Otěhotnění v zahraničí. Co pak?

boruvka2019
18. zář 2019

Moc Vás zdravím holky,

a chtěla bych Vás poprosit o radu, pokud jste se ocitla některá v podobné situaci, nebo víte nějaké info. S manželem žiji již druhým rokem na Islandu a po různých peripetiích u lékařů nám bylo doporučeno, abychom začali přemýšlet nad miminkem. Ještě jsme úplně neměli naplánovaný návrat, ale kdyby se nám tedy miminko podařilo, úplně nevím, co si dál počít. Určitě bych chtěla mateřství strávit v Čechách, takže bychom se třeba ve druhém/třetím měsíci přestěhovali zpět do ČR. Ale co pak? Určitě bych si ráda našla práci, v oboru se mi to asi, jako vystudované učitelce, bohužel nepovede, ale zkusila bych samozřejmě i jiné možnosti. Kdyby to ani tak nedopadlo a nikde by mě už nechtěli jako těhotnou zaměstnat, co pak? Nahlásit se na ÚP a tam by mi vypláceli podporu? (Vypočítanou z islandského platu, nebo českého průměru?) A pak by mi vznikl i nárok na mateřskou? Nebo bych přešla hned na rodičovskou dovolenou?

Moc děkuji za všechny odpovědi, vůbec nechci aby to vyznělo, že mi jde o peníze. Jen jsem typ člověka, co má rád ve věcech pořádek a tak nějak ví, co může čekat. I když to pak všechno dopadne vlastně zcela jinak.

Mějte se krásně,
s pozdravem Pavla

laka_lacenda
18. zář 2019

Ahoj, no na českou mateřskou mít nárok určitě nebudeš - to bys musela být zaměstnaná a odvádět zdrav. a soc. posledních 270 dní v CR. I kdyby tě někdo zaměstnal, stejně nesplnis ty odpracovany hodiny. Tudíž mi vychází přihlásit se na UP a rovnou budeš mít rodicak. Nějakou podporu bys měla dostávat - v rámci EU funguje docela spolupráce (já si naopak převáděla českou podporu do Francie). Nicméně bych si zkusila zjistit, jestli nemáš nárok na nějaký mateřský peníze z Islandu: pracovala jsi tam, odvadela daně i pojištění. Nejsem si vůbec jistá, ale za zeptani nic nedáš. 🙂

merope
18. zář 2019

Ještě mě napadá, zda by se ti nevyplatilo si platit v ČR pojištění, i když jsi na Islandu - z toho by se ti pak ta mateřská mohla počítat. Ale nejsem si jistá, zda se to v konečném důsledku vyplatí.

j.a.n.i
19. zář 2019

@merope nemuze si jen tak platit nemocenské pojisteni...

cumaceka
19. zář 2019

@laka_lacenda Island neni clenem EU...

boruvka2019
autor
19. zář 2019

Island neni sice členem EU ale v EHP takže je to v dusledku skoro všechno stejné jako se zemí v EU. Takže i když jsme byli jednou nuceni jit na ÚP tak se mi podpora vypočítávala z islandského platu - na podporu má člověk nárok pouze pokud za poslední dva roky odpracuje rok, nebo tak nějak a do toho se mi Island normálně počítal 🙂
Přesně, nemohu si platit pojištění v ČR, když tam nepracuji 🙂

rosetatto
19. zář 2019

@boruvka2019 ahoj, záleží na tom jestli má island s ČR smlouvu (když není v EU), pokud má, tak musíš splnit podmínky, ze musíš mít odpracovano 270 dní, musíš se vejít do ochranné lhůty 180 dni (pokud to zaměstnání tak dlouho trvalo) do nástupu na PPM a musíš být evidovana na UP a brát podporu 😊