Navýšení rodičáku. Do kdy zažádat v lednu, aby se navýšil už v únoru?

3. led 2020

Ahoj, prosím o radu.
RD mam rozepsanou ještě na dva roky. Měla.jsem v plánu navýšit částku ,a zjistila jsem že jsem zřejmě těhotná (slabá druhá čárka a vynechaná ms)
Takže navyšovat budu, co nejvíc to půjde (měla jsem vysoký DVZa pobírala docela velkou mateřskou)
No je mi jasné, že to nestihnu ani tak vybrat celé.
Do kdy musím zažádat o zvýšení teď v lednu, abych měla.vyssi rodicak už v únoru?
A ještě jeden dotaz..budu mít zase. Arok.na PPM když mám smlouvu na dobu neurčitou?(dítěti je rok a kousek a PPM jsem pobírala)
Moc děkuji

No je mi jasné,že to

slayc
3. led 2020

do konce ledna, cim driv si zazadas, tim driv to vyridi. Pokud ma treba manzel/pritel vyssi plat nez si mela ty, muzes cerpat na nej, nejvice jde cerpat snad 40k od letosniho roku.. POkud ti pracovni pomer stale trva, narok na materskou opet vznikne 🙂

zuzan88
3. led 2020

Zažádej si klidně hned v lednu (měnit můžeš vždy co 3 měsíce), a jak je psáno výše pokud má chlap vyšší plat, jako ty čerpej na nej. Nárok na mateřskou zůstává.

autor
3. led 2020

@slayc děkuji. No chlap je OSVČ, platí si zdr.i sociální a tam nevím,podle čeho se počítá dvz

fifinka007
3. led 2020

Rodicovsky prispevek castku lze menit kazde tri mesice, max.castka je 70% 30 nasobku DVZ. Zase 8nedel pred porodem vznika narok na materskou dovolenou-ta je placena"zamestnavatelem",resp.se vyplaci ze socialniho pojisteni. A z toho vyplyva,ze zamestn.pak proplaci i dovolenou, protoze materska dov.se bere jako vykon povolani(za ten pul rok matersky), me proplaceli i FKSP. Rodicak muze cerpat i chlap,jak bylo uvedeno vyse. Taky jsem si rychle docerpavala rodicak, pred nastupem na materskou. Rodicak je vyplacen ze doc.davek- stat.

autor
3. led 2020

@fifinka007 takže jestli tomu správě rozumím, budu moci čerpat maximální částku měsíčně, co jsem.mela cca PPM?? Tak to vycházelo na cca kolem 960 a po zkrácení cca 650 na den

eithelwing
3. led 2020

Mám to podobné, akorát jdu na mateřskou už v dubnu. Neco jsem navýšila už předem, ted půjdu navýšit ještě.
První dceři budou na konci dubna 3, ja bych měla na md nastupovat v polovině dubna. Ani zaměstnavatel, ani ÚP mi neřekli, že bych neměla nárok, tak s tím počítám.

vladienka
3. led 2020

@slayc neviete co je potreba dolozit ak chcem cerpat podla dvz manzela?

zuzan88
3. led 2020

@vladienka na UP dostanete pro něj papír, který je potřeba nechat potvrdit... Klasika, jako u nás - denní vyměřovací základ atd.

astyna88
3. led 2020

Ahoj,ja tam pujdu koncem ledna,ted bude na up blazinec. Posledni rp mam za unor,tak aspon na ty dva mesice,dvz mam dle listu z sssz 902kc,tak to dam na max,ale stejne jim jeste dost daruji. Slysela jsem,ze pri vyrizovani rp uz se nemusi chodit pro dvz,ze se slucovaly registry a up to uz ma sam. Je to tak? Ja se jeste zeptam v lednu na up...

slayc
3. led 2020

@vladienka zamestnavatel mu musi vypnit denni vymerovaci zaklad a s vyplnenou zadosti dolozit na pracak 🙂

vladienka
3. led 2020

@slayc takto sme si mysleli, diky

fifinka007
3. led 2020

Jojo,melo by to byt zhruba jako ta materska, tech 70% 30nasobku jsem presne opsala z papiru,co mi ted prislo ze socialky(ted tozesilaji info o navysovani ty matersky na tech 300tisic).

lida9
3. led 2020

zazadej hned v pondeli o navyseni a zvysi ti to i za leden jeste... jinak dnes na urade nikdo nebyl, teda asi 3 maminky, tak to nebude tak zle jak se predpokladalo...

