Rodičák - musí se prodloužit, když chci byt doma déle?

poah
31. led 2018

Dala jsem si rodicak na 2 roky,ale chci zustat doma tri. Jde mi o to,zda musim nekde neco zartizovat. Je mi jasne,ze budu doma bez penez-to me netrapi.Jen mi jde o to,zda bych jeste nemusela ten rok navic doplacet zdravotni nebo socialni pojisteni nebo se s tim nevazou jeste nejake povinnosti navic. Proste chci co nejmin litat po uradech. Taktze je lepsi to nechat byt nebo si rozvolnit rodicak a dostavat mesicne napr.100 kc? Se zamestnavatelem zadny problem nemam,tam je jim to jedno jak dlouho budu doma. Diky

hanih
31. led 2018

@poah Tohle jsem taky řešila a na ÚP mi bylo řečeno, že doma samozřejmě zůstat můžu, ale nebudu mít placené sociální.

blahova_andrea
31. led 2018

@hanih sociální nemáš placené od té doby, co nechodíš do práce, tím se netrap 😉

blahova_andrea
31. led 2018

@poah pokud jsi tedy zaměstnaná a zaměstnavatel nemá problém ti RD prodloužit, tak pak jsi dále zaměstnaná na RD, max. do tří let věku dítěte a po tu dobu máš státem hrazené zdravotní pojištění. tudíž si nemusíš RP prodlužovat a snižovat. Pokud by jsi zaměstnaná nebyla, vypadalo by to trošku jinak, ale i to lze řešit. V tvém případě je jen na tobě, zda si RP rozložíš nebo budeš doma už bez ničeho.

hrosice24
31. led 2018

@poah Ahoj. Presne takhle jsem to mela. Nejdriv na dva roky. Asi 4 mesice pred skoncenim jsem tam zasla, ze chci ten zbytek rozpocitat na tri roky, takze pak jsem nejakou dobu brala asi 2000, a pak jsem se rozhodla byt jeste rok doma, tak jsem tam zase zasla pred vycerpanim a ted mam asi 900. Prave aby mi neco chodilo a nemusela jsem si platit zdravotni a socialni sama.

tulikiss
31. led 2018

@blahova_andrea tady v tom pripada nema zamestnavatel na vyber jestli chce nebo nechce, i kdyz nahlasila na 2 roky tak staci poslat papir ze zada o prodlouzei RD do tri let a on musi vyhovet.

poah
autor
31. led 2018

@tulikiss pracuju v male firme,nic jsem oficialne pisemne nehlasila,nikdo to po mne nechtel. Ale uz jsem rikala,ze nastoupim az za rok.

blahova_andrea
31. led 2018

@tulikiss já vím, prostě do tří let může být doma a nikam dál se hlásit nemusí

blahova_andrea
31. led 2018

@poah no, tak pokud jsi v práci nic oficiálně nehlásila, tak pak ji máš rovnou na ty tři roky, když se to nijak neřešilo

ckei
31. led 2018

@tulikiss to teda určitě NEMUSI 😉

iiilinka
31. led 2018

Pokud bys rodičovský příspěvek vyčerpala a pak zůstala doma jen tak bez ničeho, nikde neevidovaná, tak by sis musela ze zákona platit zdravotní pojištění sama. Sociální pojištění není povinné ale pokud si platit nebudeš, nebude se to počítat do započítané doby pro důchod a tím budeš muset pracovat dýl nebo dostaneš menší důchod (to přesně nevím). Takže pro menší běhačky po úřadech a starání se co platit, jak, kdy je lepší opravdu si rodičák prodloužit, byť budeš dostávat 100 Kč měsíčně, protože v tu dobu zdravotní za tebe platí stát a počítá se ti doba pojištění pro důchod. Jde to teda jen max do 3 let věku dítěte.

blahova_andrea
31. led 2018

@ckei no to teda musí. ze zákona má nárok na RD na tři roky, takže prodloužit ji na tu dobu musí. naopak kdyby si žádala o tři roky a chtěla se vrátit po dvou, tak jí to nemusí umožnit 😉

blahova_andrea
31. led 2018

@iiilinka nesouhlasím 😉 i po třetím roku dítěte může být doma, mít hrazené zdravotní pojištění a být dobu započítanou do důchodu. pokud by se nahlásila na pojišťovnu jako matka pečující o dítě. do těch tří let ať bere rodičák nebo ne, pokud je zaměstnaná a je na RD, tak nic řešit nemusí

makiszek
31. led 2018

Ja jsem teda u zaměstnavatele musela písemně požádat o uvolnění na 3 roky. Ale nevím zda je to povinnost či výmysl naší firmy.

