Porodné, příspěvky - co je to "společná domácnost"?

nugetka20
2. kvě 2016

Dobrý den,
mám otázku ohledně porodného a různých dávek. Víceméně se počítají ze společného příjmu domácnosti. Tedy se chci zeptat:
Já: Trvalý pobyt s maminkou ve městě, která je OSVČ. Můj bratr bydlí již dlouhodobě v Praze, ovšem TP má taktéž na adrese ve městě. Popelnice a všechny poplatky platíme městu.
Přítel: Trvalý pobyt na vesnici, kde má byt. Zde spolu bydlíme - já však dál jezdím do města za maminou, tedy "domácnosti" mám defakto 2

Mimčo bude mít zapsaného otce, ovšem až se narodí, bude mít TP ve městě, jako já.

Prosím, poraďte, mám nárok na porodné? Resp. z jakého příjmu mám počítat příjem domácnosti? Město (já + mamina), případně dokonce město (já + mamina + bratr), nebo vesnice (já + přítel)?

andreaandrejka
2. kvě 2016

Je úplně jedno s kým a kde bydlíš a co kde platíš. Posuzuje se příjem tvůj a tvého partnera. Nárok na porodné máš v případě, že se vejdete s příjmy do 2.7 násobku životního minima.

j.a.n.i
2. kvě 2016

@nugetka20 Z příjmu ty a přítel, ale jestli je to první dítko a oba pracujete, tak to skoro jistě nevyjde.

nugetka20
autor
2. kvě 2016

No, je .... :(
A další příspěvky se taky počítají z nás dvou? Myslím příspěvky na dítě atd.. ? Někde jsem četla, že se to bere z roku 2014

andreaandrejka
2. kvě 2016

@nugetka20 Přídavky na dítě. A počítají se také z vás dvou.