Přechod z RD na MD. Co musim vyřídit?

misicka85
1. únor 2010

Ahojky,
potřebovala bych poradit,co všechno musím vyřidit a hlavně kdy a co všechno k tomu potřebuju,než budu přecházet z rodičáku na mateřskou. Nerada bych něco prošvihla a taky se mi nechce lítat s různýma papírama všude možně,tak abych si to ujasnila a vyřídila všechno nejlépe během 1 dne 😉
Na mateřskou bych měla nastupovat asi 1.4.2010, koncem února si chci zajít na sociálku vyzvednout všechny papíry (porodné,rodičovská,...) tak abych už je měla doma a nemusím po porodu nic shánět.
Na ten přechod z RD na MD je taky nějaký papír? A jak dlouho předem to mám jít na sociálku nahlásit?
A ještě mě zajímá to doplacení do zákonné výše mateřské,protože po tom snížení mi vychází PPM něco kolem 6tis,tak kdo mi to doplatí do těch 7600Kč a kde se o to žádá??? Děkuj moooc 😉

vojtisek2007
8. dub 2010

johnatanka - ty moje rady nepotřebuješ, všechno víš 😀 😀 😀
takže 2.5.2010 bys měla dostat výpověď + odstupný ale jelikož jsi těhule od zítra na neschopence propustit tě si myslím nebudou moci (s tím souvisí i ta ochranná lhůta pro nastoupení na mateřskou, které by se tě v tom případě vůbec netýkala, ikdyž tobě vyjde s chlupem) ....neschopenku pošleš do práce, tam ti to dovyplní a oni odešlou na sociálku - ze zaměstn.poměru nemocenskou čerpat nebudeš (myslím pobírat penízky) nepíšeš že bys pro firmu při rodičáku pracovala, kdybys chtěla čerpat nemocenskou ze živnosti (nevím jestli splníš podmínky, to nepíšeš), tak budeš dostávat už od zítra nemocenskou (prvních 14 dnů tedy ne, to jsi doma zadarmo) a potom bys v období nemoc. neměla fakturovat, když budeš vlastně čerpat ze ŽL nemoc. Jinak k tomu rodičáku v květnu měla bys dostat normálně plnou částku, skus kouknout je tady o tom samostatný téma

johnatanka
8. dub 2010

vojtíšku, to čerpám z tvých rad, takhle jsi mi to už jednou poradila 😉 , těhu jsme zkusili a vyšlo to 😉 , tak snad to dotáhneme do konce. Na ŽL nepracuji pro firmu, to je vedlejšák na sebe (výuka Aj), jinak jsem pracovala jako asistentka. Takže pokud budu na neschopence od svého zaměstnavatele, tak můžu fakturovat na svůj vlastní ŽL, ale se zaměstn to nemá nic společnýho. A tedy nemusím platit žádný zdravotní ani sociální kvůli ŽL, když to za mně platí zaměst...Pak akorát budu popř. doplácet z daňovýho přiznání....
téma jdu hledat, díky moc.

nissanek
8. dub 2010

vojtisek - diky, no nepotesila jsi me 😒 , jen me prekvapuje, ze mi za to zari poslali celych 11400 a ne jenom 11400/30*18 za ech 18 dnu, to je taky dobre? Preci mi to meli pokratit jen na dobu do 18.9. ?! Uprime, kdybych to byla byvala vedela, sla jsem na materskou 6 tydnu pred porodem, tedy v rijnu a platby se mi v jednoum mesici nekryly !!!! Mas tu trochu poradnu, co 😅 DIKY

j.a.n.i
8. dub 2010

nissanek - S rodičákem se nakládá jinak, ten se nepočítá na dny, ale na měsíce, takže za září máš teoreticky nárok na celý. Mateřská se počítá na dny. Pokud se ti v jednom měsíci potká rodičák a mateřská, tak se vezme kolik dostaneš mateřskou a z rodičáku se doplatí jen takový kousek, aby to celkem dalo celý rodičák. Ale jinak jo, optimální by bylo nastoupit na mateřskou na začátku října.

misicka85
autor
8. dub 2010

Holky,takže když jsem 1.-3.4. byla na rodičáku a od 4.4. na MD,tak mi v květnu příjde celý rodičák (7600Kč)+mateřská za těch 26 dní (4.4.-30.4.) ????A co mi jako pošlou navíc tak budu muset vracet? O tom vrácení mě bude něko informovat??

