Manžel na PPM, jak mám být vedená já?

sanousek
27. čer 2018

Zdravím holky. Chtěla bych se zeptat jak mám být vedená já po dobu, co bude manžel pobírat místo mě PPM? Jsem zaměstnaná, ale bohužel nemám nárok na PPM, tudíž já jdu na nemocenskou a po šestinedělí bude pobírat PPM manžel a já budu s dítětem doma. Zajímá mě, jak mám být vedená po tu dobu mezi nemocenskou a nástupem na rodičovskou dovolenou? Většinou tu holky byly vedené na ÚP nebo nikde a platily si zdravotní pojištění samy. Ale já, když jsem zaměstnaná? Můžu nastoupit na rodičovskou dovolenou, aniž bych pobírala peníze? Nebo musím dát výpověď?

niski
27. čer 2018

v práci můžeš být na neplaceném volnu, ale musíš si za sebe zaplatit zdravotní pojištění

blahova_andrea
27. čer 2018

na nemocenské budeš až do konce šestinedělí a pak plynule přejdeš na RD, nemáš žádnou přetržku, kterou by jsi měla řešit 😉

sanousek
autor
27. čer 2018

@niski Aha, to mě nenapadlo. Děkuji. 🙂

sanousek
autor
27. čer 2018

@blahova_andrea Takže můžu být na RD aniž bych pobírala peníze?

blahova_andrea
27. čer 2018

@sanousek RD je omluvené volno z práce na max. 3 roky a nijak nesouvisí s vyplácením RP od úp 😉

sanousek
autor
27. čer 2018

@blahova_andrea Výborně, děkuji. Vím, že ty už jsi mi na tohle tady nedávno odpovídala. Jen jsem se potřebovala ujistit, protože sestřička na gyndě mě postrašila, že už to tak nefunguje a je vše jinak. Tak snad to klapne. Díky. ;)

blahova_andrea
27. čer 2018

@sanousek a co přesně je podle ní jinak? pochybuji, že sestřička na gyndě některé věci ví, když je kolikrát neví ani úřednice, kterých se to týká o kus blíže

sanousek
autor
27. čer 2018

@blahova_andrea Prý jí říkala paní ze sociálky, že už není možné, aby pobíral PPM manžel a manželka byla s dítětem doma. Ale co přesně říkala, nevím, tak jsem se chtěla informovat, ale holky tady říkaly, že to pořád platí. A jelikož vím, jak to u nás na úřadech chodí, chci být připravená. 🙂

mrnousek121
27. čer 2018

já mám trošku jiný dotaz, ale snad někdo bude vědět. Jsem doma s dítětem na RD, ale zjistila jsem že jsem opět těhu, a jelikož nestihneme vybrat zbytek RD, mě napadlo že já bych šla na neschopenku a manžel na RD? šlo by to takto, prosím?

kac_kac
28. čer 2018

@mrnousek121 Máš na mysli že byste byli s mužem na RD oba? Jeden s mladším, druhý se starším?
Bohužel to tak nejde. Rodičovský příspěvek může pobírat sice kterýkoliv z rodičů, ale jen na nejmladší dítě v rodině. V okamžiku kdy se narodí další dítě, zaniká nárok na výplatu RP tomu staršímu.

kristyn.g
28. čer 2018

@sanousek já jsem četla že když bude pobírat ppm tak do práce chodit nemůže, že je to jako nemocenská?

blahova_andrea
28. čer 2018

@kristyn.g do práce chodit může, ale ne ke stejnému zaměstnavateli a na stejnou pozici, z jaké čerpá ppm 😉

sanousek
autor
28. čer 2018

@blahova_andrea Zaměstnavatel může být stejný, jen pozice a tudíž smlouva musí být jiná, ne?

blahova_andrea
28. čer 2018

@sanousek no však ano. nesmí být stejný zaměstnavatel a pozice

mrnousek121
28. čer 2018

@kac_kac nn mě jde jen o tu dobu než se to narodí, prostě když nám nevýjde vybrat RD na první, tak bychom si aspoň trošku pomohli tím, že manžel bude v práci, ale přepíši na něj RD a já tím pádem nemohu chodit do práce a půjdu na neschopenku jen po dobu než mě dají na MD.

lavender21
28. čer 2018

@mrnousek121 a dá sa ísť z RD na PN? Akože aj dostávať nemocenské?

ckei
28. čer 2018

@blahova_andrea zaměstnavatel být stejný může.

