Navýšení RD o 80 tis. - pro koho tedy bude platit?

nikahavel
18. bře 2019

Zdravím vás, našli jste někdo informací o tom jak je to myšleno s tou rodičovskou? Formulace " jen pro nově narozené děti" mi nic extra neříká a od kdy narozené. Máte někdo bližší informace o tom jak to teda má být?

alcar
20. bře 2019

@vendes myslim, ze ani to nic nezmeni. 😂

vineta
20. bře 2019

Jako navýšení je fajn věc, rodičovská by při současných podmínkách měla reagovat na vzrůst platů a cenové hladiny. Je teda sice fakt, že stát se jeví ve srovnání se západním světem velmi štědře, nicméně zároveň to tady prostě jako náhrada platu matky funguje, byť by nemělo. Stát by v první řadě měl podporovat matky při návratu do práce, zkrácené úvazky, práci z domova, a měl by v první řadě začít u sebe. Pracuju ve státní správě a přístup k ženám, který by se chtěly vrátit do práce dřív, než po 3 letech, je víc než tristní. Zkrácený úvazky prakticky neexistujou, o home office ani nemluvě. Ženy, který by chtěly být ekonomicky aktivní, tak prostě ani nemají jak. Pak je samozřejmě rodičák prostě faktickou náhradou jejího platu a to je prostě blbě...
A co se týká hranice zvýšení, přijde mi rozumný navázat jí na narození dítěte- kdyby se to vázalo na pobírání rodičáku, byli by na tom biti ti, kteří si vybrali zkrácené pobírání, tj. ve zkratce ti ekonomicky aktivní. Srovnávat s důchodem to nelze, protože to není průběžná dávka vyplácená po neurčitou dobu, ale jednorázová, pouze rozložená do určitého časového období.

barchen
20. bře 2019

Dle znění té jediné a správné petice podle petičného zákona k tomuto tématu, se požaduje navýšení na 300 tisíc pro všechny občany aktivně pobírající rodičovský příspěvek v roce 2020. Takže na rodiče/občany, kteří vyčerpali příspěvek dřív než k 1.1.2020 protože jim to jejich mzda a odvody na nemocenské pojištění umožnila ale pořád mají dítě do věku 2 až 4 let, se tato petice nevztahuje. Takže teoreticky už i maminku s 2,5 letým dítětem a s brutto výdělkem 25.000 Kč, (který je hluboce pod průměrnou mzdou a stejně tak nižší než medián) tato petice nepočítá jako občana, který by měl mít nárok, protože k té době už nemusí mít možnost změnit si výše čerpání aby dosáhla na potencionální zvýšení z důvodu nízké částky možné na změnu výše rodičáku. Rodiče s vyššími příjmy, kteří vyčerpali rodičák za jeden rok ale pořád jsou doma na rodičovské, jsou také vyřazeni. Na stranu druhou, rodiče, kteří aktivně pobírají rodičák, nejsou na rodičovské protože nastoupili zpátky do práce na stejný úvazek, takže jsou ekonomicky aktivní a vydělávají, s těmi petice počítá. Je tohle ta správná cesta?

elinka90
20. bře 2019

@ejosefikova pokud ho vzal jako nástup za mateřskou, tak ho může propustit kdykoliv bez nároku na odstupné s dvouměsíční lhůtou 🙂

elinka90
20. bře 2019

Vy co tu za to tak bojujete a pobíráte např. příspěvek na dítě, příspěvek na bydlení, uvědomujete si, že pokud se Vám rodičák navýší, tak Vám klesne tato jiná sociální dávka, takže si vesměs vůbec nepolepšíte?

drep
20. bře 2019

@vineta naprostý souhlas. Věčně se mele o nevýkonnosti zdravotnictví a úsporách atd, tak proč kruci např operační sály a ambulance končí ve tři? Je to obrovskej pool (různě) kvalifikovaných maminek doktorek (a vlastně i sestřiček), které v naprosté většině rády půjdou do práce na pár hodin a na to by byl odpolední provoz ideální. Ve tři bych předala mimčo mužovi nebo babičce a můžu uspat dva pacienty na žlučník. Já se realizuju, nezblbnu, něco vydělám, přijdu mezi lidi a zvýší se efektivita. Mám teda v plánu, až mi skončí ppm , navrhnout primáři, jestli by pro pracující nechtěl na jeden v týdnu prodloužit provoz anesteziologické ambulance, chápu, že pracující tam do tří nemusí stihnout dojít. A ještě ideálně s objednáním na čas, to bude úplná revoluce 😂 ale znám příapdy, kdy chtěly holky třeba po roce a było jim řečeno, že nehlásily třiletou rodičovskou, tak nazdar anebo že je vezmou jen na celý. V době brutální krize s nedostatkem personálu hodně zajímavej přístup.

bayt
20. bře 2019

@drep On je taky problém s atestací. V mém oboru je minimální uznatelný úvazek 0,5. Považuji to za diskriminační. Nevidím v tom smysl. Když už podpora žen, tak třeba i v tomto.