eamal
3. led 2020

Ahoj holky,omlouvam se za vpadnuti do diskuze,chtela bych se jen zeptat jak to presne je s tim rodicakem pres partnera (neni manzel), jsem ve stejne situaci jako zakladatelka,s tim ale,ze ja diky svemu DVZ nestihnu do nastupu na novou materskou vybrat vse a tak premyslim o tom cerpani pres partnera, ktery by dosahl na mnohem vyssi castku, takze bychom stihli vybrat vse...Jen nerozumim tomu,co by to pro me znamenalo,musel by byt tedy na rodicaku partner,ja bych musela zpet do prace? To bych pak, ale na novou materskou ztratila narok🤔
Topim se v tom, budu vdecna za vysvetleni a omlouvam se za tupon dotaz, samotne je mi jasne,ze to tak asi uplne nebude🤷‍♀️😂

slayc
3. led 2020

@eamal lze zadat zvyseni rodicovskeho prispevku pres otce ditete.. v praci mu vyplni potvrzeni o DVZ a ty to odneses s zadosti na pracak.. na rodicaku zustanes ty, ale budes cerpat pres dvz partnera, pal muzes pobirat vic, pokud je jeho dvz vyssi nez tvuj

eamal
3. led 2020

@slayc
moc dekuju🙂 a chapu tedy sprave,ze pak nastoupim klasicky na dalsi materskou aniz by se me to "nejak dotklo"? Ze budu mit bez problemu na tu materskou zase narok? Jde mi o to, jestli nekde nebude figurovat partnerovo jmeno jako osoby, ktera pobira rodicak a tim padem budu osoba,ktera mezi svym rodicakem a nastupem na materskou byla "bez niceho"... Snad me chapes🙂

lenoulinkaa
4. led 2020

V práci žádný DVZ nevyplní, ale vystaví přílohu k žádosti jako na mateřskou. Rozhodný období tam bude 12 měsíců zpětně před datem narozeni dítěte. A s tim si zajde na ossz a tam mu teprve určí jeho DVZ.

autor
4. led 2020

Holky, ještě k tomu navýšení.
KdZ půjdu na úřad v pondělí, potřebuju něco s sebou??podle mě.vsechny potřebné informace(ohledně dvz)tam.maji založené už při žádosti o RD, je to tak, že?
Protože i teď mi přišel ten informativní dopis a tam byl uvedený dvz.
A nebo, dá se zažádat i on-line?abych nikam.nemusela?? máte zkušenost?na jejich stránkách jsem se dočetla, že to lze s elektr.overenym podpisem (to nevím vůbec jak na to)a nebo přes datovou schránku, což taky nevím jak.
Dekuju

vladienka
4. led 2020

@lenoulinkaa na ossz uz sa nechodi, pokial dobre viem

lenoulinkaa
4. led 2020

@vladienka nechodí, pokud má matka normálně ppm. Pokud je to přes otce, tak mu to vypočítat musí. Nebo mu to udělají na Up?

vladienka
4. led 2020

@lenoulinkaa no tak ked nepotrebuje ani matka ist na ossz pri nastupe na matersku tak snad ani otec... ale tieto informacie nejak nikde oficialne nie su, je to unavne, nikto nic nevie

nat
4. led 2020

@astyna88 v dopise je dvz psane takze nikam nemusite,jen chci upozornit ze se na urad prace pro zmenu vysky RP musi do nejakeho data vcera jsem byla u nas a pani na urade me na to upozornovala,u nas je to do 25 kazdeho mesice aby stihly zpracovat 🙂Jinak se vyssi davka vyplati az dalsi mesic 🙂

autor
4. led 2020

@nat pokud bych zažádala přes internet, tak kolik si mám stanovit tu částku?pokud budu počítat s tím stejným údajem, jako je u PPM, tak tam se to liší od počtu dnů v měsíci, kdežto RP chodí částka stejná pořád..PPM mi chodila buď menší nebo větší podle toho kolik dní v měsíci tam bylo...Ale u RD?

uzivatelkapetra
4. led 2020

Byla jsem na úp 31.12. a paní mi nabízela, že mi to zvednou hned v lednové výplatě, takže to jde hned

uzivatelkapetra
4. led 2020

A s tím ti tam taky poradí ta úřednice, teda u nás mi to ochotně počítala kolik budu brát v jakém případě

nat
4. led 2020

ja jsem udelala tak ze jsem si spocitala kolik mi zbyva docerpat RP pred zvednutim k tomu jsem pridala zvednutych 80 tis a vydelila poctem mesicu kolik mi zbyva do konec rodicaku 🙂 Ja to tedy resila primo na uradu prace takze jsme jen rekla RC a hned mi rekly variantu jak vycerpat vse 🙂

slayc
4. led 2020

@lenoulinkaa no joo vlastne 🙂 diky 🙂

fifinka007
4. led 2020

@uzivatelkapetra tak to mate dobry,u nas je nyni dost neochotna "baba"😤

marry16
26. led 2020

@nat Ahoj ,mohu se zeptat co vse jsi musela dolozit k navyseni mesicniho prispevku ? Dekuji 🙂

nat
27. led 2020

@marry16 hojky ,vubec nic 😁přišel mi dopis kde bylo vysvětleno kolik jsem vyčerpala kolik mi zbývá před navýšením a denní vyměřovací základ.Dopis jsem vzala a šla na úřad práce a tam měly vše v počítači jen se mně zeptala kolik chci peněz na jak dlouho a bylo 🙂