Nemocenská a nárok na PPM

coreprincess
6. únor 2018

Byla jsem na rodicaku. Od 1.8.jsem nastoupila do práce. Tam jsem byla 3mes. A od 1.11.jsem byla u druhého zaměstnavatele. 8.12. mě doktor napsala neschopenku na rizikove(čekáme jednovajecne dvojcatka). Pracovní poměr mi však neukončili a trvá nadále. Do doby porodu budu na neschopence. Mam tedy nárok na ppm? Když jsem na neschopence ale prac.pomer mi trva? Tudíž jsem nemocensky pojištěna ne?

moni1989
6. únor 2018

Musíte mít za poslední 2 roky odpracovano 270 dní, počítá se do toho i nemocenská.

coreprincess
autor
6. únor 2018

@moni1989 a ne 180?

moni1989
6. únor 2018

@coreprincess nene, 270

coreprincess
autor
6. únor 2018

@moni1989 takže když 7.kvetna to bude 270dni co budu v práci a na nemocenské tak bych při stale trvající neschopence měla mít v červnu nárok na mateřskou je to tak?? Když budu stále mít prac. poměr a budu na nemocenske

moni1989
6. únor 2018

@coreprincess ano 😊

coreprincess
autor
6. únor 2018

@moni1989 no juch aspoň něco 😹

priefi
7. únor 2018

@coreprincess a pred prvni rd jsi pracovala? Pokud ano, nemas co resit. Maminy, ktere pracovaly, pak sly na MD a RD a pak hned mely dalsi ditko, dostanoi opet PPM. Dokonce pokud 160 dnu pred nastupem na MD dostanes padaka, tak mas narok na MD (i kdyz jsi na RD). Neco jineho by to bylo, kdybys pred predchozi RD nepracovala, musis mit odpracovano to minimum.

moni1989
7. únor 2018

@priefi no jo, ale nárok by měla jen v případě, že by pracovní poměr před první MD stále trval.

coreprincess
autor
7. únor 2018

@priefi
@moni1989
Před prvním tehu jsem nárok na ppm měla, ale prac.pomer mi byl ukončen po roce smlouvy. Tudíž jsem po rd nastupovala do práce nové. Ale nárok mít teda budu?:D

moni1989
7. únor 2018

@coreprincess Jo, nárok mít budete, ale z té poslední práce teď, jak jsme psaly včera 😉

coreprincess
autor
7. únor 2018

Byla jsem j jedny práci 1.8-31.10. a druhá 1.11.-poměr trvá, ale od 8.12.jsem na nemocensky do porodu. Ten má byt zhruba 14.7.

coreprincess
autor
7. únor 2018

Jj s z čeho se mi to bude počítat? Bude to 70%z toho z čeho se mi teď počítala i nemocenská?

priefi
7. únor 2018

@moni1989 jj, anebo kdyz to jde plynule za sebou (teda aspon myslim)

penelopaw
7. únor 2018

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství je odvozen od délky zaměstnání, vztahuje se i na matky v neschopnosti (já sama byla doma v PN od druhého měsíce těhotenství), ale v tomhle případě je pak menší vyměřovací základ, než kdyby maminka normálně chodila do práce a na MD nastoupila 6 týdnů před porodem.

coreprincess
autor
7. únor 2018

@penelopaw ale méně peněz než na neschopence se na ppm nedostává ne?

penelopaw
7. únor 2018

Nene, to určitě ne. Přiznám se, že si nepamatuju, jak moc se to krátí, to by Ti určitě řekli na České správě sociálního zabezpečení nebo možná na personálním u zaměstnavatele. Plat mám cca 20 000 čistého, u prvního dítěte jsem měla mateřskou určitě větší než 11 000, protože vím, že jsme to řešili kvůli rodičáku, který tehdy ještě nesměl měsíčně přesáhnout nějakou částku.

coreprincess
autor
7. únor 2018

@penelopaw hele co vim tak ppm je 70% z platu a nemocenská 60%

penelopaw
7. únor 2018

Přiznám se, že fakt netuším 🙂. Ale stopro je to víc, než na neschopence 🙂.

priefi
7. únor 2018

@coreprincess kdyz jsem ppm resila se mzdovkou, tak mi rekla, ze ppm se pocita z poslednich 12 odpracovanych mesicu (ktere neobsahovaly dpn), mesice, ktere obsahovaly dpn se udajne do prumeru nezapocitavaly. Kdezdo dpn se pocita.z prumeru z posledniho odpracovaneho kvartalu, takze z toho plyne, ze zaklad pro vypocet dpn a ppm je jiny. Vic Ti rekne mzdovka ve firme, kde pracujes, rekne Ti z ceho presne se Ti to bude pocitat. Ja osobne si myslim, ze mozna se to zpetne bude pocitat i z odpracovanych mesicu pred nastupem na prvni md, cili dle toho, co jsi mela u minuleho zamestnavatels, ale jista si nejsem. Davku vyplaci cssz, takze tam by Ti taky presne meli rici, z ceho Ti to bude pocitano.