku o navýšení rp abys ho stihla vybrat a pak klasika až dostaneš od dr papíry na nástup na mateřskou, tak se odevzdává u zaměstnavatele

iivetaak
22. kvě 2019

Pokud na MD nastoupis do 4 let věku prvního ditete a mas stále stejného zaměstnavatele - budeš mit ppm jako u prvního ditete.

nazka
autor
22. kvě 2019

@miba10 to bych mela min nez rodicovskou ale..

nazka
autor
22. kvě 2019

@iivetaak jee,tak to by bylo báječné

miba10
22. kvě 2019

@nazka jak jsem nakoupila tak prodávám. Já to řešila taky. Měla jsem nabídku na zkrácený úvazek, ale účetní mi právě řekla, že se mi pak přepočítá mateřská. Tak nevím 🤷‍♀️

malenka3
22. kvě 2019

@nazka pokud stíháš do 4 let a jsi stále u stejného zaměstnavatele, pak platí to, že se ti bude počítat výpočet podle nynějšího výdělku a porovná se to s vyměřovacím základem pro první mateřskou - dostaneš to, co je vyšší (pokud by sis náhodou vydělala teď víc, než dřív, měla bys vyšší a ne původní mateřskou, ale to nepředpokládám, takže ve finále budeš mít tu původní).

To, jestli se jednalo o snížení úvazku původní smlouvy nebo novou smlouvu - pokud by to byla nová, musela bys na tu na hlavní pracovní úvazek požádat o neplacené volno a podepsat novou smlouvu na jinou činnost, než kterou vykonáváš na HPP - to bys zcela jistě věděla. Pokud by to tak bylo, měla bys právo podat žádost o mateřskou jak z toho HPP, kde bys měla to neplacené volno, tak i na tom zkráceném úvazku (pokud z toho odvádíš sociální, což předpokládám, že ano). Ale to není obvyklé.
Spíš předpokládám, že se jedná o to, že jsi ukončila rodičovskou dovolenou a nastoupila zpět na svoji pozici, jen ti zkrátili úvazek, abys zvládla péči o dítě. Pokud to je takto, pak platí to, co jsem psala - budeš mít MD v původní výši,pokud sis teď náhodou nevydělala víc.

miba10
22. kvě 2019

Mateřská závisí na průměrném příjmu za 12 předcházejících měsíců, ze kterého se vypočítá denní vyměřovací základ.

malenka3
22. kvě 2019

@miba10 ano, ale pro matku, které trvá smlouva dle první md a stihne nástup druhé do 4 let, platí pravidlo původní ppm, pokud je vyšší, než nově vypočtená.

nazka
autor
22. kvě 2019

@malenka3 díky moc za rozepsani. vim, ze mi trochu menili pracovni napln a uz nevim kvuli cemu.. zeptam se v praci.opravdu dekuji

miba10
22. kvě 2019

@malenka3 tak nevím. Mě totiž smlouva trvá taky. Mám na dobu neurčitou. Ale stejně by mi to prepocitali a malé v té době byl rok a já měla rodicak nastavený do 3 let. Tedy se mi to nezdálo co mi bylo řečeno, tak jsem volala účetní s 25letou praxí a bylo mi řečeno to co jsem psala výše....

malenka3
22. kvě 2019

@miba10 to, že jsou účetní nevědomé a neznalé, mě nepřekvapuje. Každopádně o výpočtu mateřské nerozhoduje účetní, vyplňuje podklady pro sociálku, ale není to její práce.

@nazka pro klid duše máš zde oficiální odkaz na údaje sociálky, kde to opravdu je podložené. https://www.cssz.cz/web/cz/penezita-pomoc-v-mat...

Hledej dole odstavec přechod na md z RD. Podstatné je, aby trvala původní smlouva. Pokud došlo k její úpravě, tak nedokážu posoudit, ale myslím, že to nemá vliv a měla bys být v klidu. Pokud byla ale vypovězena a obratem uzavřena jiná, myslím, že to může být problém.

nazka
autor
22. kvě 2019

@malenka3 vylozene vypoved jsem nepsala.. maximalne upravu naplne a misto konani z prace na bydliste..

malenka3
22. kvě 2019

@nazka tak to by mělo být v pohodě. Každopádně účetní o tom nerozhoduje, ona vyplní podklady na sociálku. Osobně nevidím důvod, proč bys neměla splnit podmínku nároku na původní mateřskou.

nazka
autor
22. kvě 2019

@malenka3 jsi zlatá, díky moc. schválně Ti pak dám v budoucnu vědět, jak jsem dopadla

miba10
Autor odpověď smazal
Zobraz
alexovka
23. kvě 2019

Ahoj, ze své aktuálně čerstvé zkušenosti můžu potvrdit, že v případě další MD do 4 let věku dítěte se výpočet provádí z toho příjmu, který je vyšší. Brala jsem PPM na syna (nyní 2 a 10m) a přitom pracovala u stejného zaměstnavatele na zkrácený úvazek. RP jsem měla na 2 roky. Nyní jsem nastoupila na další MD a hned první PPM přišla ve stejné výši, jako tenkrát na syna. Pokud by se výpočet prováděl z příjmu za zkráceny úvazek, bylo by to dost nefer vůči pracujícím maminkám oproti těm co mezi dětmi nepracují. Takže ve finále mám nyní za PPM vyšší příjem, než za poslední měsíce za poloviční plat 😎

alexovka
23. kvě 2019

Jo a smlouva se mi měnila, kromě krácení úvazku také změna pozice a tím i náplň práce.

iivetaak
23. kvě 2019

@nazka Jo, opravdu to tak je. Mam to overene 😉

nazka
autor
23. kvě 2019

@iivetaak uf, skvele... diky
@iivetaak