Přechod z RD na MD, jak postupovat?

kacinda
19. srp 2015

Ahoj holky,Prosím muže mi někdo poradit jak postupovat při přechodu z RD na MD? Vím,že tu už nějake diskuze na toto téma jsou,ale nikde jsem se nedočetla,jestli to,ze jsem znovu tehotna musím zaměstnavateli oznámit dřív,než při tom kdy mu dam papír na potvrzení PPM. Smlouvu mam na neurčito a náhradu za me má.Děkuji za odpovědi

mysonek
19. srp 2015

@kacinda já myslím, že mu to oznamovat dřív nemusíš, ale myslím, že by to bylo vhodné. Aby zaměstnavatel věděl, že s Tebou nemá zatím počítat na další 3 roky a mohl se podle toho zařídit (náhradu sice má, ale nevíš na jak dlouho má smlouvu). Já to oznámila ve 12 týdnu, ale já od roka malé chodila na úvazek 0,2, takže u mě bylo jasné, že to musím oznámit dřív než 6 týdnů před porodem 🙂

kajalka
19. srp 2015

Já to oznamovala až s papírem na PPM, protože jsem byla v práci hlášená, že na rodičáku budu 3 roky a jsem 2.

zo_ja
19. srp 2015

To záleží taky na tom, kdy bys měla nastoupit. Pokud třeba za rok, tak to můžeš oznámit až s papírem, pokud za měsíc za dva, tak by bylo vhodné mu to sdělit co nejdřív, aby věděl. S normálním slušným zaměstnavatelem jednat normálně slušně a v přimeřených lhůtách, aby se i on mohl podle toho zařídit (např. tady prodloužit smlouvu s náhradou ap.)
Obecně bych počkala po I. trim, nejseš povinna oznamovat dvě čárky na testu, ale záleží tam na tom čase do nástupu, aby to bylo korektní. Tak nějak rozumně.

kacinda
autor
19. srp 2015

Děkuji moc za rady. Asi se tam teda někdy zastavím a řeknu,abych mela solidnejsi chování než má nás sef.

katakusa
4. lis 2015

Ahojte, mozno mi niekto poradi, kedze som sa nikde nedopatrala ako to je s prechodom z RD na MD ked mi este RD neskoncila. Ked mala 1.dcera rok a 4 mesice tak sa nam narodilo dalsie babatko. U zamestnavatela som mala uz vsetko vybavene, na HR sme sa dohodli, ze nechame rodicovsku cim dlhsie a nastup na MD nahlasime ku dnu porodu, co bolo 15/9/2015. Termin porodu som mala 13/9/2015. Povazovala som vsetko za vybavene, kedze s HR mame dobre vztahy takze vsetko poslali za mna na OSSZ. Avsak nasledne mi prisiel dopis z OSSZ, ze mi posuvaju nastup na matersku na 2/8/2015 co je 6 tyzdnov pred terminom porodu. Ked som volala na OSSZ pani, ktora to vybavuje, tak ju vobec nezaujimalo, ze som momentalne na rodicovskej, ale dookola opakovala, ze podla zakona je nastup ma MD medzi 8-6 tyzdnom pred terminom porodu. Mate niekto s tym skusenost? Bola som v domneni, ze si nastup mozem urcit sama a kedze som nepracovala "full-time", ale bola som na RD, tak tych 8-6 tyzdnov sa na tuto situaciu nevztahuje. Vopred dakujem. Katarina

evulina77
4. lis 2015

@katakusa nástup na mateřskou je opět 6-8 týdnů před porodem, stejně jako když odcházíš z normálního zaměstnání. Papíry pro vyřízení mateřské ti měl dát tvůj gynekolog, za termín porodu se bere datum, který určí gynekolog a podle toho se počítají ty týdny před porodem. Tan papír odevzdáš svému zaměstnavateli a on to odevzdá na OSSZ. Pak si zajdeš na pracák a tam dostaneš formulář kvůli zrušení rodičáku, jsou tam věci, který ti vyplní na OSSZ - denní vyměřovací základ a nástup na mateřskou a ten papír je pak potřeba odnést na pracák zpět , aby ti ukončili rodičák. Teď už je trochu po termínu a počítej, že ti budou psát dopisy s modrýma pruhama a budou chtít neoprávněně vyplacený rodičák na první dítě. Takže budeš teď muset zají obobně na pracák a vyřešit to osobně. bude to ale fuška, ale udělat to musíš. Asi tu bude obíhačka doktor, OSSZ a pracák. Dobré boty a něco na ulidnění nervů 😀

vilibalda
4. lis 2015

@katakusa Proč jsi chtěla nastupovat na MD až dnem porodu? Vždyť pobírání mateřské je vyšší (popř. minimálně stejně velké) než rodičák, co jsi brala! Jako pokud nenastoupíš na mateřskou 6-8 týdnů před porodem, tak se Ti pak ta mateřská krátí (netrvá 28 týdnů). Takže proč nastupovat později? Připravuješ se o peníze a zaměstnavatele to nic nestojí...

