Otěhotnění před koncem 3leté varianty RD, co teď?

jesie28
10. říj 2014

Ahoj holky. Můžete mi prosím některá poradit? Na rodičovskou jsem nastoupila 23.6.2012. Pobírám měsíčně 7600kč. Do kdy budu doma? Malej bude mít 9.1.2015 tři roky. Teď jsem znovu otěhotněla po IVF. Co dál? Kam se nahlásit? V práci mám smlouvu na dobu neurčitou. Mám jít do práce i když po IVF je to braný jako rizikový těhotenství nebo si nechat napsat marodku nebo se jít nahlásit na pracák? Jak dlouho dopředu? Prosíííím poraďte mi. Děkuji

romantika
3. lis 2014

@j.a.n.i jo to je pravda, ale v dnesni době je urcite fajn si praci spis udrzet nez to vzdat. tak jsem to myslela. pokud ma slusneho zamestnavatele, tak se urcite domluvi. Ja nemela a zavidim holkam, co se maj kam vracet a neresi další problém a to sehnat praci.

matysce
3. lis 2014

Ahoj, rodičák ti končí v lednu 2015. Termín porodu máš červen 2015, to je nějakých 5 měsíců. Z toho 6-8 týdnů před porodem nastupuješ na mateřskou. Takže vlastně je potřeba pořešit ty 4 měsíce..a to pak máš 3 možnosti:
1. v lednu nastoupíš do práce = na 4 měsíce největší příjem
2. snížíš si mateřskou = rozpočítáš si to, co nemáš ještě vyčerpané na zbytek období..tj. třeba teď od prosince do to května než půjdeš na mateřskou...sice budeš mít příjem si myslím něco kolem 4-5 tis? Ale budeš doma a v klidu...
3. půjdeš na neschopenku = omezené vycházky, s penězma taky žádná sláva..a myslím si, že na neschopenku můžeš nastoupit až v lednu, jak ti skončí rodičák...takže bys pak byla 4 měsíce na neschopence...
Být na tvém místě, tak jdu do druhé varianty...myslím si, že s penězma na tom budeš stejně jako na neschopence, možná i trochu lépe a nemáš omezené vycházky.

xpila
3. lis 2014

@matysce Ad 2. - s tím by musel souhlasit zaměstnavatel, RD má nahlášenou pouze do 3 let.

barus.8
3. lis 2014

Taky jsem to nedávno řešila a zvolila jsem jak píše @matysce druhou variantu-snížila jsem mateřskou. Brala jsem 2měsíce cca 3600, se zaměstnavatelem nebyl problém. U něj by nastal spíš, kdybych se chtěla vrátit do práce. A na neschopenku se starším prckem to si nedovedu představit, stihnout vše v čase vycházky.

j.a.n.i
4. lis 2014

@matysce Tak ještě je čtvrtá možnost a to rodičák neřešit, pouze domluvit v práci neplacené volno (což stejně člověk musí i u bodu 2) a být doma zadarmo, finančně to vyjde stejně jako varianta 2 a pokud dítko nechodí do školky, tak není třeba šachovat s rodičákem.

tahina
24. lis 2014

Pokud máš smlouvu na dobu neurčitou tak tě propustit v těhotenství nemohou.Přeřadit na jinou práci ano ale ty můžeš zůstat dnes i na tři směny když chceš.Jiné je to u smluv na tzv. Dočasné přidělení,ale to asi nemáš.