Nemám nárok na MD, můžu si určit délu RP?

nikii18
27. zář 2017

Zdravím maminky, jelikož nemám odpracovaný ani rok, chtěla jsem ze zeptat jak to nyní je. Vím, že nemám nárok na mateřskou a dostanu pouze rodičovský příspěvek, zajímá mě zda se dá určit jeho délka nebo ho musím mít povinně na ty 4 roky. Popřípadě, když přítel pracuje, zda to nejde udělat nějak přes něj, ať už s tou mateřskou nebo s rodičákem, samozřejmě ale musí dál chodit do zaměstnání. Četla jsem, že rodičák se vyměří podle něj a může si pak určit dobu čerpání. Moc předem děkuji za odpovědi 🙂

nat
27. zář 2017

Ahoj,na materskou narok nemas to je jasne,ale pokud pritel pracuje muzes zadat o rp pres nej 😉.Na urade dostanes formular ten vezme pritel do prace tam vyplni a vratis zase na urad a je to 😉

nat
27. zář 2017

@nikii18 a muzes si zvolit jakou castku a na jak dlouho to chces 😉

terde
27. zář 2017

na peněžitou pomoc v mateřství musíš být pojištěna (ze zaměstnání) 270 dnů (nemusí být celý rok) + musí trvat pracovní poměr, případně být v ochranné lhůtě... o tom rodičáku - můžeš si ho zvolit podle přítele, on bude dokládat denní vyměřovací základ a podle toho si můžeš zvolit výši rodičáku - pro ten strop 11 500 měsíčně to vychází tak, že musí být hrubý příjem něco přes 16 tisíc (ale to si nepamatuju přesně)..