Nemáme nárok na porodné ani přídavky?

zuzana0809
25. dub 2016

Ahoj.V listopadu čekáme naše první miminko.Dnes jsem se dozvěděla že nemám nárok na porodné ani přídavky.Nechápu to.Přítel je OSVČ ale já jsem normální zaměstnanec.Daně odvádíme oba dva akorát teda přítel si neplatí zatím nemocenské pojištění jen socku a zdrávku.Kde je tedy chyba?Bylo mi řečeno že mám nárok jen na mateřskou a rodičák nebo co.Ale jsem taky prvorodička.Nebo je porodné jen pro samoživitelky?Pochopila jsem ze starších diskuzí že holky zapírají otce dítěte aby dostali porodné?Díky pokud mi to někdo vysvětlíte.

makronka222
14. dub 2017

Zavolej si na socialku

boure888
14. dub 2017

Stát chce ať máme děti a porodné jen pro sociálně slabé nebo nepřispusobivé i na druhé, proč né na první pro všechny? Ta výbava je drahá....

lovely_creature
14. dub 2017

@boure888 sociální dávky mají pomoct lidem s nižším příjmem. Porodní je pro lidi s příjmem něco na 20 000... Ostatní si na to prostě musí našetřit.
Zatížení rozpočtu státu by bylo ročně zhruba 1,3 miliardy ( 105000 děti x 13000 porodné) na to by stát musel vybrat na daních....

karlajasmine
14. dub 2017

@boure888 výbava nemusí být drahá, to záleží, co a kde člověk kupuje.

kituska20
14. dub 2017

My jsme například porodné na první dceru dostali. Manžel měl 18 hrubého a já studovala vejšku. Teď už se v žádném případě nevzlezeme. Ale nestěžuji si. Nedělala jsem si děti kvůli dávkám

absintka19
14. dub 2017

@lovely_creature na Slovensku ma kazda porodne, staci chodit na vysetreni, a taky to zvladaji ,🙂

xpila
14. dub 2017

@boure888 Ty chceš děti, ne stát 😉

jamia
14. dub 2017

@zuzana0809 Prý nárok JEN na mateřskou a rodičák... i kdybys měla mateřskou třeba jen 10 000, tak dostaneš od státu celkem 60 000, na které si lidé, kteří mají nárok na porodné, nesahnou. Porodné je 13 000. Takže kdo dostane víc? K tomu máš samozřejmě 220 000 rodičák.

Doporučuju navštívit příslušné sekce webu MPSV a ČSSZ. Já vím, že je to nepopulární názor, ale o zajištění dětí se mají starat rodiče, nikoli stát.

betelgeuzz
14. dub 2017

@absintka19 a ty víš, kolik mají na Slovensku mateřskou, rodičák, nemocenskou, ošetřovačku, důchod, kolik% z platu odvádí na sociální? napsat, že tam mají porodné a zvládají to je dost omezený pohled.

absintka19
14. dub 2017

@betelgeuzz ano vim, zila jsem tam 28 let, omezeny pohled nemam, hawk.

lovely_creature
14. dub 2017

@absintka19 a v Americe si platíš každý zákrok doktora... Každej stát má jiný sociální systém a vyjmout jeden zákon bez ohledu na další souvislosti je podle mě nic nevykazují i. ČR je co se týče sociální podpory v top 10 státech evropy, já si nestěžuju.

lovely_creature
14. dub 2017

@absintka19 zkusím to říct jinak. Nejsem proti ať se zvedne hranice aby si dosáhlo víc lidí a klidně ať se zvedne příspěvek, ale plošně dávat peníze mi přijde jako vyhazování. Holky co zůstanou samotné, nebo bez práce, těm ať se pomáhá, ne lidem kdy oba rodiče mají dohromady 40 hrubýho...

j.a.n.i
14. dub 2017

@lovely_creature Vidíš a já si zas nemyslím, že by se měly zvýhodňovat ty, které tak blbě vybírají otce svých dětí, že jsou už od porodu sami... porodné bych zrušila úplně a bylo by.