kac_kac
28. čer 2018

@mrnousek121 ááha, já jsem to původně pochopila blbě. Čistě teoreticky si říkám proč by to tak nemělo jít, ale tuhle situaci jsem neřešila, to by bylo jistější konzultovat s někým ochotným z ÚP kdo se zabývá těmihle dávkami. Nejsem si úplně jistá jak a z čeho se po ukončení RD vypočítává nemocenská, a jak je to s placením ZP.

mrnousek121
28. čer 2018

no ukončila bych normálně RD s tím že nastupuju do práce, ale ten den kdy bych ofiko měla nastoupit do zaměstnání, prostě omarodím a tím, že to není víc jak 3 roky co jsem doma měl by se počítat vyměřovací základ posledních 12 měsíců co jsem pracovala

mrnousek121
28. čer 2018

no trošku špekuluji, ale peníze se pro mrnousky bude hodit no

blahova_andrea
28. čer 2018

@ckei asi píšu nesrozumitelně. od začátku to bylo myšleno tak, že nesmí být zaměstnavatel i smlouva stejná! 😉 pokud stejný zaměstnavatel, tak na jinou práci, smlouvu a nebo tedy stejná pozice, ale u jiného zaměstnavatele

blahova_andrea
28. čer 2018

@mrnousek121 mám pocit, že pleteš RD a RP 😉

ckei
28. čer 2018

@blahova_andrea ano, nesrozumitelně, díky tomu by si některé mohly myslet, že je to špatně 😉

mrnousek121
28. čer 2018

@blahova_andrea v tom je rozdíl? Aha tak to jsem nevěděla.

mrnousek121
28. čer 2018

já mohu být na RD i když bude pobírat RP manžel? Já jsem myslela, že to tak nefunguje, že jakmile skončím pobírat RP, tak musím jít zpět do práce.

rebe
28. čer 2018

@mrnousek121 Při pobírání rodičovského příspěvku můžeš klidně pracovat, pokud ukončíš rodičovskou dovolenou. Z logiky věci tudíž nejspíš můžeš i čerpat nemocenskou, když onemocníš. Ale záleží na zaměstnavateli, jestli bude chtít, abys ukončila rodičovskou dovolenou a znovu nastoupila. Vzhledem k tomu, že prvních 14 dní pracovní neschopnosti platí on, je otázka, jestli ti na to přistoupí a jak se na tebe v budoucnosti po takovém řešení bude dívat.

mrnousek121
29. čer 2018

Aha takže jestli tomu rozumím, tak teda mohu pobírat i RP a nastoupím znovu do zaměstnání a v případě že bych onemocněla mám nárok na nemocenskou? Já totiž nechtěla plantat do tohoto dotazu fakt, že pracuju normálně na smlouvu při pobírání RP u jiného zaměstnavatele. Takže aby to bylo jasnější. U hlavního zaměstnání, které jsem měla před prvním porodem mám dobu neurčitou a jsem u tohoto zaměstnavatele vedená na RD na tři roky, teď co se malý narodil jsem nastoupila v jeho 8 měsících normálně na pracovní smlouvu a znovu jsem otěhotněla a jelikož nestihneme vybrat na malého všechny peníze, ráda bych si aspoň trochu pomohla tím, že budeme pobírat jak rodičák, tak já neschopenku a manžel výplatu, jan do boby než já nastoupím na řádnou MD, mimochodem stejně by mě zajímalo z kterého zaměstnání mi to budou počítat tu MD 🙂

sanousek
autor
29. čer 2018

@blahova_andrea Ještě budu otravovat, ale když ty se v tom tak vyznáš. 😉😀 Sestřička na gyndě mi chtěla dát papír skrz nástup na mateřskou, tak jsem jí řekla, že ho nechci, že na mateřskou jde manžel. Vyplnit tento papír tedy zřejmě na manžela a doložit ho poté při vyřizování na sociálce, že? Sestřička totiž neví jaké datum tam má napsat, ale já přece také nevím od kdy přesně bude manžel pobírat PPM. Už mi to papírování leze krkem. 😒

blahova_andrea
29. čer 2018

@mrnousek121 rd je omluvené volno v práci naprosto nezávislé na pobírání rp z úřadu práce 😉

blahova_andrea
29. čer 2018

@sanousek s tímto bohužel nemám zkušenost, tak neporadím. snad se ozve někdo fundovaný. normálně si žena vybírá datum 6-8 týdnů před TP, jenže chlap může jít až po šestinedělí a když se neví, kdy se to doopravdy narodí, tak je to fakt situace laikovi nejasná 😅 zkusila bych poslat dotaz na ossz, ti už to jistě několikrát řešili 😉