bayt
20. bře 2019

@vineta Přesně to jsem myslela tím, co jsem napsala. Stát se zdá být štědrý, ale jen to jen plivnutí v porovnání s tím, co by si ženská mohla vydělat a z čeho ušetřit. Takže ono je hezké, jak všichni volají, že na Západě nedostanou ženy nic (to není úplně pravda), ale už se nevidí, kolik si mohou ze své mzdy hodit bokem. Drtivá většina ženských by se shodla na tom, že než 80 tis. korun navíc, tak potřebujeme hlavně dostupné školky a zkrácené úvazky.

drep
20. bře 2019

@bayt já myslím, že i u nás je nějaká minimální výše úvazku, ale já to naštěstí stihla ještě těhotná 🙂 já chápu, že chodit někam dvakrát do měsíce, to se fakt o učení se nedá moc mluvit, ale s rozumem. A navíc, myslím, že i tobě by mohlo pomoct nelpět rigidně na pracovní době od 7 do 15, ne. Pochopila jsem z jiné diskuze, že jsi psycholožka (ty mimochodem u nás chybí naprosto zoufale a vůbec se tom7 nedivím) a já bych byla ráda, že mi za pacientem přijde psycholog v pět odpoledne, když druhá varianta je, že nepřijde vůbec.

bayt
20. bře 2019

@drep To je trochu jinak, ale s tím úvazkem bych si osobně nyní představovala dvě odpoledne v týdnu. A mrzí mě, že ani pak mi nebude nabíhat atestace :/ A všichni víme, jak to je, dokud tu atestaci nemáš.

ejosefikova
20. bře 2019

@elinka90 tak to se musel teda změnit zákon, protože když jsem ještě před rokem byla na školení personalistiky (chodím se vzdělávat jen tak ze zájmu, abych nepřišla o kontakt s realitou), tak tam byl podobný případ a zaměstnavatel musel platit odstupné, když nastupuje holka na rodičovskou, musí napsat žádost kde se zavazuje, kdy se vrátí s přesným datem (potvrdila mi to i moje maminka, která dělala personalistku ve firmě skoro 40 let), takže ji ani zaměstnavatel nemusí vzít nazpět. Ano, zaměstnavatel může dát náhradní paní výpověď, ale jaký uvede důvod, když dotyčná paní, co ji nahradila, nemá třeba ve smlouvě zástup za mateřskou?

lachtanice86
20. bře 2019

@penelopaw u nás ve městě máme MHD zdarma jako doprovod dítěte do 3let. Ale jinak máš víceméně pravdu. Jen já bych třeba uvítala větší daňové zvýhodnění na dítě. Třeba. Ale porodne bych dala všem.

azby
Autor odpověď smazal
Zobraz
elinka90
20. bře 2019

@ejosefikova ja myslela konkretne to, ze ma ve smlouve zastup za materskou. To by byl zamestnavatel sam proti sobe to do smlouvy nezadat.

ejosefikova
20. bře 2019

@elinka90 to by byl, ale mám kamarádku, která chodí jednou týdně za kolegyní, která nastoupila místo ní a ta tam právě má, že je zaměstnaná do data konce rodičovské té kamarádky a vím o dalších dvou maminkách, co to taky tak mají, oni ne vždy zaměstnavatelé přemýšlí (pokud nepřemýšlí personalistka, tak si to možná ani vedoucí neuvědomí).

barchen
20. bře 2019

@ejosefikova Zákon se neměnil. Situace je už celá léta taková, že pokud matka na začátku rodičovské uvede zaměstnavateli, že se vráti až po třech letech (po dni dovršení 3 narozenin dítěte), tak ji zaměstnavatel nemusí vzít zpátky ihned, pokud by se chtěla vrátit dřív, např. už po dvoch letech. Protože obvykle má za ní náhradu (často je to zakotvené ve smlouvě) a tato náhrada je pak pouze za dobu, co je dotyčná osoba na rodičovské dovolené. Pokud matka na začátku rodičovské uvede, že se chce vrátit po dvoch letech ale pak si to rozmyslí a chce zůstat tři roky, tak jí zaměstnavatel musí vyhovět. Tady stojí zákonník víc na straně matky než na straně zaměstnavatele. Pokud někdo bere jinou osobu jako náhradu za rodičovskou, obvykle je to ve smlouvě. Maminky po RD si často myslí, že zaměstnavatel jim musí držet místo, co je pravda ale je rozdíl držet místo a držet "židli". Židli držet nemusí, místo ano.

ejosefikova
20. bře 2019

@barchen jo tohle všechno vím, ale některé maminky tady na foru se do mně pustili, že nemám pravdu a on ji musí vzít nazpět hned (mám kamarádku, co teď doufá, že těch 80tisíc dostane, protože s tím počítala (paní na úřadě jí řekla, že s tím počítat může) a teď je zoufalá (trochu zbrkle volala vedoucímu a ten jí řekl přesně to, co jste vypsala)

nikahavel
autor
21. bře 2019

@travnulee jj vím já v Ostravě Jih začínám sbírat podpisy do papírové verze.
https://www.facebook.com/groups/828832667457185/