katakusa
5. lis 2015

Diky holky, to sme prave nevedeli, moja HR si myslela, ze mozem nastupit na MD dnom porodu a materska sa bude vyplacat normalne, toto bol ten problem. Ked som volala na socialku este v tehotenstve, tak pan bol nejaky zmateny a vobec nevedel poradit, takze som sa spolahla na HR u zamestnavatela. Vcera som sa konecne stretla s milou pani na UP a po telefonickom rozhovore mi vsetko vysvetlila, takze uz viem co robit -🙂 Diky, K....a jo, ratam s tym, ze rodicak vratim, co uz ked to inak nejde. Diky este raz.

ilona87
17. lis 2015

Holky budu mít nárok na MD? Jsem na RD, ale pracujeme na miminku. Do práce bych měla nastoupit 18.10. 2016. Někdo mi říkal, že když neotěhotnim do prosince 2015, tak na MD nemám nárok. Já už se v tom nějak ztrácím. Děkuji

xpila
17. lis 2015

@ilona87 Jsi stále zaměstnaná, případně do kdy máš smlouvu?

ilona87
17. lis 2015

@xpila mám smlouvu na neurčito.

xpila
17. lis 2015

@ilona87 Tak není důvod, abys neměla nárok na mateřskou. Samozřejmě kdyby ti nástup na druhou MD nevycházel na konec RD, tak bys musela do práce.

ilona87
17. lis 2015

@xpila děkuji

marticka007
16. pro 2015

Holky muzete mi prosim poradit? V kvetnu 2016 bych mela nastoupit do prace po 3 letech. Prave jsem se dozvedela, ze jsem tehotna. Jeste to tedy namam potvrzene od doktorky, ale testy jsou pozitivni. Jdeme mi o to, ze mi v kvetnu bude koncit RP a na MD budu nastupovat az 8 tydnu pred porodem. Takze mi nebude navazovat RD na MD. Nechce se mi nastoupit do prace. Mam si pak zazadat o neschopenku? Nebo co mohu udelat? Dekuji moc za info 🙂

xpila
16. pro 2015

@marticka007 RP a RD jsou dvě rozdílné věci, takže záleží na tom, kdy ti končí RD. Na tu přechodnou dobu můžeš požádat o neplacené volno (pokud s tím bude zaměstnavatel souhlasit) nebo nastoupit do práce. Pokud nebudeš mít zdravotní problémy, tak ti doktor těžko napíše jen tak neschopenku.

marticka007
16. pro 2015

Rd mi konci v kvetnu 2016. Takze jedina moznost neplacene volno?

xpila
16. pro 2015

@marticka007 S neplaceným volnem musí zaměstnavatel souhlasit, Jako druhá možnost je jít do práce.

jamia
17. pro 2015

@evulina77 Prosím tě, dá se ten formulář o zrušení RP pro úřad práce někde stáhnout? Že bych si ušetřila jednu cestu na to krásné místo 😀 Ale nemůžu ho najít.

Měla jsem za to, že postup při navazování MD na RD je: odevzdat papír od gyn v práci, ten to pošle na ossz, z ossz mi přijde domů papír o nároku/výši PPM, to odevzdám na ÚP. To už teda neplatí a posloupnost je gyn-práce-práce pošle na ossz-já mezitím vezmu formulář na úp-dojít na ossz vyplnit papír-odevzdat na úp?

Díky 😅

vilibalda
17. pro 2015

@jamia Formulář o zrušení RP žádný není. Jinak záleží na konkrétním ÚP, jaký domluvíte postup. Já jsem trěba měla ten postup, jak jsi psala ty, jen s tím rozdílem, že jsem tam s dopisem o výši PPM ani nešla a poslala ho naskenovaný mailem - úřednice mi to tak sama navrhla. Ale pak jsem ten formulář z ÚP stejně musela jít potvrdit na ossz a odevzdat na ÚP, když jsem žádala o rodičák. Takže stejně někdy ten formulář musíš vyřídit a je na konkrétním ÚP, jak to chce udělat.

jamia
17. pro 2015

@vilibalda Děkuju!

zlatik1
5. led 2016

já se chci zeptat: Jdu z RD na MD ( s druhým ) mám smlouvu na neurčito a zajímalo by mě, jestli se vyplácí stará dovolená jako při prvním ( to jsem byla na neschopence)... nevíte některá?

xpila
5. led 2016

@zlatik1 Ano, postup je úplně stejný jako u prvního. Před koncem MD požádat o čerpání řádné dovolené a o RD.