Za zahraničí se vracíme do ČR. Mám nárok na příspěvky?

helcal
20. led 2008

Ahoj holky, potrebuju poradit. Momentalne zijeme s pritelem v zahranici a v cervenci cekame miminko, do CR se vracime nejak v breznu. Nejsem v CR evidovana na UP a nepobiram zadne davky, do zari 2007 jsem normalne pracovala na HPP, ale nevim zda uz ted jako teh. mam narok na nejake prispevky(od toho brezna) od statu a co pro to mam udelat, nebo zda je dostanu az po porodu? Dekuju moc za vsechny odpovedi!

mikca
20. led 2008

helcal nástup na mateřskou je vždy 6až 8 týdnů před porodem...tu by ti měl platit zaměstanavatel...teda aspon tady u nás nevím kde jisi pracovala...tomu se říká "mateřská"..teda pokud jsi stále zaměstnanec..
jinak u nás tomu komu tento nárok na mateřskou nevznikne dostává až po narození mimča od státu tzv rodičovský příspěvek...takže nastupuješ na rodičovskou dovolenou..a to je..pokud ti nárok na PPM vznikl můžeš si zvolit jak dlouho chceš být na rodičovské dov. 2nebo 3 nebo 4 roky..pokud ne..budeš do 21 měsíců pobírat 7600 apak dále do 4 let 3800kč... 🙂

helcal
autor
21. led 2008

Ahoj Mikco moc dekuju za odpoved, ale rozumim tomu ted tak, ze pokud jsem teh. a z prace v CR jsem odesla na vlastni zadost v zari 2007 a netehotna, od te doby jsem v zahranici a budu se ted vracet do Cech nejak v tom breznu, nemuzu se prihlasit na UP aby pro me hledali zamestnani, ale snad bych mela dostat nejakou podporu nebo opravdu nic a az po porodu mi daji rod. prispevek? 😒 Dekuju moc za odpoved mej s moc hezky

ivusa1
22. led 2008

Ahoj holky. Když jsem 24.12.2007 nastoupila na mateřskou vyplňuji rovnou i žádost o rodičovský příspěvek nebo to až když mi končí mateřská PPM?

mikca
22. led 2008

helcalna uřad se samozřejmně přihlásit můžeš aspon myslím...ale nebude ti nejspíš do porodu nikdo vyplácet tu peněžitou pomoc v mateřství, ale snad nějaké životní minimum ti platit budou..rodičák samozřejmně dostaneš po narození mimča..tzn do 21 měsíců 7600 a pak 3800 do 4 let věku dítěte

ivusa žádáš až po narození míma..potřebuješ k tomu totiž rodné číslo mimča 🙂

mikca
22. led 2008

je a ted mě tak napadlo helcal..nejsem si jistá jestli tě zaeviduiji na pracáku když jsi těhu..protože těhu tě přece nikdo nezaměstná..ale zkusit to můžeš 🙂

ivusa1
22. led 2008

Nám už se mimčo narodilo na Vánoce a teď nevím jesti se ještě něco jiného kromě žádosti o peněžitou pomoc v mateřství od ledna vypňuje nebo ne? Já nemusím vyplňovat ten nový rodičovský příspěvek - formulář, když jsem na mateřské teprve 4 týdny?

mikca
22. led 2008

jo no vidíš jsem slepá..určitě o něj musíš zažádat a vyplnit formuilář..vem to tam i z žádostí na přídavky a porodné...RP ti začnou vyplácet po skončení mateřské 🙂

helcal
autor
23. led 2008

Ahoj Mikco, moc dekuji za vycerpavajici odpovedi 😉 jsi hodna. Proste az budu doma tak zavolam na UP a poptam se jak to je. Dekuju a preju krasny den