Otec OSVČ, může nastoupit na mateřskou?

pavlina88
23. únor 2016

Ahoj maminky, moc Vás prosím o pomoc, jsme v takové divoké životní situaci a moc mi pomůže když se dozvím jak to tedy všechno je ☹
Mám 44 dní do termínu porodu, byla jsem zaměstnaná na HPP, pracovala jsem 11 měsíců + 6 měsíců marodila (nemocenská 5 300Kč) s tím, že za těch 11odpracovaných měsíců činila moje HRUBÁ mzda směšných 90 743,- Kč - neustále jsem byla s dcerkou na OČR, takže průměrná měsíční hrubá mzda mi vychází 8249 Kč a výše mateřské tím pádem asi 5700 Kč pokud jsem to na netu našla a spočítala dobře - to se prostě nedá zvládnout a utáhnout z toho bydlení, dvě děti, jídlo... přítel je OSVČ a měsíčně platí sociální (3409Kč) a zdravotní (1750Kč) nic navíc - mohl by nastoupit na MD on? Má na to nárok? a já pak až na rodičák a jak je to s jeho podnikáním během MD? Na netu jsem toho našla mraky, ale potřebuji poradit přesně k mojí situaci, moc prosím. S miminkem bych byla samozřejmě doma já, nebudu nikomu mazat med kolem huby... čekáme než dořešíme hypotéku a postavíme domeček, do toho prcek a takové směšné peníze... moc děkuji za každou radu, odkaz, cokoli... ☹

somalicats
23. únor 2016

@pavlina88 Pokud otec jako OSVČ platí jen ty povinné odvody, tedy soc a zdrav. pojištění, tak nárok na PPM nemá. To by si musel platit ještě nemocenské pojištění, které je u OSVČ dobrovolné, a to už nestihne. Takže o PPM budeš žádat normálně Ty a Ty si pak budeš i moct volit výši rodičovského příspěvku (do určité výše podle denního vyměřovacího základu). Otec dítěte na nic z toho nárok nemá, kdyby žádal o RP on, měl by ho automaticky na 4 roky.

pavlina88
autor
23. únor 2016

@somalicats já si to myslela, z toho co jsem četla na netu ☹ děkuji moc za odpověď

somalicats
23. únor 2016

@pavlina88 Jinak otec dítěte snad do domácnosti taky nějaké peníze přinese, ale pokud jich máte málo a žádnou finanční rezervu, tak bych sakra zvážila tu hypotéku - abyste ji vůbec měli z čeho ufinancovat.

pavlina88
autor
23. únor 2016

@somalicats ono tady jde hlavně o těch 6 měsíců té mateřské - jinak se žije když jeden přinese 5700 Kč nebo později těch 11500Kč - šla bych pak na dvouletou. Otec peníze samozřejmě nosí, vlastně živí celou rodinu on, Finanční rezervu máme, na hypotéku taky mít budeme, ale teď prostě člověk sype a sype a hromadí se to a ta mateřská 5700Kč na půl roku je šílená... Potřebovala jsem vědět jestli se to nedá udělat pro nás nějak výhodněji když člověk odvádí státu pořád tolik peněz a evidentně to na to vliv nemá...

somalicats
23. únor 2016

@pavlina88 Na 11500 Kč rozhodně nárok mít nebudeš, to bys musela mít příjmy v zaměstnání podstatně vyšší (tuším že to vychází něco přes 16 tis hrubého měsíčně). Takže rozhodně budete mít jako rodina nižší příjmy delší dobu.

pavlina88
autor
23. únor 2016

@somalicats s první dcerkou jsem pobírala mateřskou 12 000 Kč, nárok na dvouletou jsem měla a nikdy jsem nebrala přes 16 000 Kč hrubého, alespon ne na pasce 😀 tak nevím... rodičák je přeci daná částka 220 000 Kč a ty si ho můžeš rozdělit na jak dlouho chceš??

xpila
23. únor 2016

@pavlina88 Ty tu mateřskou ale počítáš špatně. Počítá se jen z toho, co jsi skutečně odpracovala, OCR nebo nemocenská na to nemá vliv.
Jinak pokud bude nižší než 7600, tak do teto částky můžeš požádat o doplaceni z rodicaku. Na řidičák 11500 určitě nedosahnes.
Otec na mateřskou nárok nemá a ani si přes nej nemůžeš zvolit výši RP.

xpila
23. únor 2016

@pavlina88 Pokud jsi mela mateřskou 12 tisíc, tak si ty příjmy takové mit musela. Mateřská je 70% platu.

somalicats
23. únor 2016

@pavlina88 Ne, počítá se to dle vyměřovacího základu podle hrubé mzdy. Navíc se nevolí doba pobírání, ale výše příspěvku a rozdělit si ho sice můžeš, ale opravdu jen do těch 70% DVZ, víc Ti prostě nedají. Ostatně pokud mi nevěříš, klidně si zavolej na pracák a nech si to spočítat 😉. Navíc pokud jsi s první dcerkou měla mateřskou 12 tis, tak jsi měla taky vyšší mzdu, čili ta ovlivnila pobírání RP 😉

pavlina88
autor
23. únor 2016

@xpila uváděla jsem, že ted moje hrubá mzda byla za 11 měsíců 90 743 Kč, nepočítám do toho OČR ani ted marodku na rizikovém. Jde zažádat o dorovnání mateřské z rodičáku? Tak to jsem ani netušila, že jde....

xpila
24. únor 2016

@pavlina88 Jenže to bys měla méně jak minimální mzdu, což není možné.
Ano, můžeš si požádat o dorovnání do 7600 Kč. Už se to ale odečítá z těch 220 tisíc.