Nemám nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Co dělat?

evca_
13. lis 2019

Holky maminky moc prosim o radu. Byla jsem se dnes na socialce zeptat jestli mam narok na materskou a pani teda byla ne moc ochotna odpovidat a rovnou rekla ze nemam narok😢 jsem z toho na nervy. Momentalne jsem na UP od 3.9.2019. Termin porodu mam 6.2.2020.
Predtim jsem pracovala 2 mesice u noveho zamestnavatele. Nastup na MD bych mohla uz 12.12.2019 8 tydnu tedy pred porodem. Podminku 270 dni nemoc.pojisteni jsem splnila. Ochranna lhuta ma byt 180 dnu tak jsem byla v tom ze mam narok. Pani rekla ze jsem v poslednim zamestnani byla 2 mesice a tedy i ochranna lhuta je 2 mesice. Jak to prosim je? Jsem zoufala. Kdyz jsem si volala na infolinku socialky tak mi rekli ze narok mam.

nolies
13. lis 2019

@evca_ Pro nárok na MD musíš splňovat 2 podmínky. Musíš být účastna nemocenského pojištění 270 dní v posledních 2 letech před nástupem na MD a zároveň být pořád zaměstnaná, nebo být v tzv. ochranné lhůtě. Ta je dlouhá nejdéle 180 dní, nebo je tak dlouhá jako poslední zaměstnání. Jsou výjimky, kdy se bere i délka předchozího zaměstnání, pokud v něm došlo k otěhotnění, tam by se počítala lhůta jinak. Ale píšeš, že jsi byla na UP, takže opravdu v těm případě, je ochranná lhůta 2 měsíce a nárok na MD nemáš.

evca_
autor
13. lis 2019

@nolies ja ale otehotnela v tom predchozim zamestnani jen jsem o tom nevedela. Proto jsem se na radu socialky zamestnala alespon na 2 mesice (tenkrat rikala ze mi staci i 1mesic)

nolies
13. lis 2019

@zuzita15 Ochranná lhůta je nejdéle 180 dní a je jedno, jestli trvá 10 let nebo rok. Pokud by byl pracovní poměr kratší než 180 dní, tak ochranná lhůta je tak dlouhá, jak toto zaměstnání. Vždy se bere zaměstnání, ve kterém k otěhotnění došlo, většinou je to to poslední.

nolies
13. lis 2019

@evca_ tak to jsi tady nepsala...a to trvalo jak dlouho?

kiki1912
13. lis 2019

@nolies její předchozí zaměstnání trvalo 8 let. Psala to výše

evca_
autor
13. lis 2019

@nolies tam jsem pracovala 8let kdyz jsem to zjistila byla jsem na UP a chodila na pohovory pak jsem volala na socialku a rekli ze se Nevejdu do ochranne lhuty o 14 dni ze se mam zamestnat a tajit tehu aspon na mesic. Tak jsem to tsk udelala a zamestnala se na 2 mesice.

nolies
13. lis 2019

@evca_ to by mohlo vyjít. Kdy si přesně skončil ten pracovní poměr a kolik dní jak byla v tom druhém? A TP máš kdy?

evca_
autor
13. lis 2019

@nolies 1 zamestnavatel 8 let ukonceno 31.5.2019. Pak 1mesic (cerven) urad prace-mezitim zjistene tehu. Od 1.7.-2.9.2019 2 zamestnavatel. Od 3.9.2019 jsem na uradu prace. Termin mam 6.2.2020 a budu tedy zadat 8 tydnu pred terminem to je 12.12.2019.

nolies
13. lis 2019

@evca_ tak opravdu paní měla pravdu a o 14 dni by ti to nevyšlo. Jinak tvoje ochranná lhůta teď konci 30.1.2020. takže na MD nárok máš. Tam musíš nastoupit mezi 12.12.19 až 26.12.19. Jen asi budeš potřebovat potvrzení od dr, kdy došlo k otěhotnění. To už jsem opravdu nepočítala, v kolikátém tydnu jsi byla, když si koncila.

