Porod na Slovensku, hledám informace o mateřské a RD

bustedka
7. lis 2015
Ahoj holky, prosím máte někdo zkušenosti s porodem na Slovensku? Jsem CZ občan, už 3 roky pracuju na HPP na dobu neurčitou v CZ firmě. Přítel je však Slovák a já se za ním budu stěhovat na Slovensko. Nikde nemůžu dohledat informace týkající se MD a RD - zda se vyplatí dělat pobyt, zda mám nárok na CZ MD, následně RD, nebo zda mám vše řešit na Slovensku. Díky moc
bikiki
7. lis 2015
Ahoj, tak hlavně otázka je kdy budeš rodit... a na Slovensko odcházíš až po nástupu na mateřskou? Pokud je to v blízké budoucnosti, tak mateřská ti bude vyplácena z ČR a rodičovská je vyplácena podle trvalého bydliště. Nicméně ti určitě doporočuji nechat si trvalé bydliště v ČR, rodičovská tam je mnohem výhodnější už jen protože si můžeš nastavit jak dlouho budeš chtít čerpat (pokud sis platila nemocenskou a to určitě platila, když jsi byla zaměstnaná). To na Slovensku nejde... vyplácí se tu cca. 205 EUR měsíčně a je jedno jestli budeš rodičovskou pobírat rok, dva nebo tři. Co se týče zdravotní péče, tak dle mého názoru je v ČR mnohem lepší. Milionkrát jsem už četla jak jsou v ČR zastaralé postupy při porodech, vůbec se nebere ohled na přání matky atd atd... ale teda na Slovensku to je ještě tisíckrát horší, jak mám šanci pozorovat od rodiny i kamarádek. Já na Slovensku žiju už nějakou dobu, taky jsme odešla za manželem, ale až budu jednou rodit, tak to určitě bude v ČR. Kdyby jsi chtěla víc info, tak klidně napiš zprávu...
monasek84
9. lis 2015
Ahoj, mela jsem stejnou situaci, tak ti reknu jak to mam ja.

- Vybavila jsem si na SK povoleni k pobytu (prehlasit pobyt si na SK muzes stejne az po 5 letech, do te doby mas neco jako prechodny, tzn trvaly v CR a povoleni k pobytu na SK)
- Rodila jsem v Breclavi, ad 1 proto ze se mi libilo ze to je mala porodnice s moznosti volby a ne bezici pas jak treba v Bratislave a ad2 proto, ze zdr.pojisteni mam porad v CR ( i kdyz jsem pozdeji zjistila, ze kdyz bydlim na SK a v CR pojistovne me drzi pouze pracovni uvazek, mam narok na formular, ktery mi zaruci plnou zzdravotni peci v obouch zemich)
- takze malej ma 2 rodny listy a 2 obcanstvi, pobyt a zdr.pojisteni dostal po matce, takze jsem ho pak musela z obojiho odhlasit a prehlasit na SK.
- zazadali jsme na SK o porodny, ktery jsme dostali
- materskou jsem pobirala z CR
- rodicak beru 200eur ze Slovenska + mi CR doplaci rozdil ( v CR jsem si nastavila rodicak do 2 let ditete, tzn ze mam 200Eur z SK + 200Eur z CR)
- ted bude mit malej 2 roky, v CR nahlasim te budu doma do 3 let, tzn rok bez naroku na davku, ale pokud to dobre chapu, SK rodicak mi povezi dle zakona normalne do 3 let ditete.

Sem začni psát odpověď...

Odešli