No jinak na té sociálce u nás mi opravdu řekli že rodičák si můžu přijít zastavit až budu mít potvrzený papír z OSSZ o výši mateřské. takže jako doufám že si s tím pohnou, ať to stihnu vyřidit co nejdřív a nemusím vracet pak ještě nějaké další prachy 😠 A doufám že teda neporodím dřív než to stihnu vyřidit 😝

vojtisek2007
9. dub 2010

misicka - jo přesně tak, a jestli ti mateřská za těch 26dnů udělá víc než 7600 tak budeš vracet celý rodičák.....někde to bez toho papíru z OSSZ nezastavujou, u nás třeba to zastaví bez problému, takže potom se nemusí nic vracet....

jajik25
9. dub 2010

Ahoj holky asi to sem nepatří ae potřebovala bych se na něco zeptat.Tenhle měsíc ještě pobírám mateřskou ale ta mi končí 10.dubna.Dostala jsem ropzhodnutí kde píšou že mi přiznaly za měsíc duben příjmy ve výši 4340,-.O tuto částku se mi teda sníží rodičák za duben z 7600,- na 3260,-?
Když to tak schrnu tak bych za ten duben měla dostat jen těch 7600,- ikdyž sem prvních deset dní brala ještě mateřskou?Už sem z toho opravdu jelen.Díky za odpověď

linda02
9. dub 2010

ahoj holčiny, chci jen přispět ohledně úřadu na Praze 8 Trojská. Od 18.března jsem nastoupila na mateřskou z rodičáku. Byla jsem na svém úřadě kde mám trvalé bydliště tam mi dali formulář, který jsem dala na Praze 8. Dávala jsem to tam hned (24/3) a teď ve středu (tedy po 14dnech) jsem se tam byla zeptat co a jak jelikož mi bylo řečeno, že mi pošlou papír, který budu muset podepsat a jelikož papír nedošel,rozjela jsem se tam osobně a k věci takže paní ,že tam už jsou papíry od zaměstnavatele, a že dávka už byla odeslána což sjem teda nějak nepochopila, ale raději se ještě zeptala co to jako znamená a znamenalo to, že už dávku (penízky)odeslali na účet 😵 a dneska sem zírala jako pako, že na účtě už byla mateřská (samo jen rozdíl) s tím, že na úřadu kde mám trvalé bydliště mi řekli, že mi též doplatí rozdíl a ten očekávám v pondělí. Takže jsem bud byla nějaká vyjímka, ale s úřadem na Praze 8 nemám teda problém. 😎 😎 😎 Přeji i ostatním maminkám aby měli stejný úspěch jako já a hlavně to chce teda raději se pořád dokola ptát a i ze sebe udělat (hlupáčka) a pak se i úřednice usmějí a vysvětlí 😉 Chce to hodně sil!!!!! 😉 😎

vojtisek2007
9. dub 2010

jajik - přesně tak, jeslti ti za duben přiznali mateřskou ve výši 4340, tak o to míň dostaneš na rodičáku, prostě za měsíc aby ti mateřksá + rodičák nepřesáhly 7600,.Kč 😒

linda - tak to gratuluju, úřednice asi zrovna měly nějaké "lepší dny" 🙂 🙂 🙂

jajik25
9. dub 2010

tak to je teda hezký,doufala jsem že ještě teď budu mít aspoň trochu víc.Ještě jedna věc měly by jsme vůbec nárok na přídavky nebo jiný příspěvky když manžel má zhruba 17 tisíc čistýho a já ten rodičák?

vojtisek2007
9. dub 2010

přídavky na děti si myslím že asi jo, máte dvě - zkus si zažádat od 1.2.2010 - myslím, že tři měsíce zpátky proplácejí, manžovi potvrdí příjem v práci, ty ho dokládat nemusíš, máš ten rodičák - všechny formuláře k tomu máš na www.mpsv.cz - státní sociální podpora - tam máš žádost o přídavek na dítě i povrtzení o příjmech, můžeš to vyplnit i v počítači a jen vytisknout. JInak kalkulačky na sociální dávky jsou na www.mesec.cz - ale nevím jak jsou spolehlivý...Pak se ještě dá žádat o příspěvek na bydlení nebo sociální příplatek (nebo tak nějak se to jmenuje)...zažádat můžete, maximálně vám to nepřiznají. 😉

aurecon
9. dub 2010

jajik: Dívala jsem se na kalkulačky co se týče přídavků a píšou, že příjem rodiny nesmí přesáhnout 20 832,- Kč.

