Rodičák - musí se prodloužit, když chci byt doma déle?

poah
31. led 2018

Dala jsem si rodicak na 2 roky,ale chci zustat doma tri. Jde mi o to,zda musim nekde neco zartizovat. Je mi jasne,ze budu doma bez penez-to me netrapi.Jen mi jde o to,zda bych jeste nemusela ten rok navic doplacet zdravotni nebo socialni pojisteni nebo se s tim nevazou jeste nejake povinnosti navic. Proste chci co nejmin litat po uradech. Taktze je lepsi to nechat byt nebo si rozvolnit rodicak a dostavat mesicne napr.100 kc? Se zamestnavatelem zadny problem nemam,tam je jim to jedno jak dlouho budu doma. Diky

bonulinka
31. led 2018

@clementina Takto mi to dnes řekla úřednice na ÚP.

poah
autor
31. led 2018

@bonulinka a socialni pojisteni se teda vubec resit nemusi?

bbn
31. led 2018

@poah ne, nemusí. Sociální pojištění není ze zákona povinné. Já mám už 3 roky nahlaseno u zdravotni pojišťovny péči o 2 děti do 15 let a neplatim zdravotni ani sociální. Teď budu po porodu pobírat zrovna rodičovský příspěvek.

blahova_andrea
31. led 2018

@poah sociální pojištění je odváděno pouze pokud vyděláváš. jinak není povinné. navíc proč by sis ho platila, když jsi stejně v kategorii náhradní uznané doby

poah
autor
31. led 2018

@bbn
@blahova_andrea vim,ze je to nepovinne,jen se bojim,ze pak v budoucnu jsou z toho jen problemy,kdyz to clovek neplati. Mamce pri vypoctu duchodu hrozne resili i jeden blby mesic,ktery nemohly dohledat. Jinak vubec netusim co to je nahradni uznana doba.

blahova_andrea
31. led 2018

@poah nejsou z toho žádné problémy. neplatí si to absolutně nikdo, když se mu to nestrhává z platu. ty jsi na rd nebo při rp počítána jako by jsi sociální - důchodové platila. doba péče o dítě se ti prostě do důchodového počítá - to je ta náhdradní doba. sice jsi ho neplatila, ale počítá se ti to jakoby ano. pokud ti jde tedy o ten důchod. platí si ho jen osvč. kamoška si ho třeba platila jako osvč, protože plánovala dítě, tak aby pak měla luxusní mateřskou. jinak neznám nikoho. ne, že by výjimky nebyly, ale...
http://www.cssz.cz/cz/duchodove-pojisteni/ucast...

priefi
31. led 2018

@blahova_andrea To zni opravdu dobre... A Ty jsi to tak mela,.ze jsi mela rodicovsky prispevek na 2 roky a RD na 3 a ten posledni za Tebe platil stat? A kde se to resi? Na zdravotni pojistovne?

poah
autor
31. led 2018

@blahova_andrea moc vam dekuju za vysvetleni "jako pro blbce" 🙂 uz to uplne chapu, huraaa!!! 😀 diky,ze jste mym blbym dotazum venovala svuj cas a nasla i odkazy.

blahova_andrea
31. led 2018

@priefi ne, ja mela na tri roky rd i rp.ale malou nevzali do skolky, tak jsem taky resila co a jak dal.ted mam v praci neplacene volno a pobiram snizeny rp.

Nevim na co presne ptas, kde se vyrizuje.pokud mas rd na tri roky a rp jen na dva, tak nikde nic nevyrizujes.proste jsi zamestnana a na rd.jestli pobiras rp v tuto dobu nehraje roli.

blahova_andrea
31. led 2018

@poah vubec nemas zac.rada jsem pomohla.sama budu mozna hledat rady zas s jinymi vecmi a tady vim, ze najdu🙂

blahova_andrea
31. led 2018

@priefi ale pro klid duse klidne muzes zp kontaktovat a poptat se zda tam mas vse prubezne v poradku.ja to driv delavala casto.je fakt, ze co jsem doma s detmi, tak ne.uz jsem doma dlouho, tak bych se ozvat mohla.blbe je, ze nemam pojistovnu dostupnout.jit nekdy okolo.tak tam zajdu a zeptam se.

priefi
Autor odpověď smazal
Zobraz
priefi
31. led 2018

@blahova_andrea aha, takze vubec nic neresit, jen pripadne kontaktovat ZP 😊 to se mi libi 👍

blahova_andrea
1. únor 2018

@priefi no základem je ta situace v práci, od toho se odvíjí zbytek. pokud u nich vše funguje, tak i na pojišťovnu je vše správně hlášeno a nejsou problémy. pokud tě zaměstnavatel nahlásil jako zaměstnance a ty jsi pak nahlásila, že máš dítě, tak to tak nějak plyne. ale za zeptání nic nedáš a máš pak klid. já třeba dřív často měnila práce nebo byla i na pracáku, tak jsem si fakt poctivě kontrolovala zda mám vše řádně hlášené a zaplacené, abych se po letech nedivila.

lolam10
1. únor 2018

@poah na takhle zavazny a dulezity veci se nemuzete ptat na internetovem foru..to jste ted jiste pochopila☺zeptejte se up (staci poslat email).tam tomu rozumi a nesou za rady odpovednost...ja si jinak myslim ze muzete byt doma 4roky pokud se starate o neskolkove dite a staci nahlasit na pojistovne ze se starate o dite a zdravotni za vas by mel hradit stat.ale jak rikam.az by se me to tykalo rozhodne bych se ujistila na uradu...hodne stesti☺

priefi
1. únor 2018

@blahova_andrea jj, praci mam vse ok, co se tyce zdravotni pojistovny 😊 dekuji

poah
autor
1. únor 2018

@lolam10 ano ja vim,jen urcite nejsem prvni,ktera tohle resi,takze jsem si rikala,ze za zeptani nic nedam. A budu mit aspon predstavu jak to je. Problem opravdu vidim v tom,ze ani zenske na uradech casto vubec nevi jak to je (vlastni zkusenost) a kazda vam poradi neco jineho a kdyz vam to reknou ustne,tak pochybuju,ze bych se pak nekde dovolala prava,ze mi bylo porazeno blbe.

hanih
1. únor 2018

@lolam10 No vidíte, a právě v téhle diskusi se ukázalo, že ptát se na internetovém fóru je možná přínosnější, než ptát se na UP. Já jsem tu třeba zjistila, že mi na UP poradili špatně. Jak je to z odpovědností za rady nevím, ale pochybuju, že by mi někde řekli "jo, tak to vám poradili špatně, tak my to zpětně předěláme". Těžko, spíš se to nějak zamete.

blahova_andrea
1. únor 2018

@lolam10 no to je teda dobrá rada. ano, na netu se najde vždycky více verzí, ale najdou se tu i lidé, kteří v oboru pracují a radí fundovaně. rozhodně více než paní na úřadech do mailu, které toho zas až tak moc nevědí, jak tu bylo jedním mailem potvrzeno 😉 ono tady se totiž v kostce dozvíš často i návaznosti, kdežto na úřadech ví paní jen svoji část, s kterou pracuje a ty návaznosti netuší, proč by se o to starala? pak radí blbosti a ty musíš obíhat každý úřad zvlášť a na každém se ptát jen na to, co se týká toho konkrétního úřadu. paní na úp netuší nic o pojištění ani o tom, jak co máš řešit v práci. to je bohužel realita.