Proč mi na konci MD zvýšili vyměřovací základ?

jana_k1977
13. zář 2010

Ahoj holky. Docela tápu v systému pobírání mateřské a rodičovské. Mám dotaz, který doufám mi někdo zodpoví, protože se zdá, že já svými dotazy na sociálce obtěžuji.

1) Mateřskou pobírám od 1. února 2010 a skončila mi ke 12. srpnu 2010. Netušíte, proč se mi za červenec a srpen zvýšila denní dávka a denní vyměřovací základ? Já myslela, že je to % z platu, a tím pádem by to mělo být každý měsíc stejný výměr, ne? Buď mi dali víc, a nebo mi celou dobu dávali málo?
2) Když vláda odhlasovala vrácení mateřské na úrověň loňského roku, nevíte, kdy to zpětně pošlou? Nemůže mít bod v první otázce s tímto něco společného?
3) Na sociálce mi řekli, že protože má mateřská za posledních 12 dnů v srpnu (mateřská mi končí ke 12.8.) je VYŠŠÍ než měsíční dávka 3leté rodičovské dávky, nedostanu nic, a rodičovskou lze zažádat až od 1. Září. Je to pravda? Zdá se mi, že se takto přijdu o 2 týdny rodičovského příspěvku.

jmisa
13. zář 2010

Jano - ten bod 3 - ano nedostaneš nic, taky sem to tak měla, jak to přesáhne 7600, tak rodičák je až následující měsíc.

Body 1 a 2 spolu souvisí, zase se PPM zvedla, zpětně doplatit to mají někdy v posledním čtvrtletí roku.

jmisa
13. zář 2010

ze stránek sociálního zabezpečení
Právní úprava dále stanoví nárok na doplatek pro pojištěnce, kteří pobírali peněžitou pomoc v mateřství před 1. 6. 2010. Tento doplatek bude však podle příslušného přechodného ustanovení náležet jen za období od 1. 1. 2010 do 31. 5. 2010, neboť právní úprava nezakotvila poskytování doplatku za měsíc červen, i když za tento měsíc náleží ještě snížená dávka. Výše doplatku se vypočte jako rozdíl mezi výší peněžité pomoci v mateřství stanovenou podle zákona o nemocenském pojištění ve znění účinném před 1. 1. 2010 a výší peněžité pomoci v mateřství od 1. 1. 2010.

Doplatky peněžité pomoci v mateřství za období leden až květen 2010 začne ČSSZ vyplácet od října 2010. O doplatek není třeba žádat, pojištěncům bude vyplácen automaticky.

pajadaja
15. zář 2010

jmisa : Děkuji za objasnění i já, protože jsem také tápala. Já jsem nastupovala na MD 16.2. tedy se to bude týkat i nás. Chodila mi složenkou na adresu. Dá se tedy předpokládat, že mi rozdíl doplatí na slouženku také? Asi jo, omlouvám se, že se tak hloupě ptám 😅

j.a.n.i
15. zář 2010

@pajadaja Jojo, měli by ti to poslat stejně jako posílali mateřskou.

eemilka
8. črc 2013

ahoj, prosím o radu ohledně výpočtu výměřovacího základu - nenašla jsem vhodnější diskuzi, tak to zkusím zde. Termín porodu mám 11. 9. 2013, tj. počátek mateřské dovolené při nástupu šest týdnů před porodem spadá na 31. 7. (naposledy budu pracovat 30.7) Za jaké období se mi prosím bude výše mateřské vypočítávat - za období srpen 2012 až červenec 2013? A nebo červenec 2012 až červen 2013? Jde mi o to, že za měsíc červenec 2013 patrně dostanu vyšší odměny, bylo by proto pro mne výhodné, když by se tento měsíc do výpočtu zahrnul. Díky E.

j.a.n.i
10. črc 2013

@eemilka Bude to 7/2012 - 6/2013

petrasipkova1
10. črc 2013

Bylo by to od 8/2012 do 7/2013, kdyby jsi na PPM šla až 1.8.2013, alespoň myslím, nebo jak to je, prosím ? j.a.n.i

asmeena
10. črc 2013

Ano,pokud pujdes na materskou od 1.8. bude se ti to pocitat za obdobi 8/12 az 7/13.Tudiz by se ti tam zahrnula ta vyplata z tohoto cervence.Takze zalezi jestli budes mit vyplatu vyssi nez si mela v cervenci v roce 2012.

eemilka
10. črc 2013

@j.a.n.i, @petrasipkova1, @asmeena Díky za odpověď, je to tedy, tak jak jsem si myslela. Škoda, vloni jsme měli odměny už v červnu, takže ty se mi do výpočtu mateřské nezahrnou. No a letos to díky jednomu dni prošvihnu. Předpokládám, že s gynekologem se asi na "posunu" termínu nepůjde dohodnout, je mi blbé chtít nějaká speciální řešení. Ale je fakt, že by mi to za toho půl roku mateřské přineslo pár tisíc navíc. Je to legrační, jak jeden den může znamenat takový rozdíl.

asmeena
10. črc 2013

@eemilka já myslím, že jestli máš jít na mateřskou 31.7. a nebo 1.8. že ti to klidně gynekolog vypíše až na toho 1.8. - však se domluv.

j.a.n.i
10. črc 2013

@eemilka Hele, v tomhle případě bych se zkusila domluvit, jestli by ti ten termín porodu o den neposunul, hodila bych psí oči a argumentovala tím, že nástup od 1. ti to strašně zjednoduší v práci 🙂

mooncaa
10. črc 2013

@eemilka Gynekolog Ti napíše papír, ale na tom papíru je tvou rukou napsané, kdy na mateřskou nastoupíš. Já nastoupila až 3 týdny před termínem porodu. Teď plánuji nastoupit jen týden před termínem.

megy
11. črc 2013

@mooncaa jak je možné, že můžeš takhle nastoupit na MD??? protože ze zákona musíš nastoupit nejpozději 6 týdnů před??

j.a.n.i
11. črc 2013

@megy Je možné nastoupit i později, ale mateřská se pak o to krátí...

mooncaa
11. črc 2013

@megy V zákoně je, že můžeš nastoupit později, ale délka mateřské se počítá 22 týdnu od termínu porodu (bohužel i když jsem týden přenášela, tak se počítal ten termín porodu, ne skutečný termín porodu) + ty třeba jen 2 týdny před (ale max jen 28 týdnů). Ale je to výhodnější, plat je vyšší než mateřská.

eemilka
11. črc 2013

@asmeena, @j.a.n.i Ok, díky za povzbuzení, možná tedy ještě zkusím ty psí oči 🙂

eemilka
11. črc 2013

@mooncaa Máš pravdu, taky jsem už zaznamenala, že lze nastoupit i méně než šest týdnů před termínem porodu. Ale pro výpočet výše mateřské je zásadní ten poslední možný den standardního nástupu (tj. šest týdnů před porodem). Gynekolog by tedy musel ve formuláři uvést posunuté datum porodu, aby se mi do výpočtu zahrnul i červenec. Takový výpočet dávek je velká matematika 🙂