Pobírání rodičáku až do porodu. Máte zkušenost?

modrykonik147
15. únor 2020

Ahoj.chtela jsem se zeptat zda nemate zkusenost s pobiranim rodicovskeho prispevku az do porodu. ?Rodicak mam totiz vyssi nez materskou tak bych o nej nerada prisla. Je mozne se vzdat materske? Dekuji za odpovedi

kfs
15. únor 2020

Vzdát se mateřské je možné, ale je to dost složité + pojí se s tím další nevýhody: např. jsme si nemohla zvolit výši rodičovského příspěvku na druhé dítě, dali mi automaticky tu nejnižší variantu. Vzdala jsem se mateřské kvůli komplikované pracovní smlouvě, grantu atd. Paní na prac. úřadě mi dala formulář pro ČSSZ, tam jsem musela složitě vysvětlovat, posílali to na centrálu, odtamtud mi telefonovali... Je to dost opruz a pokud to není fakt nutné, nedoporučuju. Hlavně tedy kvůli nemožnosti volby výše rodič. příspěvku, prý mi kvůli tomu vzdání se mateřské nemohli stanovit vyměřovací základ.

rosa106
15. únor 2020

@kfs Nyní už to není tak hrozny, paní muže mít i tak rodicak max. 10 000 Kč měsíčně a nebo opět to lze navýšit přes manzela.

lucifux
15. únor 2020

Taky mám navyšováno přes manželův denní vyměřovací základ.

makronka222
15. únor 2020

Tak si dejte RP pres chlapa, pokud ma neco na pasce, at mate RP na maximum a vyberete vse.

takyjedna
15. únor 2020

Pokud mas h.ovno materskou, muzes si zazadaz na up o vyrovnani do vyse rodicovske. Na ossz si pozadas o formular -
Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku - tam ti vyplní kolik máš mateřské na den a na úp ti pak vždycky dopočítají kolik ti za měsíc doplatí

takyjedna
Autor odpověď smazal
Zobraz
modrykonik147
autor
15. únor 2020

@takyjedna dekuji moc

jironymou
15. únor 2020

@rosa106 Krasny den, jen se chci zeptat: jak to myslite max.10000 mesicne?Ja ted treba pobiram rodicak 17000 Kc uz od listopadu 2019 (jsem treti rok na rodicaku). Mam to vedene pres sebe a neni to vedene pres manzela...neco se zmenilo?☘⚘

rosa106
15. únor 2020

@jironymou Dříve to bylo tak, ze ten, kdo neměl nárok na mateřskou si nemohl volit délku rodičovského příspěvku a rovnou mu byla přidělena ctyrleta varianta čerpání - teď nevím, kolik to dělalo - pět tisíc třeba? Nyní, po změně zákona, mají i tyto ženy nárok na výši mesicni příspěvek, avšak jen do maximální výše deseti tisíc.

jironymou
15. únor 2020

@rosa106 joo tak... ja uz zacala panikarit, ze mi v nejblizsich dnech prijde dopis, ze mi to snizuji 🤦‍♀️ tak jsem hned klidnejsi.Dekuji a krasny vecer 🌻☘

tynakocianova
25. únor 2020

Ahojte chtěla jsem se zeptat čekám druhé miminko s termínem příští týden. Minulý měsíc sem byla na ÚP s tím že bych si chtěla zrušit RP na starší dceru, paní na ÚP mi dala jakou si hlášenku změn zaškrtla tam trojku a říkala až se mi to narodí tak že to mám co nejdříve poslat na ÚP toť vše. Moje otázka když tam zatrhla jen trojku mám vyplňovat i pětku o odejmutí RP. Když to pošlu nebudu pak muset kdyby náhodou vracet RP? Děkuji