iiilinka
31. led 2018

@blahova_andrea v pořádku, je to možný. Toto jsem si myslela a dál už jsem to nezkoumala 🙂

poah
autor
31. led 2018

Tak jsem z toho jelen 😀 kazda to rikate jinak. Ale toho se prave bojim,i kdyz se pojedu zeptat na pracak,kdyz jsem se kdysi na cosi ptata dvou ruznych pracovnic up, tak ji to rekla kazda jinak,asi ani ony samy poradne nevedi ktera bije. Asi bude nejjednussi to rozvolnit a mit pokoj,jen jsem doufala,ze se vyhnu ceste na up,fakt to tam nesnasim.

swetlusska
31. led 2018

dovolená v práci a rodič.příspěvek je rozdílná věc, na sobě nezávisí!

hz
31. led 2018

Jak je to prosim v pripade prodlouzeni rodicovske dovolene na3,5let? mam rodicak do 3 let ditete, ale zvazuji nastup do prace ve 3letech a 9 mesicu veku ditete-musim mi zamestnavatel drzet misto?

hanih
31. led 2018

@blahova_andrea @poah Pardon, popletla jsem to, jde o zdravotní 🙂 A ta informace je z června loňského roku (nevím, zda se něco ještě neměnilo).

ilonne
31. led 2018

@hz Nemusi, po trech letech uz zadas zamestnavatele o neplacene volno a nemusi ti vyhovet.

swetlusska
31. led 2018

nad 3 roky věku dítěte to bude (po dohodě se zaměstnavatelem) neplacený volno. Držet konkrétní místo ti musí jen do konce mateřské dovolené. Obdobné místo - podobné jako je ve smlouvě, ti pak musí držet do 3 let věku dítěte.

hanih
31. led 2018

@blahova_andrea @poah Našla jsem e-mail, co jsem dostala přímo z ÚP, tak ho sem přidávám.

Dobrý den,
pokud vyčerpáte celkovou částku rodičovského příspěvku 220.000 Kč a chcete zůstat s dítětem nadále doma, musíte řešit rodičovskou dovolenou se svým zaměstnavatelem (zda přistoupí na její prodloužení). Nebudete mít hrazeno zdravotní a sociální pojištění. Co se zdravotního pojištění týče, lze se domluvit s Vaší zdravotní pojišťovnou na tom, aby za Vás pojištění odváděla. Samozřejmě je tu pak možnost prodloužit čerpání rodičovského příspěvku, minimální částka je 50 Kč – ale i v této částce máte pojištění hrazeno.

pavlina212
31. led 2018

@hanih To je těžký, když i na úřadě v tom maj bordel, jak to pak maj vědět matky.
http://verajedlickova.cz/mytus-o-rodicovskem-pr...

hanih
31. led 2018

@pavlina212 Hmm... A pak má člověk spoléhat na rady úředníků. Ach jo. Tak aspoň je to poučení pro příště. Lepší je nebýt líná a kouknout sama na zákony 🙂

blahova_andrea
31. led 2018

@poah máš pravdu, na úřadech často neví sami co mají dělat a to jsou za to placení. člověk aby tam šel s tím, že má nastudováno a vyloženě se kolikrát hádal o svá práva :-/

blahova_andrea
31. led 2018

@hz ze zákona je RD max. do tří let věku dítěte. pokud chceš být doma déle, musíš požádat zaměstnavatele o neplacené volno 😉 může a nemusí ti vyhovět

blahova_andrea
31. led 2018

@hanih paní, která ti toto poslala ví jen základy ze své práce a o tom co navazuje nemá ani páru 😉

hanih
31. led 2018

@blahova_andrea Jo, to asi jo. Podle článku výše mi poradila blbost. Člověk by řekl, že na krajské pobočce by vědět mohli. No, jsem poučena, příště nebudu spoléhat na pracovníky ÚP, ale budu si hledat a ověřovat sama. 🙂

victress
31. led 2018

@hanih zdravotní pojišťovna za tebe bude sama odvádět pojištění? co je to za blbost??

blahova_andrea
31. led 2018

@victress to bylo myšleno tak, že ho po ní nebudou chtít. všechny víme, že plátcem našeho pojištění je stát, ne? 😉

clementina
31. led 2018

Zůstat doma můžeš bez problémů i po dočerpání RP, jen je potřeba to oznámit zaměstnavateli a bezprostředně po vyčerpání RP zajít na pojišťovnu s tím, že nenastupuješ do práce, ale zůstáváš doma starat se o dítě do 3 let. Je potřeba to tý pojišťovně oznámit a nic platit nebudeš. kdybys jim to nenahlásila, musela by sis zdravotní platit sama. Taky jsem to řešila, přesně to samé🙂