Prodloužit rodičák nebo jít na ÚP? Jsem v 11tt

lucie255
5. lis 2014

Jsem v 11tt a rodičák mi končí v prosinci. Ted nevím zda se mám nahlásit po skončení na úp nebo raději prodloužit rodičák. V práci jsem byla na dobu určitou a v době mateřské jsem tam skončila. A ještě mě zajímá....když nejsem zaměstnaná tak dostanu na druhé dítě rodičák automaticky na 4 roky? Moc děkuji...moc se v takových věcech neorientuju

j.a.n.i
6. lis 2014

@lucie255 No, zásadní otázkou je, zda podmínky pro volbu rodičáku splňuje partner... Pokud ano, tak bych se spíš příhlásila na UP, protože budeš mít nárok na podporu, sice to není nic moc, cca 3600,- ale lepší než nic. V případě, že partner nárok a vobu nemá (mít nebude), tak je lepší prodloužit rodičák, protože díky tomu bys mohla volit ten další až do 7600,- pokud si tedy s prvním dítkem měla nárok na PPM, ale to z těxtu chápu, že ano.

lucie255
autor
7. lis 2014

Nárok na ppm jsem měla. Dostanu podporu....myslela jsem, že se to vypočítává z předchozího platu, nebo ne? Manžel bere 8900Kč hrubého, to asi nárok nemá, co? dekuji

j.a.n.i
7. lis 2014

@lucie255 Ne, nevypočítává, jelikož němáš za poslední 2 roky odpracovaných 12 měsíců a tedy se ti bere pro nárok na podporu náhradní doba - péče o dítě. Tak pokud těch 8900,- beze na klasickou pracovní smlouvu a bude zaměstnaný k datu porodu, tak nárok má.