evca_
autor
13. lis 2019

@nolies dekuji ☺️tak snad.takto jsem to chapala i ja a to potvrzeni kdy doslo k otehotneni dam komu? Pani na socislce mi rekla ze dostanu od dr formular na materskou ten dam poslednimu zamestnavateli a ten to posle na socialku

nolies
13. lis 2019

@evca_ já bych si to nechala vystavit a kdyby byl problém na sociálce tak bych to řešila s tou konkrétní paní, která by to vyřizovala. Některé chtějí dokázat, kdy došlo k otěhotnění. Ale třeba ty to budeš mít v pohodě 🌼 A ano žádost dáš poslednímu zaměstnavateli.

motylcice29
13. lis 2019

@zuzita15 podminku pojištění splňuje, ale nesplňuje ochrannou lhůtu, která trva max 180dnu, nebo kratší dobu podle délky PP....mohla otěhotnět třeba už v prvním zaměstnání, netuším jak dlouho byla na UP, než nastoupila do poslední prace.

evca_
autor
13. lis 2019

@motylcice29 jak jsem psala vyse otehotnela jsem u prvniho zamestnavatele pak jsem byla mesic na UP a nastoupila k druhemu zamestnavateli

zuzita15
13. lis 2019

@evca_ to je jedno, kam spadas, podminky jsou vsude stejny, takze kdyz ti odpovi z Prahy 8, tezko ti muzou na Praze 9 rict, ze je to jinak 😉

zuzita15
13. lis 2019

@evca_ nehlede na to, ze mam dojem, ze spadas kamkoliv, v Praze to muzes vyridit na jakykoliv socialce (jestli se nepletu)

ocetnicek
13. lis 2019

Podle mě nárok na PPM není, protože mateřská i ochranná lhůta se počítá z posledního zaměstnání. Mně taky vypočítali PPM jen z posledního zaměstnání, které trvalo 6 měsíců. A to jsem předtím dělala 2 roky za větší peníze, to ale nikoho nezajímalo. Prostě poslední zaměstnaní a nazdar.

nolies
13. lis 2019

@ocetnicek není pravda, počítá se že zaměstnání ve kterém k otěhotnění došlo. Většinou je to poslední, ale u zakladatelky ne.

nolies
13. lis 2019

@ocetnicek myslím teď ochrannou lhůtu.

astyna88
13. lis 2019

Za me - zkus pssz na praze 8, tam mi vzdy bezvadne poradili i po emailu.

lachtanice86
13. lis 2019

@evca_ budeš muset prokazatelně dokázat kdy došlo k otehotneni, čili nějaké vyjádření gynekologa v jakém si týdnu.. To budou na socialce žádat, aby ti mohli započítat ochranou lhůtu z předchozího zaměstnání.

lachtanice86
13. lis 2019

A jinak tu informaci že jsi otehotnela v předchozím zaměstnání si měla napsat hned, to je totiž nejdůležitější

evca_
autor
13. lis 2019

@lachtanice86 dekuji tak to jsem opravdu netusila ze na tom zalezi a to potvrzeni od gynekologa dolozim socialce kdy? Zadost budu davat druhemu zamestnavateli a ten vyplnene od neb posilat na socialku

lachtanice86
13. lis 2019

@evca_ řekla bych že to budou prověřovat, pošlou dopis že nejspíš nemáš nárok a ty jim to potom doložís. Nebo zajdi do bývalé práce a zeptej se jestli ti ten vyplněný formulář nedají do ruky a ty to vše dones na socialku sama. Nebo zavolej na socialku, řekni to, že si otehotnela v předchozím a zeptej se jak to doložit .

evca_
autor
13. lis 2019

@lachtanice86 oki zkusim tam zavolat a zeptat se a pak az mi da gynekolog papir pro posledniho zamestnavateke tak jim to zanesu at vyplni a zkusim zanest sama. Dekuji 😉