Peněžitá pomoc v mateřství přes manžela, existuje to?

xvitko13
14. led 2015

Ahoj holky 🙂, prosím o radu. Jelikož zřejmě nemám nárok na mateřskou (v červnu 2014 jsem ukončila 5leté VŠ studium a v srpnu 2014 jsem nastoupila do zaměstnání, kde jsem dostala výpověď ve zkušební době z důvodu, že jsem byla na nemocenské kvůli rizikovému těhotenství), existuje možnost pobírat mateřskou přes manžela? Víte o tom něco? Dnes jsem to totiž zaslechla v rozhovoru v radiu s nějakou pracovnicí ČSSZ. Máte s tím zkušenost někdo? Děkuji...

xpila
14. led 2015

@xvitko13 Pokud by mateřskou pobíral manžel, tak by nemohl pracovat na stejnou smlouvu, ale musel by se se zaměstnavatelem domluvit, aby mu dal jinou. Samozřejmě za předpokladu, že splňuje standardní podmínky pro PPM (tzn. účast na nemocenském pojištění minimálně 270 dní za poslední 2 roky a být ke dni nástupu na MD zaměstnán nebo v ochranné lhůtě).
Neměla spíše na mysli volbu rodičovského příspěvku přes manžela?

m_m_m
9. črc 2015

Ahoj, chtěla bych se zeptat na praktickou stránku věci ohledně mateřský přes manžela.
1) musim si "odbýt" 7 týdnů po porodu - takže nastoupim normálně na rodičovskou?
2) poté nastoupí manžel na těch 7 dní a já s ním uzavřu tu dohodu o péči o dítě - během těch 22 týdnů, co bude manžel pobírat tu mateřskou a já se o dítě starat, musím být na pracáku, aby za mě stát platil zdravotní pojištění?
Díky moc

klaarka
9. črc 2015

My to tak meli. Musela jsem papirove "predat" syna manzelovi (s overenym podpisem)6 tydnu po porodu. Pak jsem se hlasila na pracaku. Muz se vratil do prace po materske a ja sla na rodicovskou.

m_m_m
9. črc 2015

Děkuju moc a těch 8 týdnů po porodu jste byla na rodičovské?

klaarka
9. črc 2015

@m_m_m byla jsem na nemocenske.

m_m_m
9. črc 2015

děkuji

m_m_m
10. črc 2015

Ještě mě napadá - šlo by, abych dobírala rodičovskou na první dítě a paralelně s tím byl manžel na mateřské na druhé dítě?

xpila
10. črc 2015

@m_m_m Ne.

m_m_m
10. črc 2015

@xpila děkuju