Rodičák. Mám nárok v ČR?

ajamerci
29. lis 2022

Ahoj holky. Když jsem byla cca v 5 mesici jsem letela s detma za pritelem do Irska ("dovolena"). Bohuzel mi tam nastaly komplikace a ja nemohla odletet zpatky do cz. (Byla sem v nemocnici atd..) Tak sme si s pritelem rekly, ze zkusime zustat zit tam. Pritel v Irsku chodi do prace, bere na nas vsechny neakou pomoc (dokety se tomu rika) a vyridily sme si tu pridavky. (Na ktere stale cekame). Bohuzel nam to ale nevyslo z barakem a tak se vracime zpatky do cz a ja se chci zeptat jestly mam v cz narok na rodicovsky prispevek? Mala ma Irskej rodnej list ale samozrejme ji udelame hned ceskej a jestly narok mam zda to dostanu zpetne? Dekuji moc

amenophus
30. lis 2022

Na nejaky zakladni RP mas narok pokud jsi v CR prihlasena ke zdravotnimu pojisteni. Pak mas narok za kazdy cely kalendarni mesic ktery tam pecujes o mimi. Jako ten zaklad je 00prd (nekdy pred 4 lety kdy jsem to resila to bylo.asi 7000), ale lepsi nez dratem do oka.
Detaily si nepamatuju, ale myslim, ze jsme to resili ve skupine Zijeme mimo rodnou zem.

amenophus
30. lis 2022

Kdy se vracite? My v breznu, tak to budu resit taky s druhym ditkem. Tak kdybyste prijeli driv tak poreferuj jak to dopadlo 🙂. Myslim, ze budes muset nejak dolozit "odkdy" pecujes v CR o dite, tzn budto datum prihlaseni ke zdravotnimu pojisteni nebo letenka (a pokud priletis uprostred mesice tak za ten jeste narok nemas, az id zacatku nasledujiciho kalendarniho). Jako ze rekneme ze diteti vyridis obcanstvi (to vam muze predem zajistit nekdo z rodiny pokud ma plnou moc), prihlasis ho i sebe ke svoji pojistovne, priletis treba 20.12. tak narok mas potom od 1.1.