kikina0009
2. čer 2017

@marry16 dle mého jse dokládají stejne papíry jako kdy byl muž Čech akorát pokud má přijmi z ciziny tak je tam na to kolonka a firma mu jeho přijmi musí potvrdit tak samo jako kdyby pracoval tady 🙂 potřebuješ jen porodné a pak potvrzení o čtvrtletním příjmů u obou jak u tebe tak u manžela 🙂 pokud jsi vzpomínám tak tam byla i kolonka pro přijmi ze zahraničí 🙂

janavernero
30. zář 2017

Asi to,ze porodny by mel dostat kazdy,bez ohledu na to jaky ma prijem... Tady v tomhle state se fakt vyplati makat !!!

marketst
16. říj 2017

Já jsem pro, aby bylo porodné pro všechny, holky. Dyť je to je jednou (nebo dvakrát, max. třikrát) za život, z toho se stát přece nepoloží... Jinak jsem našla šikovnou stránku k tématu, jsou tam různé kalkulačky na jednom místě, jak na přídavky na děti, tak na živobytí atd. https://edufi.cz/am/kalkulacky/

marry16
17. říj 2017

Tak uz to bude mesic a stale zadny dopis ohledne porodne 😞😞

marketst
18. říj 2017

@marry16 Ty si teda dávají na čas :/

iraari
18. říj 2017

jde o to jaký máte příjem, také jsme neměli nárok na porodné a přídavky jsem pro jistotu ani nezkoušela, protože mně bylo jasně že do té kategorie nespadáme.

pt1981
18. říj 2017

Muj manzel je taky OSVC. Nedostala jsem ani kc. Prvni dcera 2014, druha 2017. Jsem zamestnanec a manzel si zdravotni a socialni plati

iraari
18. říj 2017

ale jinak když už jsme u toho porodně by se mělo zrušit pro všechny y byl by klid. Když chce člověk dítě tak přece počítá s tím, že je to velká investice a má našetřeno, né že bude čekat co dostane za dávky.

iraari
18. říj 2017

@kukujda to je sice pravda co tu píšeš, že již při těhotenství máš se vším velké náklady, to sice ano, ale nikdo tě přece nenutí to dítě mít, to je přece každého svobodná volba.

lucie_91
18. říj 2017

No, ono upřímně, a snad mě za to nebudete kamenovat, kdo se rozhodne mít děti, musí být natolik zodpovědný, že je dokáže zabezpečit a nepotřebuje k tomu finanční výpomoc státu (mimo rodičák samozřejmě). Prostě to je tak... ale samozřejmě ne každým z nás se podaří mimčo naplánovat zrovna podle našich představ, někdy přijde jako překvápko ať už více či méně milé a musíme se k té situaci nějak postavit... A to se pak skutečně to porodné hodí... Ale pokud jsou příjmy vysoké, že na porodné nárok nemáte, tak je zase na druhou stranu docela vysoká možnost, že z těch příjmů si partneři dokáží za 9 měsíců slušně našetřit...

j.a.n.i
18. říj 2017

@lucie_91 Ale proč by měl stát víc podporovat ty nezodpovědné, než ty zodpovědné?

lucie_91
18. říj 2017

@j.a.n.i Ono to možná ani není tak o zodpovědnosti a nezodpovědnosti...tam už by se to asi špatně rozlišovalo, kdo z lidí, kteří mimčo neplánovali, je či není zodpovědný. To už by bylo hodně natěsno, navíc, jak by se to zodpovědnost hodnotila si nedokážu představit... Je to těžký...

j.a.n.i
18. říj 2017

@lucie_91 No a právě proto je nejlepší porodné zrušit a není co řešit. Nebo z toho udělat slevu na dani (pro všechny samozřejmě, ne podle příjmu), tím to dostanou všichni zodpovědní pracující a hotovo.

lucie_91
18. říj 2017

@j.a.n.i To je pravda. Ono se toho dá krásně zneužívat. Mě se teď u 3.mimča porodné netýká, ale přiznám se, bodlo by. Aktuálně se nám fin.situace natolik znestabilizovala, že netuším, co bude za měsíc.

mondulka21
19. říj 2017

@j.a.n.i moje slova, já bych zrušila i přídavky na děti (nebo že by se dávali třeba jen na 2 děti) a rodiny s dětma podporovala přes slevu na dani. Pak si někteří nadělaj hafo dětí, válej si doma šunky a žijou si v pohodě z dávek (většinou na úkor těch dětí).