vojtisek2007
9. dub 2010

oni jsou tři hranice na ty přídavky - můj chlap měl příjem kolem 30tis.(podle daňového přiznání) já měla ten rok ještě mateřskou ( ale do těch 68.000 )a přídavky nám utekly asi o 150korun....rodičák ti jako příjem posuzovat nebudou si myslím, jen mateřskou, zažádej si určitě, max. ti to zamítnou.

aurecon
9. dub 2010

jajik: Mrkni se třeba sem, tak požádat můžeš, za to skoro nic nedáš. http://www.kurzy.cz/kalkulacka/pridavky-na-dite/

aurecon
9. dub 2010

vojtisek: Na těch stránkách píšou (jsou aktualizované na letošek), že do příjmu se započítává i rodičovský příspěvek.

vojtisek2007
9. dub 2010

tak asi jo, mateřská 100% a rodičák teda už taky....ale stejně si myslím, že jajik nárok mít bude 😉

aurecon
9. dub 2010

vojtisek: Proč si to myslíš? Jejich příjem dělá kolem 24 tisíc, ne?

vojtisek2007
9. dub 2010

aurecon - no a náš příjem činil nějakých 36.000 a kdyby byl o 150,-kč míň, tak jsme přídavky dostali, ale zase máme tři děti...

jajik25
9. dub 2010

Mi jsme si o přídavky žádaly nějak koncem listopadu,to už sme měly dvě děti a nic nám nedaly protože to počítaly ještě za rok 2008.A jestli jsem to tehdy správně pochopila tak až od 1.října 2010 se to bude počítat z příjmů za rok 2009.Kdybych si dejme tomu žádala teď tak manžel byl leden,únor na pracáku a já pobírala mateřskou tak nevím jak to vůbec je.Já tomu totálně nerozumím.Předtím nám spočítaly to minimum že manžel měl 2800,já měla 2600 a každé dítě 1600,- a stejně jsme se nevešly.Pokaždý když si o něco zažádáme tak nám to zamítnou,docela mě unavuje pořád někde něco vyplňovat a nakonec nám stejně dají hovno.

aurecon
9. dub 2010

vojtisek: Aha, no to je možné, protože se rok či dva roky tomu požadavky dost zpřísnily. Teď na přídavky dosáhne o moc méně lidí než před léty.

vojtisek2007
9. dub 2010

aurecon - to bylo teď co se žádalo naposledy, myslím loni v říjnu nebo listopadu nebo tak někdy, ne před více lety

jajik25
9. dub 2010

Tak jsem to tak zhruba spočítala na těch kalkulačkách a vyšlo mi že by jsme stejně nic nedostaly ale až budu mít více času tak to spočítám pořádně a uvidíme co nám vyjde.Moc šancí tomu ale nedávám. ☹

vojtisek2007
9. dub 2010

já na to taky koukala a při dvou letech do 6ti let a dvou dospělých by příjem neměl být vyšší než 20800...tak nevím, ale podle mě tyhle kalkulačky nejsou zase tak přesný, lepší je si zažádat, tam ti když ti to zamítnou napíšou přesně i ten výpočet a všechno....

vojtisek2007
9. dub 2010

ještě jsem hledala a na tom měšci při zadání platu 24600,- my sice nevyšli přídavky, ale vyšel mi nárok na sociální příplatek a i příplatek na bydlení - jeho výška se jenom měnila podle toho jestli jsem zadala nájemní byt nebo vlastní - ale nárok by vždy

vojtisek2007
9. dub 2010

http://www.mesec.cz/kalkulacky/prispevek-na-byd...
přesně jsem to počítala na tomto odkazu

j.a.n.i
10. dub 2010

No já tedy nevím, ale při platu 24600,- mi nevychází ani sociální příplatek ani příspěvek na bydlení, do té kalkulačky se zadává příjem za čtvrtletí ne za měsíc.

jajik25
10. dub 2010

Mě to teda vychází.Sociální příplatek 1600 a příspěvek na bydlení 1698.Nevíte co k tomu je třeba za potvrzení a tak?

j.a.n.i
10. dub 2010

Sociální příplatek netuším, příspěvek na bydlení ... potvrzení o příjmech za minulé kalendářní čtvrtletí, nájemní smlouvu nebo výpis z katastru, musíš tam mít trvalé bydliště a všechny doklady o platbách spojených s bytem, jestli ještě něco, nevím.

j.a.n.i
10. dub 2010

jajik25 - a fakt tam zadáváš ČTVRTLETNÍ příjem ?

jajik25
10. dub 2010

průměrný příjem za čtvrtletí